Wiadomości z Rudy Śląskiej

Piesi i kierowcy! Policjanci apelują o ostrożność w rejonie przejść dla pieszych

  • Dodano: 2019-01-29 06:45, aktualizacja: 2019-01-29 06:55

W ostatnich latach głównymi przyczynami potrąceń pieszych było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.

Bardzo często są to zdarzenia, które charakteryzują się tragicznymi skutkami, a ich sprawcami są w głównej mierze kierujący samochodami osobowymi.

Należy przypomnieć, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych obowiązany jest zachować szczególną ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie. Ponadto musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

W sytuacji, gdy kierujący przekracza dozwoloną prędkość, a dodatkowo ma rozproszoną uwagę, pojawienie się pieszego na przejściu może być dla niego zaskoczeniem. Wówczas bezpieczne zatrzymanie pojazdu przed przejściem w wielu przypadkach okazuje się niemożliwe.

Kolejną istotną zasadą jest respektowanie przez kierujących zakazu wyprzedzania na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany), a także zakazu omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Kierujący widząc pojazd, który zwalnia przed przejściem lub zatrzymał się, tym bardziej powinien wzmóc czujność przewidując, że pieszy już znajduje się na przejściu lub właśnie na nie wchodzi.

W całej Polsce warunki drogowe są trudne z powodu opadów śniegu, w wielu rejonach kraju są to opady intensywne. W tej sytuacji zarówno kierujący, jak i piesi mają gorszą widoczność, nawet w ciągu dnia, stąd też stosowanie zasady szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych ma kluczowe znaczenie.

Zimowa aura i niekorzystne warunki drogowe powinny też motywować pieszych do używania elementów odblaskowych, i to nie tylko poza obszarem zabudowanym.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Mieszkanka

    Po pierwsze, pieszy nie jest święta krowa. Ma swój rozum i oczy. Wchodząc na drogę powinien je mieć dookoła głowy. Po drugie. Policja apeluje? A może by tak policja zaczęła stac przy takich miejscach poprawiając bezpieczeństwo, a nie na pustkowiach tylko by zbierać hajs? Radzę się zastanowić, bo to co policja wyprawia jest hipokryzja i wola o pomstę do nieba.

  • ollo

    Szanowna Redakcjo. Do tak obszernego artykułu, proszę o dopisanie co należy do obowiązków pieszego przed wejściem na jezdnie. Wkońcu to pieszy jest na straconej pozycji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również