Wiadomości z Rudy Śląskiej

PILNE! Rząd poinformował, że od jutra będą obowiązywały ograniczenia w przemieszczaniu się

 • Dodano: 2020-03-24 14:00

Rząd właśnie poinformował, że od jutra będą obowiązywały ograniczenia w przemieszczaniu się, z wyjątkiem drogi do i z pracy, na wolontariat w walce z koronawirusem, a także na niezbędne zakupy.

Jeżeli nie ograniczymy zgromadzeń do zera, nie ograniczymy wyjść z domu praktycznie do zera, nie uda nam się uratować ludzkich żyć. Od jutra będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza potrzebnymi sytuacjami, gdy idziemy do pracy, sklepu, apteki - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Kolejne obostrzenia

Mateusz Morawiecki poinformował po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego o konieczności wprowadzenia w Polsce kolejnych obostrzeń w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

- Widzimy wyraźnie, że jest to niezbędne, żeby zapanować nad rozprzestrzenianiem się i nie dopuścić do sytuacji, jakie widzimy na co dzień w Hiszpanii, czy Francji - mówił premier.

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

 • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
 • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Premier przyznał, że "wirus krępuje nasze życie, ale musimy dalej ograniczać możliwe zgromadzenia do absolutnego minimum.

Po drodze nie powinny poruszać się więcej niż dwie osoby. Wszelkie przekraczanie tych norm, które dzisiaj jeszcze dodatkowo narzucamy, może być zabójczo niebezpieczne - mówił Mateusz Morawiecki.

Rząd apeluje - "zostańmy w domu"!

Łukasz Szumowski apelował o rozsądek, który pozwoli uratować życie naszych bliskich, ale też zdrowie i życie medyków, którzy są "na pierwszej linii frontu".

- "Zostańmy w domu" wprowadzamy teraz praktycznie w życie. W rozporządzeniu będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza naprawdę potrzebnymi sytuacjami: kiedy idziemy do pracy, sklepu, apteki, do lekarza - choć starajmy się dzwonić do lekarza, a nie iść do przychodni. Również takie sytuacje niezbędne, jak wyprowadzenie psa, przejście się - poinformował Szumowski.

Ograniczenia dotyczące poruszania się w komunikacji publicznej

Kolejne zmiany dotyczą transportu zbiorowego. Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

- Będą ograniczenia dotyczące poruszania się w komunikacji publicznej - tylko miejsca siedzące, podzielone przez dwa; w tramwaju czy autobusie i wszystkich środkach komunikacji publicznej nie może być tłoku, musi być dystans - mówił premier.

Będzie też obowiązywał zakaz zgromadzeń i imprez. Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą członkowie rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu.

Utrzymane zostają dotychczasowe ograniczenia.

Komentarze (52)    dodaj »

 • Kurde!

  Nie rozumiem. To albo zakaz wychodzenia albo do pracy, sklepu, z psem, do apteki i przewietrzyć się. To już sporo godzin poza domem!! Dawać nam maseczki jak w Czechach jest!! Rozdają każdemu!!! A w Polsce kurde co ? Jajco.

 • jak zyc

  co zrobic z czlonkami rodziny, ktorzy maja gdzieś zasady spotykają sie ze znajomymi,a potem przychodzą do nas do domu? mieszkamy w domu, na dole teściowa i ona ich chętnie zaprasza, mam tego dosc...

 • Sylwia

  Zgłoszenie na policję :D

 • bbb

  To akurat proste: nie wpu[...] teściowej

 • Halina

  A co z zakładami pracy gdzie idą produkcje mebli, zabawek, kabli, słodyczy, itd serio to jest niezbędne do życia teraz? Na halach masa ludzi, a nikt nie kontroluje czy pracodawcy dbają o środki ostrożności. U nas np. dzień jak co dzień, nawet nie ma mydła do rąk, czy papieru, o dezynfekcji można pomarzyć, nie wspomnę o rękawiczkach.

 • ???

  Mąż pracuje w firmie gdzie jest 6000 osób.Siedzę w domu i ograniczam wyjścia do minimum.I co z tego? Skoro nie wiem na kogo natrafi mąż w pracy?

 • Górnik Bielszowice

  ograniczenia w transporcie publicznym, a co z przewozami pracowniczymi . Autobus z Górnikami w Bielszowicach zapchany po brzegi.

 • Strzelnica

  Zawsze na wygoda lub Pawłów mogesz jechać swoim autym.

 • współczucie

  Temat był poruszany w mediach publicznych. Odp. lekarza z szpitala zakaźnego brzmiała: to jest nowa sytuacja i on nie wie co doradzić tym górnikom. Prognozował też, że przez takie sytuacje m. in. zjazd szolom, mycie w łaźni itp.dojdzie na Śląsku do zwiększenia zachorowań na koronawirus. Nie tylko górnicy są zagrożeni ale ich rodziny również. Niestety gałąź wydobywcza nie zaniecha wydobycia. Pozostaje wam życzyć tylko Szczęść Boże!

 • Zenon

  Jest stan epidemii więc nie mam nic przeciwko ty działaniom.

 • Polikarp

  Chciałbym poruszyć temat w mediach ogólnie nagminnie pomijany w obecnej sytuacji. Rządzący z dnia na dzień wprowadzają coraz to bardziej ograniczające nas zmiany. I bardzo dobrze w związku z obecnym zagrożeniem. Ale co z osobami bezdomnymi? Z bezdomnymi których w naszym mieście jest bardzo wielu? Z bezdomnymi z którymi służby na co dzień mają wiele do czynienia? Gdzie te nasze biedne służby mają takie osoby "upchnąć"? Na siłę nikt nikogo do przepełnionej nocle[...]i na ul. Tołstoja wysyłać nie będzie. My się pozamykamy w domach, zdezynfekujemy rączki i czujemy się bezpiecznie. A służby mają problem. Lecz to jest problem nas wszystkich bo w końcu będziemy musieli wyjść z naszych sterylnych mieszkań i udać się np na zakupy mijając i spotykając, całkiem prawdopodobne, osoby bezdomne które mogą być źródłem zagrożenia bądź je przenosić.

 • ...

  Najciekawsze jest to, że ci wszyscy decydenci myślą sobie, że osoby pracujące w tego rodzaju palcówkach są jacyś wirusoodporni, nie boją się o swoje życie i swych rodzin. Byle urzędniczyna uciekła na zwolnienie i siedzi w domu, a jelenie niech odwalają za nich robotę bez żadnego wsparcia materialnego. Zagonić ich do takiego schroniska, niech posiedzą dobę z setką kaszlących (od papierosów i przeziębienia) chłopów, to wtedy może czegoś się nauczą.

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również