Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Odzyskanie niepodległości uczczą biegiem

 • Dodano: 2016-11-09 07:45, aktualizacja: 2016-11-09 07:38

Już po raz XXIII zostaną zorganizowane w Rudzie Śląskiej Biegi Niepodległości. Odbędą się one w najbliższy piątek, 11 listopada. Tradycyjnie, trasa przebiegać będzie przez lasy w dzielnicy Halemba. Biuro zawodów zlokalizowane będzie natomiast w Szkole Podstawowej nr 15 przy ul. Energetyków. Bieg główny poprowadzony zostanie na dystansie 12 km. Uczestnicy będą mogli wziąć także udział w biegu rekreacyjnym oraz rywalizacji Nordic Walking.

Niezwykle ważne jest, by tak istotne dla nas - Polaków - święta spędzać wspólnie, w gronie bliskich i przyjaciół. Od wielu lat nasze biegi niepodległościowe są właśnie okazją do takiego spotkania – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Aktywny wypoczynek daje wiele radości i energii, których każdy człowiek potrzebuje do życia. Dlatego spędźmy najbliższy piątek na sportowo, bawmy się dobrze i pokażmy, że jesteśmy dumni z naszego kraju – zachęca.

Bieg główny na dystansie 12 km rozpocznie się o godz. 12:00. Do udziału można się będzie jeszcze zapisać na miejscu, w dniu zawodów. Wpisowe będzie wynosiło 40 zł. Część zawodników zgłosiła się już przez internet.

Uczestnicy biegu głównego podzieleni zostaną na siedem kategorii, w zależności od płci i wieku. Najmłodsi zawodnicy powinni mieć skończone 16 lat - mówi August Jakubik, koordynator biegów.

Ograniczenia wiekowe nie dotyczą biegu rekreacyjnego, który odbędzie się na dystansie 4 km. Wystartuje on o godz. 11:00. O tej porze na trasę wyruszą też amatorzy Nordic Walking. Do udziału w tych kategoriach zapisać się będzie można na miejscu w godzinach od 9:00 do 10:50. Osoby do lat 18 muszą przedłożyć przy zapisach oświadczenie rodziców lub opiekunów o zgodzie na udział w biegu. Więcej informacji oraz regulamin zawodów na stronie http://www.mosir.rsl.pl/.

Tegoroczne biegi niepodległościowe będą miały też charakter charytatywny. W tym dniu będzie można pomóc rocznemu Adasiowi, który urodził się z brakiem kości strzałkowej. Szansą na chodzenie jest dla niego szereg specjalistycznych operacji. Adaś jest podopiecznym Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. Zaangażowanie zawodników, którzy przypną do koszulki kartkę „biegnę dla Adasia” i dotrą z nią do mety, zostanie przeliczone na konkretną pomoc – Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na zabieg chłopczyka. Kartki będą do odebrania w dniu biegu od godz. 9:30 u przedstawicieli PKO Banku Polskiego przy Biurze Zawodów.

Przypomnijmy, że po raz pierwszy bieg z okazji Święta Niepodległości w Rudzie Śląskiej został zorganizowany w 1994 r., a jego inicjatorem był Henryk Kopeć, medalista Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce, zawodnik, a później trener i kierownik sekcji lekkiej atletyki w KS "Pogoń" Ruda Śląska.

11 listopada w Rudzie Śląskiej odbędzie się też uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców. Odbędzie się ona o godz. 9:00 w parafii pw. św. Piusa X w dzielnicy Ruda.

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • ella

  i co oni wybiegają? a ta niepodległość to sląskowi bokiem wychodzi.

 • Rudzianin

  Kiedy w końcu DUŻE MUASTO. Ze 140 tys mieszkańców doczeka sie koncertu patriotycznego z jakimś pokazem musztry i militariów?! Jest wielki plac, przy nim duży kościół aż żal ze nie wykorzystywany :( Nic tylko biegi dla małej grupki czy głupkowate Hanysy- tez dla zamkniętej grupy no i skromniutką msza o 9-tej rano (!). Wstyd Pani Prezydent!

 • Na wozku

  Ha ha ha. Spodziewałam sie tego.

 • No co Ty

  Jak to, dopiero dziś? Ponad 24 godziny po ukazaniu się artykułu!

 • Rudzianin

  Ja sobie za darmo pobiegam.

 • Jaaaa

  Super!!!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.