Wiadomości z Rudy Śląskiej

O K2 i nie tylko, czyli Lawiny 2018

  • Dodano: 2018-11-16 06:45, aktualizacja: 2018-11-16 07:03

Spotkania z Moniką Witkowską, Piotrem Snopczyńskim i Piotrem Trybalskim, pokaz filmów „Ostatni Górale” i „Last Honey Hunter”, a także koncert zespołu „Cisza jak ta” - to tylko kilka punktów tegorocznych spotkań górskich „Lawiny”.

Trzynasta edycja wydarzenia będzie się odbywała od 16 do 18 listopada br. w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty przy ul. Niedurnego 69. Organizatorem jest Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych „In-nI”. Udział w imprezie jest bezpłatny.

Wydarzenie tradycyjnie zainicjowane zostanie w piątkowe popołudnie. 16 listopada o godz. 18:10, tuż po rozpoczęciu imprezy, wyświetlony zostanie film Filipa Lufta „Ostatni Górale”, po nim widzowie zobaczą obraz „High Tension”, opowiadający kulisy słynnego zajścia, do jakiego doszło na zboczach Mount Everestu między Simone Moro i Ueli Steckiem a grupą obsługujących komercyjne wyprawy Szerpów. Następnie, o 19:45, w sali MCK o swoich wyprawach opowie Monika Witkowska - dziennikarka, pilot wycieczek oraz przewodnik wypraw trekkingowych, zdobywczyni Korony Ziemi.

Drugi dzień festiwalu otworzy cykl warsztatów dla dzieci i dorosłych, które po południu ustąpią miejsca pokazom filmowym i prelekcjom. Ich zwieńczeniem będzie blok spotkań poświęcony K2. Najpierw z gośćmi „Lawin” spotka się Piotr Trybalski, fotograf, podróżnik i autor książki „Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników”. Później widzowie zobaczą dokument „K2. Lodowe piekło” – reportaż Roberta Jałochy (TVN), który przez kilka tygodni relacjonował z bazy przebieg Narodowej Zimowej Wyprawy na K2. Dopełnieniem całości będzie spotkanie z Piotrem Snopczyńskim, nestorem polskiego alpinizmu i szefem bazy podczas zimowej wyprawy na K2, który opowie jak „od kuchni” wyglądała ekspedycja na najbardziej niedostępną górę świata.

Taki dobór repertuaru był dla nas oczywisty. Zimowa wyprawa na K2 była w Polsce najbardziej medialnym wydarzeniem górskim ostatniego roku. Słyszeli o niej wszyscy, nawet ci niekoniecznie interesujący się górami. Dlatego postanowiliśmy naszej publiczności kompleksowo przedstawić ten temat – przybliżyć zarówno wydarzenia ostatniej zimy, jak również historię polskich zmagań z K2, a także to, jak „od kuchni” wygląda organizacja zimowej ekspedycji na ośmiotysięczniki – mówi Tomasz Bartniczak, prezes Rudzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych „In-nI”, które organizuje „Lawiny”.

W trzeci dzień „Lawin” za sprawą Magdy Konik – mieszkającej w Tuszetii polskiej fotoreporterki – publiczność przeniesie się w świat kaukaskich dżigitów i ich tajemniczych zwyczajów. Ela i Tomek Wróblewscy opowiedzą o swojej wędrówce przez wygasłe wulkany w Armenii, zaś Joanna Przymus z Rudzkiego Klubu Grotołazów „Nocek” o eksploracji jaskiń w Omanie i Serbii. Na zakończenie imprezy w muzyczną podróż gości „Lawin” zabierze zespół „Cisza jak ta”. Nim to jednak nastąpi odbędzie się rozstrzygnięcie Konkursu Fotografii Górskiej „Lawiny” 2018.

„Lawiny” od samego początku mają charakter zupełnie niekomercyjny i podobnie będzie też w tym roku. Biletów nie ma, obowiązuje wstęp wolny – przypomina Tomasz Bartniczak.

Więcej informacji na stronie: https://www.facebook.com/SpotkaniaGorskieLawiny/.

O K2 i nie tylko, czyli Lawiny 2018

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również