Wiadomości z Rudy Śląskiej

Od 5 grudnia kierowcy nie będą musieli wozić przy sobie prawa jazdy

 • Dodano: 2020-12-04 11:15

Od 5 grudnia kierowcy nie będą musieli wozić przy sobie prawa jazdy na terenie kraju.

Podczas kontroli drogowej policja nie wystawi już mandatu za jego brak. Zamiast tradycyjnego dokumentu będzie można mieć go w wersji elektronicznej, co umożliwi zainstalowanie darmowej aplikacji mObywatel. Jej instalacja jednak nie jest obowiązkowa.

Zmiany te są elementem tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców. Wprowadziła je ustawa z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym - tłumaczy Bożena Krzyżak, naczelnik Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Ruda Śląska. - Przypominamy też, że od 1 października 2018 roku kierowcy nie dostają już mandatu za nieposiadanie przy sobie dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC - dodaje.

Kierowcy, którzy będą poruszali się bez dokumentu prawa jazdy, podczas kontroli nie zostaną obciążeni już mandatem karnym w wysokości 50 zł. Jednocześnie fakt, czy posiadają prawo jazdy czy nie, sprawdzony zostanie w systemie CEPiK.

Istnieje również możliwość zainstalowania aplikacji mObywatel, która jest darmowa, jednak nie ma obowiązku jej uruchamiania. Aby skorzystać ze wspomnianej aplikacji, trzeba posiadać profil zaufany, który gwarantuje jej bezpiecznie użytkowanie.

W aplikacji znajduje się m.in. usługa mPojazd, która pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu (w tym nazwę ubezpieczyciela, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant). Można tam znaleźć także informację o terminie ważności ubezpieczenia swojego pojazdu oraz zbliżającego się przeglądu technicznego. W mPojeździe znajdują się także dane dotyczące marki i modelu pojazdu, roku produkcji, numeru rejestracyjnego, numeru VIN. Z kolei wraz z mPrawem Jazdy w aplikacji mObywatel pojawi się możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych nałożonych na kierowcę.

W tym roku Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej wydał 3411 praw jazdy. W sumie w mieście jest ich wydanych  64 048.

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • optymista

  wyjscie z domu nie gwarantuje że do niego wrócisz, jak by tak mysleć to trzeba by w domu siedziec ciagle

 • Ela

  Ja juz od 3 lat nie wożę przy sobie dokumentów. Tylko zdjęcia w telefonie. Nigdy nie było problemów.

 • n4u

  Profil zaufany wcale nie gwarantuje bezpieczeństwa czegokolwiek, poczytajcie niebezpiecznik - wystarczy dowód kolekcjonerski i wizyta na poczcie i już epuap pozwoli ci na dostęp do czyiś danych czy wzięcie na kogoś kredytu ...

 • :(

  A ziemia jest płaska

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.