Wiadomości z Rudy Śląskiej

Planujesz wymienić piec? Możesz dostać dotację!

 • Dodano: 2017-04-19 09:00, aktualizacja: 2017-04-19 10:11

W maju tego roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach będzie zbierał wnioski na dofinansowanie wymiany źródeł ciepła w domach jednorodzinnych. Mieszkańcy Śląska mogą otrzymać refundację w wysokości 25% poniesionych kosztów.


W ramach Programu SMOG STOP „Dofinansowanie zadań realizowanych przez mieszkańców województwa śląskiego na rzecz ograniczenia niskiej emisji” można otrzymać dopłatę do wymiany, modernizacji lub budowy wewnętrznych instalacji centralnego ogrzewania, czyli wymiany źródła ciepła przeznaczonego do ogrzewania budynku oraz wody. Dodatkowo program pozwala również na uzyskanie dofinansowania na zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania wody (pompy ciepła i panele solarne) oraz termoizolacji poprzez docieplenie ścian lub wymianę okien i drzwi. Co ważne, program nie dotyczy obiektów, które nie są jeszcze oddane do użytkowania, a sama wymiana musi się odbyć w okresie od 1 stycznia 2017 roku do końca maja 2018 roku.


W przypadku wymiany systemu ogrzewania dofinansowanie może wynosić do 25% kosztów jego wymiany (w tym likwidacja starego pieca oraz zakup i montaż nowego), natomiast w przypadku zastosowania OZE do podgrzewania wody oraz termoizolację – 15% poniesionych kosztów. Należy jednak pamiętać o limitach kwotowych, które są zależne od rodzaju nowego kotła, instalacji OZE oraz planowanych dociepleń, które zostały szczegółowo opisane w regulaminie konkursu.


Warunkiem uzyskania dotacji w ramach Programu SMOG STOP jest wymiana źródła ciepła, tj. fizyczna likwidacja dotychczasowego pieca opalanego paliwem stałym (np. węglem), który obecnie ogrzewa budynek oraz zabudowa nowego źródła. Do wniosku o dofinansowanie należy dostarczyć:

 1. zdjęcia obecnego źródła lub w przypadku jego likwidacji przed dniem 15.05.2017 r. imiennego dokumentu zezłomowania - karty przekazania odpadu (za wyjątkiem likwidacji – rozbiórki pieców kaflowych lub trzonów kuchennych wówczas wymagane są protokoły potwierdzające wykonanie prac).
 2. zdjęcia budynku w zakresie w jakim planowana jest do przeprowadzenia jego termoizolacja.

Wnioski o dofinansowanie przyjmowane będą od 15 do 26 maja 2017 roku w siedzibie WFOŚiGW w Katowicach przy ul. Plebiscytowej 19 w godzinach od 7:30 do 15:30. Wnioski można również przesłać pocztą, jednak wtedy decyduje data wpływu, a nie stempla pocztowego. Wzory niezbędnej dokumentacji oraz regulamin Programu są dostępne na stronie Funduszu.

Przed rozpoczęciem naboru w siedzibie Funduszu w Katowicach zostanie uruchomiony Punkt Konsultacyjny, gdzie będzie można uzyskać pomoc przy wypełnianiu wniosku. Punkt ma być czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 14:00.


Program SMOG STOP jest kontynuacją Programu Pilotażowego realizowanego przez WFOŚiGW w 2016 roku. W trakcie zeszłorocznego naboru do Funduszu wpłynęło 1546 wniosków, a najwięcej złożyli mieszkańcy Katowic (81), Tych i Pszczyny (po 73) oraz Gliwic (60) i Rybnika (54). Po zakończeniu oceny wniosków, wsparcie w wysokości 4,2 mln zł trafiło do 750 wnioskodawców.


Szacuje się, że dzięki realizacji zeszłorocznego programu zmniejszy się roczna emisja szkodliwych substancji do atmosfery, w tym pyłów (ok. 134 tony), dwutlenku siarki (ok. 63 tony) będącego źródłem kwaśnych deszczy oraz CO2 (ok. 9.883 tony), czyli gazu cieplarnianego.


Źródło: Michał Szafraniec

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • Szymanski

  Wymieniłem piec w 2018 r i do tej pory nie otrzymałem dofinansowania

 • Tylko tak dalej

  A jeśli kogoś nie stać to co ma zrobić , napewno jeśli by dostał raty to nie umiałby je spłacić .Co z najbiedniejszymi .

 • Tylko tak dalej

  A jeśli kogoś nie stać to co ma zrobić , napewno jeśli by dostał raty to nie umiałby je spłacić .Co z najbiedniejszymi .

 • maik

  Czemu aż 10 dni na wnioski ,trza było dać jeden dzień albo 2 godziny!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.