Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nocna opieka lekarska już tylko w szpitalu!

 • Dodano: 2017-09-26 10:30, aktualizacja: 2017-09-26 14:53

Od października zmieniają się przepisy dotyczące organizacji Nocnej Opieki Lekarskiej w miastach. W Rudzie Śląskiej lekarze będą dyżurować w Szpitalu Miejskim w Goduli. Od niedzieli nie wybierajcie się już nocą do przychodni w centrum miasta czy w Kochłowicach.

Od 1 października bieżącego roku Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej Sp. z o.o. przy ul. Wincentego Lipa 2 rozpoczyna realizację świadczeń w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej dla mieszkańców Rudy Śląskiej. Wynika to z zapisów tzw. ustawy o sieci szpitali. Działań w tym zakresie zaprzestaną tym samym ośrodki zdrowia przy ul. OMP w Kochłowicach i ul. Niedurnego w Nowym Bytomiu.

Szpital wszedł do sieci na pierwszym poziomie, co wiąże się z obowiązkiem uruchomienia nocnej opieki lekarskiej. Szpital jest przygotowany do jej przejęcia. Startujemy 1 października. Planujemy uruchomienie tej usługi w budynku naszych poradni specjalistycznych (Budynek E), które są użytkowane do godziny 17. Natomiast od godz. 18 będą służyły nocnej opiece lekarskiej. Teraz czekamy na rozstrzygnięcie konkursu na lekarzy i pielęgniarki, którzy będą pracować w NOL-u. Założyłam sobie bowiem, że będzie to dodatkowy zespół, który wzmocni zespół szpitalny. Chciałabym więc podkreślić, że zmiany nie odbędą się kosztem dotychczasowego funkcjonowania szpitala. Jestem zwolennikiem rozwiązań, które będą wspierać szpital - podkreśla dr Katarzyna Adamek, prezes Zarządu Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej Sp. z o.o.

Przypomnijmy kilka istotnych informacji dotyczących Nocnej i Świątecznej Opieki Lekarskiej w Rudzie Śląskiej (od 1.10.2017):

LOKALIZACJA NOCNEJ I ŚWIĄTECZNEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ W RUDZIE ŚLĄSKIEJ:


Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej Sp. z o.o.
ul. Wincentego Lipa 2
41-703 Ruda Śląska

Budynek E (Poradni Specjalistycznych), II Piętro
 

KONTAKT:

tel. 32 344-07-96
tel. 32 344-07-97
tel. 32 344-07-57


Świadczenia w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej realizowane są codziennie od poniedziałku do piątki w godzinach od 18.00 do 08.00 oraz w soboty, niedziele i święta w godzinach od 08.00 do 08.00 dnia następnego.


Świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są bezpłatne i udzielane bez skierowania. Dyżurujący w przychodni lekarz udziela porad:

 • w warunkach ambulatoryjnych,
 • telefonicznie,
 • w przypadkach medycznie uzasadnionych – w domu pacjenta.

Najnowsze ogłoszenia z Rudy Śląskiej Sprawdź

Kiedy warto skorzystać z tego typu pomocy?

Pacjent może skorzystać z tej formy opieki zdrowotnej w przypadku:

 • nagłego zachorowania;
 • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;
 • gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Według przepisów skorzystanie ze świadczeń Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej uzasadniają między innymi:

 •  zaostrzenie dolegliwości znanej choroby przewlekłej (np. kolejny napad astmy oskrzelowej z umiarkowaną dusznością);
 • infekcja dróg oddechowych z wysoką gorączką (wyższą niż 39°C), szczególnie u małych dzieci i ludzi w podeszłym wieku;
 • bóle brzucha, nieustępujące mimo stosowania leków rozkurczowych;
 • bóle głowy, nieustępujące mimo stosowania leków przeciwbólowych;
 • biegunka lub wymioty, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku;
 • zatrzymanie wiatrów, stolca lub moczu;
 • nagłe bóle krzyża, kręgosłupa, stawów, kończyn itp.;
 • zaburzenia psychiczne (z wyjątkiem agresji lub dokonanej próby samobójczej, wtedy należy wezwać pogotowie ratunkowe).

Pacjentom przysługują także zabiegi pielęgniarskie w ramach porady udzielonej przez lekarza dyżurującego w POZ oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia. Zabiegi te mogą być wykonywane przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta.

Ilu lekarzy i pielęgniarek będzie liczył NOL w rudzkim szpitalu?

Wstępnie planujemy współpracować z ok. 25 lekarzami i taką samą liczbą pielęgniarek, bo każdy z lekarzy będzie miał przyporządkowaną jedną pielęgniarkę. Na dyżurze równocześnie będą pracowały trzy takie zespoły oraz zespół wyjazdowy. Chciałabym jednak dodać, że jesteśmy elastycznie przygotowani do pełnienia opieki nad naszymi mieszkańcami i w przypadkach zwiększonej liczby zachorowań, np. w okresach grypowych, przewidujemy zwiększenie liczby zespołów, aby pacjenci nadmiernie nie czekali i aby opieka była tak należyta, jak dotychczas, zamierzamy utrzymać wysokie standardy. Wśród lekarzy zatrudnionych w NOL będą  zarówno specjaliści medycyny rodzinnej, jak i interniści oraz lekarze innych specjalności. W trosce o dobro naszych mieszkańców ze swojej strony chciałabym, aby w zespole nocnej opieki lekarskiej na stałe pracował pediatra. Dzieci są przecież naszym najważniejszym dobrem"- dodaje dr Katarzyna Adamek.

Szpital przypomina, że w ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej nie można uzyskać:

 • wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem;
 • recepty na stosowane stale leki w związku ze schorzeniem przewlekłym;
 • rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia;
 • skierowania do specjalisty.

Zgodnie z przepisami Rozporządzenia Min. Zdr. z 28.06.2017 r. - (Dz. U. z 2017 r. poz.1300) - załącznik zawierający wykaz świadczeń gwarantowanych nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz warunki ich realizacji.

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Zobacz także

Komentarze (49)    dodaj komentarz »

 • Pati

  Rozumiem, że się czeka, bo u każdego lekarza trzeba czekać. Ale na cholerę nie rozumiem, po co te numerki do rejestracji, rozumiem jakby to były numerki do lekarza. Ale po co do rejestracji!Druga rzecz dla dzieci tam jest nocna opieka, dlaczego nie ma choćby przewijaka, wszyscy to robi na stole dziecięcym w kąciku do zabawy. Takie warunki są lepsze?

 • Sylwia

  Długie są kolejki do pediatry? Jutro jedziemy z naszym półrocznym synkiem, prawdopodobnie zapalenie oskrzeli:(

 • K2

  Dzisiaj tj. 03.02.2018r. w szpitalu, w kolejce na zastrzyk czekałam godzinę.Stałam wśród kichających, kaszlących i wściekłych pacjentów. To ma być zmiana na lepsze - wstyd.

 • Pacjent

  Dnia 23,12 2017. Do poradni na dyżur nocny nie ma po co chodzić poszedłem z bólem kolana kolano spuchnięte okres świąteczny lekarka dała mi wypis żeby smarować ketonalem a recepty nie dostałem i w aptece mi nie sprzedali i co teraz ..........banda stracone pieniądze z NFZ.

 • Grażyna

  Szpital wGoduli jest niewydolny jeśli chodzi o nocną i świąteczną opiekę medyczna,za mało lekarzy,opieka pielęgniarska beznadziejna, lekceważenie pacjenta,czas oczekiwania poniżej krytyki.

 • DAWID MULLER

  ta polska to kraj fajny icudny

 • Pacjent

  Na Godulę do szpitala nigdy nie pojadę. Miałam silne ataki bólu brzucha chirurg dał mi skierowanie pilne do szpitala. Ordynator oddziału wewnętrznego ... odmówił przyjęcia po czym zaproponował aby przyjść do niego prywatnie podał nawet cenę wizyty Mój stan był zły nie miałam siły na powrót do domu wrocilam na izbę przyjęć po badaniach lekarka przyjęła mnie na oddział. Cztery dni nic że mną nie zrobili taka była zemsta pana ordynatora za to że go nie posłucham. Na szczęście żyje bo wyszłam i liczyłam się gdzie indziej dla mnie to żenada a ordynator to nie lekarz nie człowiek a pan przez małe p.

 • IA

  Czytam to co wyżej i jakby rozumiem.Doswiadczyłam dziś tej opieki i jestem mile zaskoczona. Pani doktor przemiła, panie w rejestracji życzliwe, panie w pokoju zabiegowym życzliwe mimo, że dało się wyczuć że nie wszystko zdążyły przygotować na dzisiaj i robią to w tak zwanym międzyczasie. Wiadomo, że są kolejki i trzeba czekać bo to nie piekarnia - jeden pacjent potrzebuje 5 minut inny 14 minut i to tak już jest. Nigdy nie spotkało mnie to na Nowym Bytomiu, żeby ktoś zainteresował się tym, że czekając na lekarza prawie udusiła bym się i że muszę dostać zastrzyk już natychmiast. Nie upomniałam się, cierpliwie czekałam na swoją kolej a to panie słysząc moje męki wzięły mnie jako 1 bo to było pilniejsze. Jeśli tak zostanie to widzę tylko plusy choć wydaje mi się, że na dziale dzieci kolejka była zbyt duża i mogłoby przyjmować dwóch lekarzy bo maluszki nie mogą czekać aż tyle. Ale generalnie bardzo dobry i pozytywny start. Dopracować szczegóły i będzie super !

 • jo

  Do poradni kardiologicznej w nowym bytomiu sie czeka ok roku , jak mu sie uda dożyć do wizyty to lekarz kieruje go na badania na które znowu czeka rok to jak tu sie nie przekręcić!! Musi iść prywatnie!!!

 • jan

  W tym chorym kraju zmusza sie ludzi do chodzenia wszędzie prywatnie bo kto normalny będzie czekał rok do lekarza specjalisty z chorobą!!!Aprzychodniach rejonowych tylko dawają skierowania do poradni i po kłopocie pozbyć sie pacjęta!!!!

 • Doswiadczona

  To jest chore Wiadomo to jest Polska I jak to mówili już moi dziadkowie że w Polsce nigdy nie będzie DOBRZE i to jest prawda

 • Mer

  I mamy pisowską "dobrą zmianę". Jak bardzo trzeba nienawidzieć ludzi... Ciemny lud to kupi? Suweren zapamięta.

 • mike

  Jako pracownik służby zdrowia, już wiem że będą tragedie, pacjent nie jest już pacjentem a produktem a gabinety,linią produkacyjną, w tak dużym mieście powinny działać co najmniej 2 ośrodki, praca ta nie jest już ani misja, ani służbą a katorgą.oczywiście to na zwykłego pracownika służby zdrowia będą wylewane pomyje.

 • rudzianka

  Z jakimi dolegliwościami na ostry, a z jakimi na nocny?? Czy zadecyduje o tym ta pani z okienka ???

 • Bytomek

  Szanowna Rudzianko. Odpowiedź po części znajduje się w artykule. Z powodu świeżego urazu należy się zgłaszać na Izbę Urazową. W stanach zagrożenia życia - wezwać Pogotowie. Nie należy przychodzić do Nocnej opieki na kontrolę czy na rutynowe przebadanie się. Od tego jest lekarz rodzinny. Szanujmy się my pacjenci nawzajem.

 • jan

  Idiotyzm!!!!!!!!!

 • Lol

  Mam tylko nadzieje ze panie w rejestracji się zmienia chodź wszystkie o [...] rozbić kawka klachy a ty zdychaj i laska robi jak jej się nie podoba to na szmata niech idzie

 • Pacjentka

  Racja kpina z pacjenta,idiotyczne śmiechy z pokoju przy rejestracji, pielęgniarski choć nie wszystkie beznadziejna

 • warshaw shore

  Jasne te stare zmierzy przyjdą co służą w głównej recepcji szpitala. To dopiero by był hard core.

 • Rudzianka

  Mój tata spędził 16 godzin na izbie przyjęć, po czym został przyjęty na oddział i po trzech godzinach zmarł. Tak dbają o pacjentów.

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.