Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nowe stawki VAT od 1 lipca 2020: Sprawdź, co się zmieni!

 • Dodano: 2020-07-01 17:00, aktualizacja: 2020-07-02 08:55

Od dzisiaj 1 lipca weszła w życie nowa matryca VAT. Dzięki zmianom w przepisach obniżone zostaną stawki na niektóre produkty. Podatek na trzy grupy towarów zostanie natomiast podwyższony. Sprawdź, co się zmieni!

- Główne zadanie tego działania, to uproszczenie oraz pozostawienie więcej pieniędzy w kieszeniach Polaków. Uproszczenie matrycy VAT odbywa się w taki sposób, że ok. 1 mld zł obniżek VAT w związku z tą nową matrycą będzie skutkowało tym, że w kieszeniach Polaków zostaną nowe środki - mówił premier Morawiecki w Polsat News.

Nowa matryca stawek VAT od 1 lipca

Nowa matryca stawek VAT miała być stosowana już od 1 kwietnia 2020. Datę przesunięto jednak na 1 lipca z uwagi na pandemię koronawirusa. Dotychczas stosowana Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług z 2008 r. została zastąpiona:

 • unijną Nomenklaturą Scaloną (CN) w zakresie towarów oraz
 • aktualną Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług PKWiU (z 2015 r.) w zakresie usług.

Dzięki temu ujednolicona została stawka podatku dla określonych grup produktów. Przykładowo pieczywo nie będzie już objęte różnymi stawkami VAT (5 proc. i 23 proc.) w zależności od daty przydatności.

Prezydent w Złotowie wskazywał, że dzięki nowej matrycy VAT zniknie wiele absurdów.

- Przede wszystkim (nowa matryca VAT) likwiduje różne absurdy. To na przykład, że pieczywo było opodatkowane trzema stawkami VAT: 5, 8 i nawet 23 proc. Od dzisiaj całe pieczywo będzie oprocentowane 5-procentową stawką VAT, a więc najniższą z nich wszystkich — mówił Duda.

Nowe stawki VAT od 1 lipca 2020

Zgodnie z nową matrycą VAT, obniżka stawki podatku od towarów i usług obejmuje:

 • Owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy jadalne, skórki owoców cytrusowych lub melonów - do 5 procent, czyli zostaną objęte stawką jak wszystkie owoce (obecnie są opodatkowane 8-procentową stawką).
   
 • Pieczywo każdego rodzaju oraz ciastka zostaną objęte 5-procentową stawką (obecnie pieczywo i wyroby ciastkarskie są objęte trzema stawkami: 5, 8 i 23 procent w zależności od terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości).
   
 • Zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna będą opodatkowane stawką 5 procent (obecnie jest 8 procent).
   
 • Musztardę, słodką paprykę (przyprawa) oraz niektóre przyprawy przetworzone (na przykład pieprz, tymianek) zostaną objęte 8-procentową stawką (obecnie 23 procent).
   
 • Książki wszelkiego rodzaju: drukowane, na dyskach i taśmach oraz innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-booki) – będą miały 5-procentową stawkę (obecnie e-booki i niektóre książki opodatkowane są 23-procentową stawką VAT).
   
 • Żywność dla niemowląt i małych dzieci, a także smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe będą objęte stawką 5 procent (obecnie 8 procent), podobnie jak artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy).

Wzrost stawek będzie dotyczył:

 • Niektórych przypraw nieprzetworzonych (np. kurkumy, kminu i szafranu) - stawka wzrośnie z 5 do 8 procent.
   
 • Homarów i ośmiornic, innych skorupiaków, mięczaków i bezkręgowców wodnych (tj. kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki) oraz przetworów z nich, a także kawioru i dań sprzedawanych w placówkach gastronomicznych, których składnikiem będą wymienione owoce morza. Stawka VAT wzrośnie tu z 5 proc. do 23 procent.
   
 • Lodu używanego do celów spożywczych i innych celów chłodniczych - wzrost z 8 do 23 procent.
   
 • Drewna opałowego z 8 proc. do 23 procent.

Niższe ceny?

Nie ma gwarancji, że obniżenie podatku sprawi, że za niektóre zakupy zapłacimy mniej. Wszystko zależy od decyzji sklepów i sprzedawców. Które sklepy zdecydowały się na obniżenie cen?

Biedronka zdecydowała się obniżyć ceny na wybrane kategorie produktów, na które od 1 lipca zmieniły się stawki VAT. Potanieją m.in. owoce egzotyczne, w tym popularne banany, ciastka, niektóre przyprawy i dziecięce pieluchy.

Obniżenie cen 6 tys. produktów o pełną wartość niższej stawki podatkowej zapowiedziała również sieć hiper- i supermarketów Auchan. Na podobny krok zdecydowały się też Kaufland, Tesco oraz Stokrotka.

Lidl także zapowiedział, że od lipca obniży ceny produktów o wartość obniżonego podatku. Oznacza to, że około tysiąca produktów dostępnych w stałej ofercie kupimy taniej.

Zobacz także

Komentarze (8)    dodaj komentarz »

 • janina

  ludziom to nikt nie dogodzi, ja chodze na zakupy i widze jakie sa promocje i wtedy kupuje wiecej,sa zamrazarki,schowki,spizarki.A kto nacodzien je krewetki ,osmiorniczki? W niedziele w Wisle lub w Olsztynie pod Czestochowa "paniska chytruski na codzien wydaja na piwo,lody ,obiad po450 zlna 4 osoby lub leca na wekend do Paryza [ tak zle w Polsce?

 • Marra

  A drewno opałowe... 23%, zaoszczędzimy na zakupach (może) żeby dopłacić do drewna

 • Olo

  Po c[...] ci drewno? Zawsze źle.

 • Sandra

  Pozytywna wiadomość a myślałam, że od 1 lipca wszystko zdrożeje.

 • pierre

  No chyba drożeje i to niesamowicie!!!!! Wszystkie owoce morza o prawie 20%. Pieprzony PIS. Za to będę miał o 2 grosze tańszą musztardę, super!

 • pp15

  Jak się Pani zorientuje że połowa żywności korzysta z lodu (który będzie droższy) to zmieni Pani zdanie o tym pozytywnym przekazie wiadomości.

 • Mieszkaniec

  Robienie z ludzi idiotów. Niemcy obniżają VAT by wspomóc gospodarkę- a Polska zasłania się dyrektywami unijnymi. A może nasi sąsiedzi cichaczem wystąpili z unii - a my o tym jeszcze nie wiemy. Zacznijmy zbierać kulki gradowe i chrust w lesie - wyjdzie taniej.Dobrze że jeszcze nie opodatkowali odchodów - bo dochody już są opodatkowane dwukrotnie. Najpierw podatkiem dochodowym, a potem przy zakupach VAT-em.

 • Truda

  Konkluzja więc jest taka, zostanie nam więcej w kieszeni pod warunkuem, że zechcieli tego właściciele Biedronki, Lidla, czy tam innego marketu.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.