Wiadomości z Rudy Śląskiej

Od 2021 r. wyższe stawki podatku od nieruchomości w Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2020-10-09 06:15, aktualizacja: 2020-10-08 11:11

Od nowego roku w Rudzie Śląskiej obowiązywać będą wyższe stawki podatku od nieruchomości.

To była trudna decyzja. Nikt nie chce podwyżek, jeszcze w czasie kryzysu wywołanego pandemią, ale musimy odpowiedzialnie myśleć o finansach miasta. Ostatnie zmiany podatkowe oraz podwyżki pensji minimalnej, korzystne dla mieszkańców, niestety niekorzystnie odbiły się na finansach gmin. Nasze dochody bardzo spadły, a koszty drastycznie wzrosły – komentuje wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Podniesienie stawek podatku od nieruchomości to dla przyszłorocznego budżetu miasta zastrzyk w wysokości ponad 4,2 mln zł. Dla porównania w przyszłym roku tylko ustawowy wzrost pensji minimalnej w miejskich jednostkach będzie kosztować nas 5,5 mln zł – wylicza skarbnik miasta. – Nie wiemy jak będą dalej wyglądały dochody z tytułu podatku PIT. W tym roku tylko od stycznia do września do budżetu miasta z tytułu udziału w podatku PIT wpłynęło ponad 10 mln zł mniej, niż w roku ubiegłym – dodaje.

Władze miasta wskazują także na inne przyczyny drenażu miejskich finansów

To m.in. zbyt niski w stosunku do potrzeb wzrost subwencji oświatowej przekazywanej przez państwo. W 2019 r. wzrosła ona o niespełna 11 mln zł, tymczasem wydatki na oświatę zwiększyły się o ponad 16 mln zł. W ubiegłym roku ta różnica była jeszcze większa. Subwencja wzrosła o 9,6 mln zł, natomiast wydatki o ponad 18 mln zł.

Takie przykłady można mnożyć. Aktualnie samorządy w Polsce funkcjonują w rzeczywistości w której systematycznie uszczuplane są ich dochody, natomiast ciągle nakładane obciążenia nieustannie generują coraz większe wydatki. Większość naszych dochodów stanowią pieniądze „znaczone”, które możemy wydać na z góry określone zadania. Taka sytuacja nie ma nic wspólnego z samorządnością – podkreśla Krzysztof Mejer.

Od nowego roku stawka podatku od nieruchomości za 1 m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w Rudzie Śląskiej wyniesie 0,85 zł. To o 12 groszy więcej niż dotychczas. O 6 groszy wzrośnie stawka podatku za 1 m² powierzchni gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W ten sposób od nowego roku rudzcy podatnicy zapłacą 0,99 zł. Natomiast stawka podatku za 1 m² od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej wzrosła o 1,71 zł i wyniesie 24,84 zł.

Z przedstawionych przez służby finansowe wyliczeń wynika, że dla właściciela mieszkania o średniej powierzchni, która wg ostatnich danych GUS wynosi ponad 55 m², podwyżka wyniesie 6,64 zł na rok, co w skali miesiąca daje 55 gr. Właściciel domu o powierzchni 100 m² z ogrodem o powierzchni 500 m² w skali roku zapłaci więcej 32 zł, co w przeliczeniu na jeden miesiąc daje 2,66 zł. Jeśli chodzi o przedsiębiorców, to w przypadku osoby wykorzystującej na swoją działalność jedynie budynek o powierzchni użytkowej 50 m² podwyżka wyniesie niespełna 86 zł, co miesięcznie daje 7,12 zł. Właściciel firmy w budynku o powierzchni użytkowej 120 m² i terenu o powierzchni 300 m² zapłaci w ciągu roku nieco ponad 223 zł więcej, czyli 18,60 w przeliczeniu na jeden miesiąc.

Oczywiście im dane przedsiębiorstwo większe, tym skala podwyżki większa, jednak musimy też uczciwie powiedzieć, że takie firmy są w naszym mieście w mniejszości – wskazuje Krzysztof Mejer.

Ruda Śląska nie jest jedynym miastem, które podnosi podatki od nieruchomości

Decyzję taką podejmują znacznie bogatsze samorządy niż nasz, np. Gliwice, Katowice, Tychy, czy Rybnik – wylicza Ewa Guziel, skarbnik miasta. Podatek od nieruchomości jest jednym z głównych źródeł dochodów własnych gminy. Co piąta złotówka pochodzi właśnie z tego podatku. Tegoroczne wpływy do budżetu miasta z tytułu podatku od nieruchomości zaplanowano w kwocie 82,2 mln zł.

Komentarze (31)    dodaj komentarz »

 • Xxxx

  4 prezydentów, dziurawe drogi, uwalanie zwykłych mieszkańców nowymi podatkami, a patologie wspomaga się dodatkami i mieszkaniami wyremontowanym od zera. A do tego jeszcze smieci cenowo wyższe niż w Warszawie, plus jeszcze szykuje się podwyzka, bo przecież kolega mejera musi dostac dobra premie, a co do premii to jeszcze prezes szpitala podwyżkę pewnie kolejna dostanie. Ludzie, obudźcie się i zobaczcie co ta banda nieudaczników robi z naszym miastem!

 • Operator

  Łi

 • rudi

  Podsumowując tą całą "radę": brak pomysłu na miasto, zastój, wydatki nieproporcjonalne do efektów. Tam powinni zasiadać entuzjaści i lokalni patrioci a nie karierowicze walczący o groteskowy prestiż. Cóż, takich mamy wybrańców jakich wybrał lud.

 • Pracownik październikowy

  Ta władza z każdą decyzję udowadnia, że nie ma żadnego pomysłu na to miasto i coraz bardziej się błaźni używając idiotycznych argumentów. Na szczęście wkrótce pożegnam się z tym miastem.

  • Pracownik październikowy
   2020-10-09 22:30
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Beta

  A ja się pytam po co 4 prezydentów w Rudzie Śląskiej? Nie jesteśmy Mexico City, a małym prowincjoalnym miastem. Skoro jedna osoba nie umie zarządzać, to trzeba ją wymienić na bardziej energiczną.

 • Karl

  Wzywam do obywatelskiego nieposłuszeństwa i nierozliczania podatku PIT na Rudzie. Nadmieniam że działanie takie jest całkowicie legalne, wystarczy zadeklarować pobyt w innym miejscu jedynie w ostatnim dniu roku kalendarzowego. Dość finansowania nieodpowiedzialnych ludzi nie potrafiących gospodarować miastem bez wyciągania łap po pieniądze mieszkańców.

 • wkurzona matka

  Tak właśnie od ubiegłego roku robi mój syn pracuje w Zabrzu i tam zostawia podatek . Po trzecim razie odmowy mieszkania ze względu na wyższy zarobek o120 zł w Rudzie, Zabrze zaproponowało mieszkanie do remontu z ulgami remontowymi. Ruda wspiera patologię i takim miastem zostanie, bez perspektyw dla młodych. Obecna władza nie ma pomysłów na mieszkańców, ma pomysł na siebie zarobić i s........ć z Rudy.

 • obserwatorek

  Stac na domki za 500 tysiaków,to proste płacic podatek anie belkotac,wielcy panicze nowobogatcy ibasta.

 • ewa

  Nieudaczniku na najmie zamilcz.

 • Axelmixer

  Popieram !

 • fajerberga

  Zastanawia mnie, dlaczego w dobie ekoszajby, nikt nie wpadł na genialny w swojej prostocie pomysł, aby każdego obywatela obciążyć podatkiem od emisji CO2 - no przecież pobieramy tlen, a wydychamy dwutlenek. Coś na wzór "opłaty klimatycznej" w kurortach i uzdrowiskach, tylko z ujemnym znakiem... :-) przelecieć ryczałtem po społeczeństwie i kasa popłynie szerokim strumieniem.

 • Zxx

  Spoko, Mateuszek już to wymyślił.

 • Olga

  jak kogos stać na dom to stać go na podatki, a jak sie komuś nie podoba to do slamsów na Lipiny, płacic i nie marudzic, ja musze dostać swoje zasłuzone 500+ bo mi sie to po prostu nalezy!!!

 • ja

  Co ci do tego co kto ma i ile ma, leżąca patolo.

 • Olek

  brawo Olga niech bulom ci co majom wile,ze basenami grilami,wielkie ogrody,wysokie ploty,adlanas 500plusbosie nam trzeba dac,

 • fajerberga

  Jak ktoś umie sprawić sobie dziecko, to umie je też utrzymać bez pomocy państwa, a jak się komuś nie podoba, to szklanka wody: nie przed, nie po, ale zamiast.

 • boluś

  Na drzewo AFO prostować banany a niy szponcić!

 • Stev

  Powinniśmy zrobić referendum i odwołać władzę naszego miasta !!!

 • Takie tam

  Jak najszybciej referendu!!

 • zonk

  Hehe :) 55 groszy miesięcznie. Chyba się potnę.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.