Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nowy regulamin rudzkich cmentarzy

 • Dodano: 2016-09-30 13:15

Rada Miasta przyjęła nowy regulamin dla cmentarzy komunalnych w Rudzie Śląskiej. Zacznie on obowiązywać od 1 lutego 2017 roku. Jednocześnie radni powierzyli prezydentowi miasta uprawnienia do ustalania cennika cmentarzy.

Poprzednie uchwały w tym zakresie miały już odpowiednio 12 i 18 lat, konieczne było więc zaktualizowanie ich zapisów – mówi Katarzyna Kuberek, zastępca naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej UM.

Dotychczas obowiązujący regulamin przyjęty został w 2004 roku.

Był on sformułowany bardziej ogólnie, teraz dla zapewnienia porządku i utrzymania odpowiedniej estetyki, doprecyzowaliśmy zapisy – informuje Katarzyna Kuberek.

Pojawiły się też nowe uregulowania, z których najważniejszym jest zamykanie bram w godzinach nocnych. Od 1 kwietnia do 30 września cmentarze będą otwarte w godzinach od 7.00 do 21.00, a od 1 października do 31 marca w godzinach od 7.00 do 19.00. Wyjątkiem są dni 31 października, 1-2 listopada, 24-26 grudnia oraz Święta Wielkanocne, kiedy cmentarze będą otwarte przez całą dobę.

Wprowadzono też punkt dotyczący nieopłacanych grobów. W przypadku braku kolejnej wpłaty do roku po upływie okresu, na który wykupione zostało miejsce pochówku, grób będzie mógł zostać zlikwidowany z prawem do ponownego pochówku w tym miejscu, a nagrobek po 3 miesiącach zostanie przekazany do utylizacji. Określony ustawowo zakaz spożywania alkoholu na cmentarzach został w rudzkim regulaminie rozszerzony o środki odurzające i palenie tytoniu. Wprowadzony został też zapis zezwalający dzieciom do lat 7 na przebywanie na terenie cmentarzy tylko pod opieką dorosłych.

Zmiany są też niezbędne w uchwalonych w 1998 roku opłatach za usługi związane z pochówkiem oraz za korzystanie z miejsc, obiektów i urządzeń na cmentarzach komunalnych. Rada Miasta powierzyła ustalenie cennika prezydentowi miasta, który wyda go w formie zarządzenia.

Pojawiły się nowe usługi i rozwiązania, nie ujęte w dotychczasowym cenniku, aktualizacji wymagają też stawki – mówi Katarzyna Kuberek.

Nowe pozycje, które pojawią się w cenniku, to m.in. wykop grobu murowanego czy przechowanie zdemontowanego nagrobka.

Regulamin i cennik dotyczą rudzkich cmentarzy komunalnych, które zlokalizowane są przy ul. Chorzowskiej w dzielnicy Nowy Bytom, ul. 1 Maja w dzielnicy Halemba, ul. Porębskiej w dzielnicy Ruda, ul. Hlonda oraz ul. Huloka w dzielnicy Orzegów oraz ul. Krańcowej dzielnicy Kochłowice.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Urząd Miasta uruchomił specjalną stronę internetową, dzięki której można szybko znaleźć lokalizację grobów na cmentarzach komunalnych. Strona dostępna jest pod adresem http://cmentarz-rudasl.netgis.pl. Podczas tworzenia strony miejskie cmentarze zostały zinwentaryzowane i odwzorowane na mapach. Różnymi kolorami oznaczone zostały groby dziecięce, urnowe, pojedyncze, podwójne, grobowce, a także puste i zarezerwowane. Mapy pokazują też zagospodarowanie terenu, m.in. budynki, alejki, latarnie, ujęcia wody czy pomniki.

Po kliknięciu na dany grób wyświetla się informacja o osobie w nim pochowanej, lokalizacja, czyli kwatera, rząd i numer grobu, a także zdjęcie nagrobka. System umożliwia również wyszukiwanie grobów według różnych kryteriów - imienia, nazwiska, daty urodzenia lub śmierci osoby pochowanej. Internauci mogą również zapalać na grobach wirtualne znicze. Zarządcom cmentarzy system pozawala z kolei prowadzić ewidencję opłat.

System obejmuje sześć rudzkich cmentarzy komunalnych – w dzielnicach Halemba, Nowy Bytom, Orzegów i Ruda. Łącznie zajmują one powierzchnię ponad 13 hektarów, na których znajduje się obecnie ponad 20 tysięcy grobów. Park Pamięci w dzielnicy Kochłowice, który również jest cmentarzem komunalnym, już wcześniej posiadał własną stronę internetową pod adresem http://www.polskie-cmentarze.com/rudaslaska. Na powierzchni 3,95 ha znajduje się tam ponad 4,8 tys. grobów.

Komentarze (13)    dodaj komentarz »

 • mika

  Cmentarz Godula pomnik babci zaraz przy kościele,za każdym razem giną kwiaty,ozdoby,latarenka,no nie mam już siły przecież nie może być pusto po to był kupiony pomnik żeby jakoś wszystko wyglądało a tu co się wybiorę a przynajmniej 2 razy w tygodniu jest pusto!!! Złodzieje nie mają czego kraść tylko groby zmarłych okradać!!! Troszkę zainteresowania ze strony księży, może jakiś monitoring na cmentarzach ?

 • rudzianin

  Po prostu nie umiesz szukać, ja wszystkich swoich zmarłych znalazłem, tylko wpisywałem nazwisko, bo imiona się wyświetliły...

 • no cóż przeżyję

  Nie zgodzę się z Tobą. Ja także szukałam po nazwisku. Na cmentarzu z mojej rodziny jest ogólnie 5 grobów o tym samym nazwisku. Niestety nie wyświetlił się ani jeden. Tak jakby kamień w wodę. Może nie zostali umieszczeni w bazie danych choć ich groby są opłacone.

 • czekający

  Na cmentarzach jest ciasno,to prosimy namzrobic cmentarz na nowej BYKOWINIE sw,BARBARAparafia,ludzie ile czeba sie prosic wstyd nadwstydami.

 • Ada$

  Jak chcesz parafialny to do parafii. Niech zrezygnują z zakupu kolejnej fury i zainwestują!

 • lukas

  do du...y ta stronka chciałem znależć grób dziadka i nie maja wogóle wpisanego

 • marownia

  Lukas ma rację ta stronka z innymi cmentarzami jest do d...y bo też nie mogę znaleźć mojego dziadka, który leży już od 25 lat na cmentarzu w Rudzie Śląskiej 1. Natomiast strona internetowa Parku Pamięci działa bez zarzutu.

 • urna

  Na stronie PP nie można było znaleźć po nazwisku tylko wpisując imię, dlaczego? Zostało błędnie zapisane ale już zgłosiłem ten fakt. Bez kłopotu można go zgłosić adminowi. Plus dla możliwości zapalenia 6-u wirtualnych zniczy. Co ciekawe mój znajomy zmarły dosłownie tydzień temu już znalazł się w spisie oraz jego zdjęcie tablicy nagrobnej.

 • ciekawy przypadek

  To gdzie byłeś w dniu pogrzebu dziadka,że nie wiesz gdzie pochowany?Być może dziadek żyje a ty o tym też nie wiesz.

 • nie bądź dziwny

  Czytaj między wierszami...

 • Orzegowianin

  Na ulicy Huloka oczywiście nie ma cmentarza , jest za to stary cmentarz parafialny przy ul.Orzegowskiej ,Parafia niestety nie jest w stanie go utrzymać ,Od zakończenia wojny nie ma już na nim pochówków ,z roku na rok siłą rzeczy jest w coraz gorszym stanie mimo iż Towarzystwo Miłośników Orzegowa wraz z harcerzami próbuje go ratować ,m.in poprzez kwestowanie w Święto Zmarłych .Nekropolia ta , to wyjątkowe miejsce.Spoczywają tu m.in Powstaniec Styczniowy Konstanty Latka , Powstańcy Śląscy ,uczestnicy obydwu wojen , znajduje się tu pomnik górników tragicznie zmarłych w katastrofie na tutejszej kopalni w 1898 roku .Są tu mogiły wielu wybitnych Orzegowian .Miejsce absolutnie zasługujące na ocalenie .Bez pomocy miasta może nie przetrwać

 • Mieszkaniec RS

  A ja myślę że to kolejny "martwy" przepis. Bo o ile zamykanie cme trzy na noc jest do wyegzekfowania na zarządcy cmentarza o tyle już przechodzenie dzieciaków w godzinach popołudniowych nie do upilnowania . Bo chyba patrole straży miejskiej nie będą chodzić po parkach pamięci. No chyba ze powstanie nowa służba mundurowa

 • Godula 41

  Na ul.Huloka w orzegowie nie ma cmentarza przecież

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.