Wiadomości z Rudy Śląskiej

Opiekunki osób starszych w Niemczech - jak zdobyć posadę opiekuna dla seniorów za granicą?

  • Dodano: 2020-04-21 06:30, aktualizacja: 2020-04-21 06:32

Opiekunka w Niemczech to praca atrakcyjna dla naszych rodaków z wielu względów. Na pierwszy plan wysuwają się oczywiście korzyści finansowe. Pracując za zachodnią granicą za wykonywanie tych samych obowiązków otrzymamy bowiem wynagrodzenie, na które na miejscu nie możemy liczyć. Wiele osób chce także realizować w ten sposób swoje naturalne predyspozycje do opiekowania się ludźmi i sprawdzić swoją zdolność do sprawnego funkcjonowania na obczyźnie. Wyjazd do Niemiec stanowi już w Polsce pewną tradycję, nie wiąże się więc z takimi obawami, jak poszukiwanie pracy w krajach nieco bardziej egzotycznych. Aby jednak faktycznie odnaleźć się na miejscu bez przeszkód, warto podejść do swoich zagranicznych planów w sposób zorganizowany i odpowiednio przygotować się do ich realizacji.

 

Jakie umiejętności trzeba posiadać, aby móc ubiegać się o stanowisko opiekunki osób starszych w Niemczech?

 

Znajomość języka niemieckiego w stopniu co najmniej komunikatywnym jest niezbędna do zajmowania się starszymi osobami. Należy zrozumieć, że są to osoby wymagające niejednokrotnie stałej pomocy w najprostszych czynnościach. Z tego względu musimy mieć możliwość porozumieć się z nimi bez przeszkód. Nikt nie wymaga tutaj wysokich umiejętności lingwistycznych, jednak porozumiewanie się na migi w żaden sposób nie wchodzi w grę. Z tego względu warto zainwestować w naukę języka na długo wcześniej, nim zaczniemy się rozglądać za ofertami pracy w charakterze opiekunki w Niemczech

 

Pracodawcy poszukują osób o określonym profilu psychologicznym. Największe szanse na zdobycie zatrudnienia mają kandydaci wykazujący się cierpliwością, empatią i pozytywnym nastawieniem do ludzi. Trzeba także pamiętać, że przed osobami, które mają pomagać seniorowi w codziennym życiu, niejednokrotnie stają trudne wyzwania organizacyjne. Z tego względu rekruterom zależy na zwerbowaniu pracowników, którzy są odpowiedzialni i potrafią szybko odnaleźć się w nowej rzeczywistości. 

 

Praca opiekunki w Niemczech często nie polega wyłącznie na zajmowaniu się starszą osobą. Do obowiązków pracownika będzie także należeć prowadzenie domu w zakresie gotowania posiłków i utrzymywania czystości. Dodatkowo warto być otwartym na ciągłe poszerzanie wiedzy z zakresu opieki nad seniorami i chorób związanych z podeszłym wiekiem. Doświadczenie na podobnym stanowisku z pewnością będzie atutem, jednak nie zawsze będzie traktowane jako wymóg. Wiek również nie jest przeszkodą w podjęciu zatrudnienia w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech

 

Opiekunki w Niemczech często znajdują zatrudnienie poprzez firmy pośredniczące.

 

Organizacja wyjazdu na własną rękę jest obarczona ryzykiem. Trudności powiązane z dotarciem na ewentualną rozmowę kwalifikacyjną za granicą, niepotrzebnie poniesione koszty i brak gwarancji zatrudnienia skutecznie odstraszają wielu potencjalnych opiekunów od spakowania wszystkiego w walizkę i postawienia swojego życia na jedną kartę. Z tego względu warto zgłosić się do przedsiębiorstwa, które przeprowadza rekrutację blisko naszego miejsca zamieszkania, a swoje usługi w zakresie pielęgnacji świadczy na terenie Niemiec. W ten sposób zyskasz dostęp do legalnego zatrudnienia i cenną pomoc specjalistów.

Firmy tego typu zapewniają swoim pracownikom całodobowy kontakt i opiekę rezydenta posługującego się językiem polskim i niemieckim. Przejazd na miejsce i z powrotem także leży w gestii pracodawców, a dodatkowo zapewniają oni zatrudnionym przez siebie opiekunkom w Niemczech dostęp do niemieckiej opieki zdrowotnej i odpowiednie ubezpieczenie. W razie potrzeby przeprowadzą także niezbędne szkolenia pozwalające wdrożyć się w nowy tryb pracy, dzięki czemu swoje nowe zobowiązania wypełnisz w sposób maksymalnie profesjonalny.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.