Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ograniczenia w komunikacji miejskiej w Rudzie Śląskiej. Jakie czekają nas zmiany?

 • Dodano: 2020-08-08 10:15

Ograniczenia w komunikacji miejskiej w Rudzie Śląskiej, wynikające z objęcia tego miasta tzw. "czerwoną strefą" zagrożenia epidemicznego, mają objąć 4 linie autobusowe z przebiegających przez to miasto 39 linii autobusowych i tramwajowych.

Jak informuje Zarząd Transportu Metropolitalnego odpowiedzialny za organizację komunikacji w Metropolii od dzisiaj limit miejsc w poszczególnych liniach w Rudzie Śląskiej obejmie tylko linie wewnętrzne, tj. 147, 155, 230 i 255 i będzie on wynosił 30% wszystkich miejsc w pojeździe (stojących i siedzących). Pozostałe linie wjeżdżające na obszar Rudy Śląskiej oraz powiatów rybnickiego i pszczyńskiego nie zostaną objęte nowymi obostrzeniami. 

Z zapowiedzianych ograniczeń wyłączone mają zostać połączenia międzymiastowe

Jak mówił rzecznik Zarządu Transportu Metropolitalnego Michał Wawrzaszek, z zapowiedzianych ograniczeń dotyczących komunikacji miejskiej w planowanych "czerwonych strefach" wyłączone mają zostać połączenia międzymiastowe. ZTM zabiegał o to, gdyż zdecydowana większość połączeń na obszarze Metropolii ma właśnie taki charakter. Dotyczy to przede wszystkim mieszkańców Rudy Śląskiej. Przez obszar naszego miasta przebiega bowiem najwięcej linii komunikacji miejskiej, na których liczba pasażerów zostałaby mocno ograniczona. 

– W przypadku tego miasta to aż 39 linii autobusowych i tramwajowych, z czego aż 35 wykracza poza jego obszar. To dobrze oddaje specyfikę organizowanego przez nas transportu publicznego. Zdecydowana większość połączeń przebiega przez więcej niż jedną gminę – wskazuje rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek. 

Powyższe istotne jest także dla mieszkańców powiatów rybnickiego i pszczyńskiego. Te obszary również bowiem zostały oznaczone przez Ministerstwo jako strefy czerwone i w nich również kursują autobusy ZTM. 

– Cieszymy się, że nasze argumenty oraz specyfika regionu i organizowanego przez nas transportu publicznego są brane pod uwagę – podkreśla Wawrzaszek. – Duże podziękowania za otwartość  należą się panu Tomaszowi Olszewskiemu, który jest członkiem Gabinetu Politycznego Wicepremier Jadwigi Emilewicz, Ministra Rozwoju, i uczestniczył w rozmowach – dodaje.

Tym samym ze wszystkich ok. 450 linii organizowanych przez ZTM jedynie 4 mają zostać objęte bardziej rygorystycznymi obostrzeniami. Chodzi o autobusy linii nr 147, 155, 230 i 255. 

– Są to linie wewnętrzne, tzn. kursujące tylko po Rudzie Śląskiej. O ile przekazane nam ustalenia zostaną dziś oficjalnie potwierdzone przez rząd, to w pojazdach tych linii będzie mogło przebywać tyle osób, ile stanowi 30 procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących – mówi Wawrzaszek – W przypadku wszystkich pozostałych linii sytuacja się nie zmieni – dodaje. 

Przedstawiciele ZTM jednocześnie podkreślają, że będą monitorować sytuację w Rudzie Śląskiej i podejmować stosowne, dodatkowe działania.

Troska o bezpieczeństwo pasażerów

Pracownicy organizatora transportu, jak i przewoźnicy ciężko pracują na to, aby komunikacja miejska była bezpieczna. W trosce o bezpieczeństwo pasażerów zdecydowano m.in. 

 • o codziennym myciu pojazdów ze szczególną dokładnością oraz wzmożeniu kontroli wykonywania tego zadania,
 • automatycznym otwieraniu drzwi i zawieszeniu sprzedaży biletów w pojazdach, 
 • dodatkowym czyszczeniu automatów biletowych i wietrzeniu pojazdów 
 • oraz o regularnej obsłudze przystanków "na żądanie". 

Ponadto ZTM podjął się szeroko zakrojonej akcji informacyjnej. W pojazdach na drzwiach zawisły plakaty a na siedzeniach wywieszki, które promują właściwe zachowania. 

– Nadal też podtrzymujemy nasz apel. Pasażerowie powinni zakrywać ust i nos – dodaje Wawrzaszek.

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

 • Fabian Izabela

  A co wtakim razie z tymi którzy nie będą mogli wejść do autobusu czy podjedzie drugi?

 • n4u

  śmiech na sali, tu wesela na 50 osób, zamknięte wszystko, idziesz więc za granicę administracyjną (w moim wypadku jakieś 150m) i wszystko otwarte, maseczek nie trzeba, w tym wesela. Co za idiota to wymyślił ...

 • Ginter

  masz racje, powi cały śląśk ogrodzic drutem kolczastym i 500 V podłaczyc, co winna jest ta Ruda śl ze ma kopalnie to tylko ją osaczyli czerwona strefa a wiekszośc tam pracyujących jest spoza Rudy, winni jestesmy mu wszyscy slazacy ze u nas tyle przypadków a nie tylko Ruda Śl, nie umieliśmy chodzic w maseczkach wiec wszyscy teraz powinni cierpiec

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.