Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Odsłonięcie pomnika ofiar katastrofy w KWK "Wujek" Ruch "Śląsk"

  • Dodano: 2011-09-19 12:15, aktualizacja: 2011-09-20 10:52

Dziś - 18 września 2011 roku, w drugą rocznicę tragicznych wydarzeń w KWK "Wujek" Ruch "Śląsk", został odsłonięty pomnik upamiętniający życie górników.

Monument tworzą dwie blisko 3-metrowe granitowe płyty, w których wycięta została postać górnika. Jego sylwetka dzieli bryłę na dwie połowy przesunięte względem siebie jakby rozerwane co symbolizuje katastrofę. Wycięta forma sylwetki człowieka - brak materii - ma na celu uzmysłowić poniesione straty - brak ciał, pozostał tylko duch.

Podświetlenie pomnika ma również swoją wymowę, wycięta postać ludzka nie rzuca cienia, odwrotnie niż dzieje się to za życia człowieka.

Obie bryły pomnika różnią się od siebie fakturą powierzchni, jedna jest szorstka i chropowata, druga gładka. Zróżnicowana struktura kamienia symbolizuje dwa światy, pomiędzy którymi znajduje się człowiek: materii i ducha. Struktura szorstkiego kamienia odzwierciedla surowy  świat pracy górniczej, natomiast gładka wypolerowana powierzchnia to symbol życia duchowego. Na niej właśnie umieszczono tablicę pamiątkową z nazwiskami górników, którzy zginęli w katastrofie.

Forma i symbolika pomnika, jego umiejscowienie przed wejściem górników do kopalni stanowi swoiste przesłanie ofiar katastrofy, skłaniające nas do chwili zadumy i przemyśleń, a za razem jest wyrazem naszej pamięci i górniczej solidarności.

Uroczystości zaplanowane na dzisiejszy dzień rozpoczęły się od odprawienia mszy świętej w cechowni na terenie kopalni przez biskupa Józefa Kupnego.
W obchodach wzięło udział kilkaset osób – rodziny ofiar, przedstawiciele władz naszego miasta na czele z Panią prezydent – Grażyną Dziedzic, wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, prezydenci miast ościennych, Dyrekcja Kopalni, a także przedstawiciele Katowickiego Holdingu Węglowego oraz koledzy poszkodowanych, którzy także ucierpieli w katastrofie.

Waldemar Pawlak rozpoczął przemówienie słowami: "Gromadzimy się, by wspominać ten dzień sprzed dwóch lat (...), by podzielić się sercem z tymi, którzy pozostali - by nikt z rodzin zmarłych i poszkodowanych nie czuł się zagubiony czy osamotniony". W dalszej części wicepremier zaapelował o przekazywanie pamięci o zmarłych górnikach i tym, jacy byli. "Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej" - podsumował.


Do katastrofy doszło 18 września 2009 r. 1050 metrów pod ziemią, gdzie zapalił się i wybuchł metan. Zginęło wówczas 12 górników, kolejnych 8 zmarło w ciągu najbliższych dni w szpitalach, a ponad 30 zostało rannych.

Dotychczasowe ustalenia w sprawie przyczyn tragedii wskazują, że w kopalni prowadzono prace z naruszeniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednak sprawa nie została jeszcze zakończona.
 

W obliczu wielu dyskusji, które toczą się w ostatnim czasie o szkodach górniczych oraz niekorzystnym wpływie kopalń na życie Ślązaków- należy pamiętać o jednym - można naprawić szkody górnicze, można wyremontować drogi czy domy, ale życia osobom, które zginęły, nie można przywrócić. Dlatego na pierwszym miejscu w przemyśle górniczym powinno zawsze stać bezpieczeństwo człowieka, by takich tragedii ani takich pomników nie było więcej.

 

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • Uczeń

    Hmm... Polska nie jest państwem wyznaniowym, więc mogli sobie podarować ten krzyż na tablicy, w końcu czcimy pamięć wszystkich zmarłych, nie tylko wierzących katolików. Niemniej jednak, sam pomysł bardzo dobry uczczenia pamięci, do tego ładna rzeźba z głęboką symboliką.

  • bozka53

    Dobrze,że ktoś pomyślał o takiej formie pamięci.W tej katastrofie zginął ojciec moich maleńkich wnucząt.Wnuczka młodsza miała 10 miesięcy.Ojca będzie znała z fotografii i opowiadań rodziny.

  • esp

    tyle w temacie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.