Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nowe oblicze Wielkiego Pieca. Za nami pierwszy dzień obrad Sądu Konkursowego

 • Dodano: 2019-09-16 12:00, aktualizacja: 2019-09-16 13:51

Dzisiaj pierwszy dzień obrad Sądu Konkursowego, który będzie debatował nad koncepcjami zagospodarowania Wielkiego Pieca Huty Pokój. W sumie w organizowanym przez miasto konkursie nadesłano 28 prac. Do ostatniego etapu komisja zakwalifikuje maksymalnie 5 projektów.

Dzisiaj pierwszy dzień obrad Sądu Konkursowego, który będzie debatował nad koncepcjami zagospodarowania Wielkiego Pieca Huty Pokój. W sumie nadesłano 28 prac. Jak zapewnili mnie sędziowie jest w czym wybierać. Przypomnę, że autor zwycięskiej pracy zostanie wybrany w grudniu - napisała na swoim Facebook'u prezydent Grażyna Dziedzic.

Oceny nadesłanych opracowań i kwalifikacji podmiotów do kolejnego etapu dokonywać będzie 8–osobowy Sąd Konkursowy. W jego skład wchodzić będzie:

 • czterech sędziów Stowarzyszenia Architektów Polskich,
 • Zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków
 • oraz dwóch przedstawicieli Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego – ERIH.

Przewodniczącym Sądu będzie dr inż. arch. Łukasz Urbańczyk, miejski konserwator zabytków.

Do 25 września wyłonionych zostanie maksymalnie 5 najlepiej ocenionych projektów, które zakwalifikują się do ostatniego etapu konkursu. W tym etapie finaliści będą musieli uszczegółowić swoje wcześniejsze prace, w tym m.in. przedstawić model fizyczny całego projektowanego zespołu zabudowy, a także rzuty czy przekroje projektowanych budynków. Jego rozstrzygnięcie będzie miało miejsce w grudniu. Wtedy też wybrany zostanie autor zwycięskiej pracy. Oprócz przyznania głównej nagrody finansowej zostanie on zaproszony do podpisania umowy na wykonanie projektu architektoniczno-budowlanego zagospodarowania Wielkiego Pieca.

Jak szacują rudzcy samorządowcy, koszt rewitalizacji oraz adaptacji Wielkiego Pieca na nowe cele wyniesie ok. 40 mln zł.


Źródło: Redakcja / UM Ruda Śląska

Zobacz także

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • boluś

  to łod razu zafundować tabliczki dziękczynne ku chwale uRZĘDU jak to robioł Stania'zadedykować ta kupa złomu z lat 60tych na wieczną pamiątkę rządów Nawiedzonej Czwórki. I niech łod razu dzwigają opłaty i podatki bo z czegoś ta "atrakcja"trza sfinansować!

 • henry

  jakby był kto inny przy władzy to tez by 40 milionów wywalił na ten złom

 • Bladius

  za 40 baniek było by tyle parkingów i oslupkowanych chodników, zabezpieczone przejścia dla pieszych. Ale po co, Grażynka woli złom kupić wart 0.50 groszy z kilo za 40 mln

 • Życzliwy

  Ten piec to już obiekt historyczny.Dobrze,że zadba się o niego i będzie pełnił funkcję kulturalną. Goście zagraniczni są zafascynowani tym,że jest on w centrum miasta.No,ale niektórzy nasi mieszkańcy tego nie doceniają. U nas dopiero jak coś wyburza podnosi się wielki krzyk(patrz bunkry)

 • widokowy

  Tak tak szpital odziały zamyka,zato widoki sie otwiera,no no heca na całego.

 • pracownik wrześniowy

  Lekką ręką 40 mln na kupę żelastwa. Jak głosowaliście, tak macie.

  • pracownik wrześniowy
   2019-09-16 22:55
  • Ocena:
  • odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.