Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nowy pas dla rowerzystów

 • Dodano: 2016-10-18 14:30

Jeszcze w tym roku na odcinku ul. Różyckiego od ul. Jankowskiego do ul. Kubiny zostanie wyznaczony pas ruchu dla rowerów. Dzięki temu połączone zostaną istniejące już w tym rejonie ścieżki rowerowe.

Będzie to dwukierunkowy pas dla rowerów, wydzielony z jezdni po jej wschodniej stronie – mówi Bartosz Wójcik z Wydziału Dróg i Mostów UM. Pas będzie miał 300 metrów długości, a bezpieczeństwo rowerzystom zapewni odpowiednie oznakowanie. – Oprócz oznakowania poziomego samego pasa, na jego krawędziach zostaną zamontowane elementy odblaskowe, tzw. kocie oczka, a od pasa dla samochodów będzie go oddzielała powierzchnia wyłączona z ruchu - informuje Bartosz Wójcik.

Nowy pas ruchu dla rowerów połączy ciąg pieszo-rowerowy na ul. Jankowskiego ze ścieżką rowerową na jednokierunkowym odcinku ul. Różyckiego, wykonaną w 2015 roku. W ramach prac istniejące przejście dla pieszych, usytuowane w połowie tego odcinka ul. Różyckiego, zostanie wyniesione, aby zniechęcić kierowców do rozwijania nadmiernej prędkości. Inwestycja ma się zakończyć w połowie grudnia br., a jej koszt to prawie 100 tys. zł.

W tym roku w Rudzie Śląskiej przybyło ponad 3,5 km dróg rowerowych.

Powstały one przede wszystkim w ramach budowy drugiego etapu trasy N-S, zarówno wzdłuż samej trasy od ul. 1 Maja do ul Bukowej, jak i wzdłuż wykonanego przedłużenia ul Bukowej – mówi Bartosz Wójcik. – Ponadto wykonaliśmy drogę rowerową przy ul. Chryzantem, a południowy chodnik ulicy Nowary,od ul. Brata Alberta do ul. Korczaka, został przekwalifikowany na jednokierunkową drogę rowerową – dodaje.

Warto przypomnieć, że w ramach ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego w Rudzie Śląskiej za 1 mln zł powstała obwodowa trasa rowerowa, łącząca dzielnice miasta. Trasa o długości 30 km w części przebiega istniejącymi już wcześniej drogami, a część odcinków wykonano w 2015 roku. Jury konkursu „Mieszkam-Tu.eu – mądre pomysły na mądre miasto”, rozstrzygniętego podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, uznało rudzki projekt za najlepszy w kategorii inwestycji zrealizowanych z budżetu obywatelskiego na 2015 rok.

Razem z nowym pasem ruchu dla rowerów na ul. Różyckiego, w Rudzie Śląskiej będzie 15,6 km dróg rowerowych, 3,7 km dróg dla rowerów i pieszych oraz 4 km pasów ruchu dla rowerów. Do tego dochodzi 58,3 km szlaków rowerowych. Łącznie daje to rowerzystom do dyspozycji ponad 73 km tras.

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • cyklista

  100 tyś? 300 m pasa wraz z oznakowaniem? Podobno 100 tyś. kosztuje 100 m ścieżki rowerowej budowanej od zera.

 • miotlorz

  Ciekawe czy będzie tak usyfiona jak pasy wzdłuż Piłsudskiego. Wjezdzasz do Rudy Śląskiej a tam syf. Jak już kiedyś pisałem to haslo "Śląska Ruda miastem bruda"

 • xxx

  koszt 100 tyś. dobre

 • Elian

  Bardzo dobrze, że buduje się u nas ścieżki rowerowe - szkoda tylko, że nie tam gdzie być powinny a jedynie tam, gdzie można je zrobić tanim kosztem. Ulica Różyckiego jest szeroka i mało ruchliwa więc przejazd nią na rowerze nie stanowi żadnego problemu i tym samym ścieżka tam jest zupełnie niepotrzebna. Kiedy natomiast powstaną ścieżki rowerowe wzdłuż ulicy 1-maja na Wirku (od Plazy w kierunku Halemby), Wyzwolenia czy Tunkla? Tam są naprawdę potrzebne.

 • merida

  I zaś robią kawałki drog rowerowych z niczym nie połączone. Szkoda słow . I szkoda kasy.

 • hju

  buaaaaaahahahahahha, 300m, szał totalny :) mamy w mieście kilka bezsensownych kawałków ścieżek, które prowadzą do nikąd. nie ma możliwości poruszania się dzieci bezpiecznie na rowerach, nie ma możliwości dojazdu do szkół czy pracy. co z tego, że kawałek zbudowany, jak zaraz się urywa. nie ma planu, pomysłu, chęci i wyobraźni. trzeba działać systemowo, prowadzić drogi rowerowe wzdłuż bardzo ruchliwych ulic, żeby rowerzysta mógł bezpiecznie się poruszać.

 • obserwator

  Po obu stronach pasy zieleni szerokie na 20 metrów. Ale po co tam robić porządną ścieżkę rowerową, jeśli można zwęzić ulicę?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.