Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nowa elektrownia w Rudzie Śląskiej

  • Dodano: 2006-11-07 15:30, aktualizacja: 2006-11-08 10:50

Najważniejszą informacją, którą premier Jarosław Kaczyński przywiózł na Śląsk było przekazanie planów o powstaniu nowej elektrowni w Rudzie Śląskiej.
    Rok 2012 nie jest datą tak odległą, biorąc pod uwagę, że do tego czasu w Rudzie Śląskiej Halembie ma powstać ogromna, nowoczesna i bardziej wydajna niż dotychczasowa elektrownia. Tę informacje przywiózł wizytujący Śląsk, w tym między innymi Rudę Śląską - premier Jarosław Kaczyński. Obecna wytwórnia energii będzie stopniowo likwidowana, nowa powstanie tuż obok. Nie oznacza to jednak redukcji etatów, nie oznacza też, nawet chwilowego, odcięcia źródła energii. Nowa elektrownia będzie bardziej wydajna, zgodna z unijnymi normami ochrony środowiska. Nie później jak w styczniu 2012 roku odbierana z niej będzie energia elektryczna wytwarzana w oparciu o węgiel kamienny jako paliwo podstawowe.
    Południowy Koncern Energetyczny S.A., w skład którego wchodzi elektrownia Halemba rozważa także możliwość uruchomienia spalarni odpadów komunalnych, która docelowo miałaby być podstawowym źródłem ciepła dla dotychczasowych odbiorców. Potencjalni inwestorzy mają czas do 30 listopada na złożenie ofert. Premier zaakcentował fakt uratowania zakładu, którego akcje w ponad 85 procentach należą do Skarbu Państwa, przed całkowitą likwidacją bądź niekorzystną prywatyzacją.

Źródło: www.sferatv.pl