Wiadomości z Rudy Śląskiej

Odpowiedzi na pytania, co wolno zgodnie z nowymi zasadami bezpieczeństwa

 • Dodano: 2020-03-25 08:30, aktualizacja: 2020-03-26 08:14

Czy złamaniem obostrzeń jest samodzielne uprawianie sportu na zewnątrz, np. rekreacyjna jazda na rowerze; czy restauracje nadal będą wydawać posiłki na wynos; czy potrzebne jest zaświadczenie od pracodawcy – m.in. na te pytania odpowiada rządowy portal gov.pl/koronawirus.

By ograniczać rozprzestrzeniania się koronawirusa rząd zdecydował o wprowadzamy nowych zasad bezpieczeństwa. Jedno z nich zakłada, że nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi m.in. zakupem jedzenia, lekarstw, dojazdu do pracy czy opieki nad bliskimi.

Na rządowym portalu znalazły się częste pytania dotyczące zmian wraz z odpowiedziami. Poniżej wybrane z nich.
 

 • Do kiedy będą obowiązywać dodatkowe ograniczenia?

Do soboty 11 kwietnia 2020 r.
 

 • Dlaczego wprowadzane są dodatkowe ograniczenia?

W Polsce coraz więcej osób jest zarażonych koronawirusem. Wciąż jednak mamy lepszą sytuację niż inne kraje w Europie i na świecie. Podjęta przez polski rząd decyzja o wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń ma za zadanie jak najszybciej zwalczyć koronawirusa w Polsce. Wprowadzenie ograniczeń na wczesnym etapie może pozwolić uniknąć sytuacji z Włoch, czy Hiszpanii.
 

 • Czy komunikacja miejska będzie funkcjonować normalnie?

Tak. Nie zostaje zawieszona. Dla bezpieczeństwa pasażerów wprowadzono jednak pewne ograniczenia. Środek publicznego transportu może przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących. A więc jeśli miejsc siedzących jest w danym pojeździe 70, to na jego pokładzie może być jednocześnie maksymalnie 35 osób.
 

 • Czy przez wprowadzone ograniczenie będę mógł uczestniczyć w nabożeństwie w kościele?

Tylko w zakresie limitu osób. Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w sprawowaniu kultu religijnego. Wprowadzono jednak nowe zasady - na danym terenie lub w danym obiekcie może znajdować się, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę).
 

 • Jestem rolnikiem. Czy mogę wykonywać swoją pracę normalnie?

Tak. Ograniczenie w przemieszczaniu się nie dotyczy prowadzenia działalności rolniczej, wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i prac w gospodarstwie rolnym, a także zakupów towarów i usług związanych z tymi aktywnościami (np. zakup nawozów sztucznych przez rolników, czy zakup towarów do sklepu spożywczego prowadzonego przez indywidualnego przedsiębiorcę).
 

 • Czy sklepy spożywcze i apteki będą otwarte?

Tak. Nie zamyka się sklepów spożywczych, aptek, banków, pralni i drogerii.
 

 • Opiekuję się starszą osobą. Czy przez wprowadzone ograniczenia będę mógł jej pomagać?

Tak. Nadal będzie można pomagać takiej osobie.
 

 • Nie mogę pracować zdalnie. Czy mogę przemieszczać się do miejsca pracy?

Tak. Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą pracowników w drodze do i z pracy.
 

 • Czy restauracje nadal będą mogły wydawać posiłki na wynos?

Tak nadal będą mogły prowadzić tego typu usługi.
 

 • Czy mogę wyjść na spacer do parku lub lasu, wyjść z dziećmi na plac zabaw?

Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum. Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.
 

 • Dojeżdżam do pracy. Czy muszę mieć zaświadczenie od pracodawcy w razie kontroli?

Nie. W przypadku ewentualnej kontroli należy poinformować funkcjonariuszy o celu podróży - czy jedziemy do pracy, czy wracamy z niej, a także miejscu wykonywania obowiązków zawodowych.
 

 • Czy złamaniem obostrzeń jest samodzielne uprawianie sportu na zewnątrz, w tym rekreacyjna jazda na rowerze?

Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać m.in. o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych.

Zobacz także

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • Będzie tragedia!!!

  Obserwuję fora internetowe. Często czytam, że powinniśmy zamknąć kopalnie. Do wielu wpisów są dołączone obraźliwe uwagi pod adresem górników, kierownictwa kopalń i zarządu spółki. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że zamknięcie kopalni oznacza praktycznie jej likwidację. To nie jest linia produkcyjna w nowoczesnej hali, którą łatwo zabezpieczyć i zamknąć na dowolny czas. Jeżeli nie będziemy fedrować, górotwór zaciśnie większość naszych wyrobisk, w zrobach będą inkubować się pożary endogeniczne, wstrząsy nie ustaną, a metan będzie dalej się wydzielał. Jakie jest wyjście? Trzeba zachować spokój i bezwarunkowo przestrzegać wszystkich procedur bezpieczeństwa, które chronią przed zarażeniem, dostosowywać zakres prac do aktualnej sytuacji i zapewnić obsługę naszego majątku i naszych stanowisk pracy – wyjaśnia Artur Dyczko. Polska Grupa Górnicza uczula pracowników, aby zachowywali ostrożność, zgodnie z wytycznymi polskich służb epidemiologiczno - sanitarnych. Szczególną uwagę poświęca się tym pracownikom, którzy niedawno wrócili z zagranicy (przede wszystkim z rejonów najbardziej zagrożonych) lub mieli kontakt z osobami, które stamtąd wróciły, szczególnie po domniemanym kontakcie z osobami zarażonymi.

 • Lusia

  Zostałam w domu ale musiałam wziąć L4. Długo go nie pociągnę więc co dalej? Mój pracodawca nie zamyka firmy, nie pozwala pracować na wymianę nie mogę mieć pracy zdalnej. To co mam rzucić pracę? Nie wszyscy mogą zostać w domach chociaż chcieliby. To jaki macie pomysł? W pracy mam kontakt z ok. 30 klientami dziennie, w różnym wieku i różnym stanie zdrowia Bo to firma ubezpieczeniowa.

 • Zbigniew

  Pretensje do pracodawcy kieruj.

 • ANTY UE

  Ten wirus to jest zasłona dymna aby banki centralne nie były winne za kryzys. Teraz legalnie mogą drukować pieniądze. Wojna ekonomiczna między państwami trwa w najlepsze bez wystrzelenia jednego pocisku.

 • hela

  Witam .Zaczyna sie okres dzialkowy na dzialke moge podjechac rowerem lub samochodem wspolnie z moimi tylko dziecmi. Jestesmy tam odizolowani praktycznie od wiekszosci osob ? i czy moge skorzystac z zakopow w ogrodniczym sklepie bo mamy zaleglosci na dzialce i jakas zaraza od zeszlego roku atakuje bukszpany trzeba raz w tygodniu pryskac.....i nieskonczony remont .wiem Obi wprowadzlo dezynfekcje i rekawiczki ...to polowa ludzi chodzilo bez po srodku sklepu majom to gleboko ...

 • franek

  jak dla mnie to można. Pewnie jesteście tam bardziej odizolowani niż na osiedlu, a sam minister mówił że trzeba sie dotleniać,

 • Marek

  Zamknięcie kopalnie i huty na czas kwaranranny póki jeszcze nie jest za późno tam są ogromne skupiska ludzi z tego może być tragedia.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.