Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ograniczenia dotyczące korzystania z terenów zielonych dotyczą także cmentarzy

 • Dodano: 2020-04-03 13:15, aktualizacja: 2020-04-04 09:38

Zbliżający się czas Wielkiego Tygodnia, to obok Święta Zmarłych okres, gdy Polacy częściej odwiedzają groby bliskich. W tym roku to będzie jednak utrudnione. W Polsce wprowadzono stan epidemii, a w związku z tym szereg obostrzeń. Ograniczenia dotyczące korzystania z terenów zielonych dotyczą także nekropolii.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe ograniczenia związane z epidemią. Wśród nich znalazł się między innymi ograniczony dostęp do parków, miejsc rekreacji, zamknięcie hoteli, wprowadzenie limitu osób przebywających jednocześnie w sklepie, rozszerzenie kwarantanny domowej, oraz dodatkowe wymogi w miejscach pracy. Nowe obostrzenia dotyczą także cmentarzy.

Władze Rudy Śląskiej poinformowały dzisiaj, że zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody terenami zielonymi są również cmentarze. Dlatego obowiązujące do 11 kwietnia br. ograniczenia dotyczące korzystania z takich terenów dotyczą także nekropolii.

- Informujemy, że zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody terenem zielonym są również cmentarze. Dlatego obowiązujące do 11 kwietnia br. ograniczenia dotyczące korzystania z takich terenów dotyczą także nekropolii. Przypominamy więc, że w tym czasie nie powinniśmy odwiedzać grobów najbliższych, z wyjątkiem uczestnictwa w pogrzebach - czytamy na stronie Urzędu Miasta.

Komentarze (98)    dodaj »

 • Puenta

  Błędów nie popełniłam więc ta kwarantanna źle na twoją psychikę działa i tyle w tym temacie.

 • Puenta

  Nikt nie jest idealny.

 • taki

  Niektóre miasta zdecydowały w związku z epidemią koronawirusa o zamknięciu cmentarzy dla odwiedzających. Jak twierdzi rzecznik rządu Piotr Müller, rząd nie wprowadził takich ograniczeń, mogą jednak wprowadzać je zarządcy danych cmentarzy.Urząd miasta może zamykać tylko cmentarze komunalne.

 • Barbara

  Parafialny w Bielszowicach też zamknięty

 • Rudzianka

  Ciekawe kiedy nasze władze zaczną dezynfekować przystanki autobusowe bo tam szybciej się zarabiasz niż na cmentarzu

 • Jorg

  Ci co łażom na kerchof to niych przi okazji wykopiom doł do siebie ,trupi jad jest gorszy jak tyn cały zakichany wirus,co sie wydobywo z niy szczelnych grobowcow, take jest moje zdanie na tyn tymat.

 • trupijad

  Jorg a Ty sie dobrze czujesz abo Ciebie poje......

 • Wunderwafel

  Dobrze, że jeszcze można się wy[...] normalnie do haźla. Nic ino się cieszyc

 • Święta brzucha

  Super dobra decyzja nie trzeba stroić, myć grobów, kupować zniczy itp. bo jest to odgórnie zakazane. Niech zamkną cmentarze a wpuszczają tylko pogrzeby do max. 5 osób. Na cmentarzu nie będzie tłumów więc teoretycznie nikt się nie zarazi, chyba że od siebie na pogrzebie. Świąt Wielkanocnych też nie będzie i dobrze bo się pieniążki zaoszczędzi nie trzeba tyle kupować, bo po jaką cholerkę, nic tylko się cieszyć.

 • Monika

  Doświęta brzucha... Ty a gdzie jest napisane że jest odgornie zabronipone odwiedzanie cmentarzy nigdzie nie ma na ten temat informacji, a jedynie na cmentarzu komunalnym w Nowym Bytomiu jest kartka na tamtejszej tablicy o ograniczeniu odwiedzających a to chyba różnica, i nie strasz ludzi jak dokladnie nie zapoznales się z ogłoszeniem

 • Święta brzucha

  Ty, tu jest napisane: ,,Od kilku dni obowiązuje całkowity zakaz wstępu do parków i na bulwary, a jak informuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Rzeszowa, zakaz obejmuje też wejścia na cmentarze. - Od piątku na wejściach na cmentarze pojawią się tablice informujące o zakazie wejścia – mówi Chłodnicki. - Straż Miejska oraz policja będą patrolowały tereny cmentarza. Jednocześnie wszystkie pogrzeby będą się odbywać. Ilość osób uczestnicząca w ceremonii jest ograniczona do 5 nie licząc księży i obsługi. Kaplice cmentarne są zamknięte a trumna lub urna są wynoszone przez obsługę przed budynek, skąd odbywa się wyprowadzenie zmarłego na miejsce pochówku.

 • Rambo

  Swięto brzucha my jesteśmy w Rudzie Śląskiej a nie w Rzeszowie... chyba ci sie cos pomylilo gdzie mieszkasz

 • Korneila

  Czy Wy to dobrze rozumiecie nie ma zakazu odwiedzania cmentarzy a tylko ograniczenie to chyba zasadnicza rożnica i nie robcie niepotrzebnej paniki

 • Święta brzucha

  Ty nie wprowadzaj w błąd ludzi.

 • Ika11

  Mam pytanie nie dotyczy tego watku ale dlaczego nie sa odkazane przystanki autobusowe wszedzie sa tylko nie w Rudzie Śląskiej skoro jest zarzadzenie od górne co nie ma pieniędzy ruda slaska

 • Korneila

  Dlaczego nie publikujecie wszystkich komentarzy, komu na tym zależy?

 • awaria

  Czasem coś im nie zadziała w systemie.

 • ola

  Istnieje coś takiego jak cenzura.

 • Marian

  "...okazuje się, że nic nie stoi na przeszkodzie, by cmentarze pozostały otwarte.– Rozporządzenie nie wprowadza zakazu wstępu na cmentarze. To decyzje leżące w gestii zarządców – twierdzi Piotr Müller, rzecznik rządu.Jeśli więc zarządcy nekropolii chcą umożliwić ludziom odwiedziny swoich zmarłych bliskich, mogą to zrobić. Jeżeli natomiast uznają, że nie są w stanie zapewnić odwiedzającym groby zapewnić bezpieczeństwa, teren może pozostać zamknięty."www.bezprawnik.pl

 • Piotrek

  Gratuluje poczucia humoru władzy naszego miasta. Cmentarz jest parkiem, bulwarem czy plażą, a może miejscem rekreacyjnym? Ze strony gov.pl "Wprowadzamy kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte."

12345

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również