Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Pierwsza sesja w nowym roku za nami

 • Dodano: 2016-01-21 21:00, aktualizacja: 2016-09-22 13:51

Zakończyła się pierwsza w nowym roku Sesja Rady Miasta Ruda Śląska. Po kilkugodzinnych obradach rudzcy radni podjęli kilka uchwał budżetowych. Zgodzili się między innymi na wniesienie nowych udziałów do spółek: Aquadrom, Szpital Miejski oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Zadecydowali także o przystąpieniu Rudy Ślaskiej do związku metropolitalnego. Z kolei burzliwa dyskusja rozpoczęła się już niewiele po rozpoczęciu obrad, a dotyczyła aktualnych działań Sejmu RP.

Sprawozdanie z prac Sejmu RP przedstawiła poseł Danuta Pietraszewska, która krytycznie odniosła się do sprawy sześciolatków, które od tego roku nie będą podlegały obowiązkowi szkolnemu.

Nasze miasto jest przygotowane na przyjęcie sześciolatków w szkołach. Wydane zostały na to ogromne pieniądze i teraz nie ma już tych samych pieniędzy, żeby zagwarantować prawidłowy rozwój sześciolatka w przedszkolu. Dlatego uważamy, że ta ustawa jest krzywdząca dla dzieci, rodziców, nauczycieli, a także dla gminy, która wydała pieniądze na tę reformę – zaznaczyła Danuta Pietraszewska, poseł na Sejm RP.

Posłanka poruszyła także sprawę kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł, która ma zadziałać na niekorzyść samorządów terytorialnych oraz projektu uchwały o mniejszościach narodowych. Stanowisko i sposób przedstawienia informacji poseł wywołał dyskusję wśród radnych. Większość nie zgodziła się z jej zdaniem w poszczególnych kwestiach.

Przypominam, że w kwestii, czy sześciolatki mają iść do szkoły czy nie, wypowiedziało się milion obywateli, więc to oni mają prawo wyboru. Jeśli chodzi o kwotę wolną od podatku, to rozumiem, że gminy mogą na tym stracić, ale za to przeciętny obywatel, który zarabia na przykład 1500 zł, zyska na tym około 70 zł - podkreśliła radna Dorota Tobiszowska.

Mamy dopiero trzy miesiące działania nowego rządu, a pani poseł już go tak ostro krytykuje i to za działania prospołeczne, bo wyjście do obywateli z propozycją, żeby mogli decydować o tym, kiedy chcą wysłać swoje dzieci do szkoły, było zrobione pod oczekiwania milionów obywateli – stwierdził radny Józef Skudlik.

W dalszej części sesji sekretarz miasta przedstawiła sprawozdanie z pracy prezydenta miasta w okresie międzysesyjnym. Była w nim mowa m.in. o: otwarciu Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w Szpitalu Miejskim, akcji pomocy Straży Miejskiej przy odpalaniu samochodów, powołaniu nowego komendanta policji czy programie wspierania budownictwa jednorodzinnego.

Następnie radni przystąpili do głosowania nad uchwałami. Jako pierwszą przegłosowali uchwałę upoważniającą prezydent Grażynę Dziedzic do rozpoczęcia działań zmierzających do włączenia Rudy Ślaskiej do związku metropolitalnego. Podjęto również kilka uchwał dotyczących przyznania dotacji z budżetu miasta na dofinansowanie prac konserwatorskich poszczególnych budynków w dzielnicach: Ruda, Orzegów i Bielszowice, a także na renowację elewacji kościoła pw. św. Pawła w Nowym Bytomiu i kościoła pw. Ścięgia Św. Jana Chrzciciela w Goduli.

W trakcje obrad radni poruszyli również takie sprawy jak: odśnieżanie niektórych miejsc w mieście, m.in. od ul. Tunkla do Korfantego oraz wyjazdu z ul. Kłodnickiej, a także projekt budowy nowej hali sportowej oraz boiska lekkoatletycznego, budowy parkingów i bezpłatnej komunikacji miejskiej, która prawdopodobnie będzie wprowadzona jeszcze w 2016 roku. 

Bezpłatna komunikacja miejska w Rudzie Śląskiej będzie, to nie ulega wątpliwości. Natomiast czy będzie wyglądała tak, jak na początku chcieliśmy, dziś nie mogę na to pytanie odpowiedzieć. Początkowo chcieliśmy tę komunikację wprowadzić na liniach wewnątrzmiejskich. Mieliśmy opinie prawników, które mówiły, że jest to do przeprowadzenia. To się wiązało z określonymi kosztami i mieliśmy tego świadomość. Natomiast problem polega jednak na tym, że jesteśmy członkami związku KZK GOP, któremu swojemu czasu Rada MIasta przekazała organizowanie komunikacji publicznej. Chcieliśmy zrobić to w ten sposób, że planowaliśmy nawet zakup własnych autobusów i nie chcieliśmy występować z KZK GOP, bo to niesamowicie skomplikowałoby sytuację. Przez to, że jesteśmy jego członkami, nie możemy wprowadzić tej bezpłatnej komunikacji tak jak planowaliśmy pierwotnie. Ale robimy wszystko, żeby ta bezpłatna komunikacja pojawiła się jeszcze w tym roku, a może nawet 1 września - podkreślił Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej. 

Kolejna sesja odbędzie się 17 marca o godzinie 13:00. 

Pierwsza sesja w nowym roku za nami

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail.

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Komentarze (18)    dodaj komentarz »

 • doktor Dre

  Widzieliście kiedyś na jednym zdjęciu tyle pasożytów? To zobaczcie sobie tą galerię hehehe. Złodziej na złodzieju, złodziejem pogania. Nasza władza powinna się nazywać pato-rada. A mieszkańcy którzy ich wybrali po prostu debile(jednostka chorobowa w psychiatrii)

 • henry

  pani poseł nich pani idzie popyskować u lisa albo michnika to pani koledzy z lini partyjnej

 • norbilubi

  Co za bzdury miasto ma kupić autobusy ? Pewnie chodzi o przetarg a w przetargu im większy miś tym większe zyski dla . . .

 • emeryt70

  Co z kartą SENIORA w Rudzie Śląskiej ? Zasiłek pielęgnacyjny wypłacany przez MOPS jeszcze z xx wieku.

 • Rudzianin

  I tak oto rozpadło się : małżeństwo : PiS z PO. ruzga może się gniewać na Panią Prezydent G.Dziedzic i nie pozdrawiać Ją,ale na ostatniej sesji Jej nie było,za to byli inni Prezydenci,ich z mównicy też nie pozdrawiał. Zawzięty,złośliwy kurdupel.

 • polo

  A gdzie tu mamy drugiego posła?

 • 30letniTeteryk

  PiSolubni żyją w innym świecie! Radny Sk... niech się skupi nad swą ciężką dolą zwiazkowca hutniczego, warto tu wspomnieć jak "pierze mózgi" emerytom dla tego pana demokracja to wskazanie strony i numerka przy którym trzeba zakreslic krzyżyk podczas wyborów. Daleko mi do POpapranej partii ale też uważam że PiSaki robią syf. Tak jak obiecali Polska w Ruinie z towarzyszami komuny pod rękę!!!

 • mieszkaniec

  Bezpłatna komunikacja? Dalej z nas się kpi. Na obecną chwilę KZK GOP ogłosiło przetarg na linię 147 i będzie ona obowiązywać przez 3 lata tak na pewno stanie się z innymi liniami. Ale co ciemny lud wszystko kupi. Ciekawi mnie co ta pani wymyśli w następnej kampani wyborczej.

 • Rudzianin

  nic nie powie bo nie ma szans.

 • biuras

  Pani? czy wy dalej nie widzicie kto tu cały czas rządzi i nakręca> potem to fajnie sprzedaje złotymi ustami nazywa rzeczy inaczej niż sa w rzeczywistości. Naprawde jesteście tacy naiwni? Pani GD, druga paniAK , pan MP, skarbnik, sekretarz. Ich już nie ma. Myw urzedzie widzimy kto to nakręca. popatrzcie wy.

 • ewa

  Kpiny ityle, jak poprzednia władza była krytykowana za związek metropolitalny i musiała z niego zrezygnować, to teraz obecni robią to samo.Znaczy to,że dalej nie mają żadnego pomysłu na nasze miasto, mimo upływu lat.Miasto upada szybko, i żal bo idziemy na dno.Apel do młodych interesujcie się, kandydujcie nie czekajcie aż starzy wyjadacze siedzący na stołkach po 20 lat mający godne emerytury +diety i dojście do powiedzmy ciekawych dodatkowych dochodów, będą nam robić pod górkę.

 • Hanys

  Ja dostań się starzy maja etaty państwowe siedzi nic nie robią i się obijają. Tego nie przeskoczysz to się nie da wymrom, wojna to pomoże. Lepiej wyjechać poco się tu męczyć użerać, kapować?

 • Norbilubi

  Czy potem Posłanka umówiła się do Sowy i przyjaciół z prezydentową ?

 • tata

  Pan KM najważniejsze miejsce, a reszta na wygnaniu? Co to sie podzialo w tym wszystkim, inaczej to wyglądało. Tamtym zaufaliśmy bo sa od nas, a teraz sa na boku? Ale my ich chcemy. Nie chcemy innych zza granic miasta. My chcemy naszych.

 • Wnikliwy Obserwator

  Gołym okiem widać jak się promuje KM. Co drugie zdjęcie KM. Co drugi artykuł wypowiada się KM. Obiecali komunikację nie znając wcześniej zasad, umów? Nie wiedzieli że są członkami KZK GOP? W sumie... skąd mógł wiedzieć jak mieszka w Bytomiu... pasożyt...

 • Boguś

  Wszystko wygląda na to, że za 2,5 roku będziemy mieć nowego pracodawcę niestety KM może nim zostać a może mieszkańcy się nie dadzą nabrać na sztuczki medialne jak u Petru ?

 • gizd

  nie chcemy go!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • swojchlop

  A mnie się Petru podoba bo mądrze gada.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.