Wiadomości z Rudy Śląskiej

Pokazy wojskowe z robotami i trałem!

 • Dodano: 2016-12-14 14:45

Pokazy sprzętu służb i wojska zostały dziś zaprezentowane na parkingu przed siedzibą Straży Miejskiej przy ul. Hallera. To część treningu sztabowego z zakresu zarządzania kryzysowego realizowanego pod kryptonimem "Rudawa-16". 

W treningu udział wzięły rudzkie służby oraz żołnierze z Centrum Operacji Lądowych.

Podczas dwudniowego treningu ćwiczymy planowanie działań w ramach wsparcia administracji publicznej przez siły zbrojne w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej. W momencie, kiedy miejskie służby nie radzą sobie z danym problemem ze względu na jego dużą skalę, wówczas miasto może zwrócić się poprzez wojewodę do Ministra Obrony Narodowej o wsparcie ze strony wojska. Wczoraj byliśmy na ćwiczeniach w Centrum Operacji Lądowych w Krakowie, tam odbywała się główna część treningu, podczas której nabyliśmy bardzo dużą wiedzę. Dzisiaj odbywają się pokazy w Rudzie Śląskiej. Można zobaczyć specjalistyczny sprzęt, jakim dysponują wojska do radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych - mówił Roman Dymek, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Ruda Śląska.

W pokazach zobaczyć można było nowoczesne roboty służące do przenoszenia przedmiotów niebezpiecznych bądź nieznanego pochodzenia, sprzęt wspomagający wojsko przy skażeniach chemicznych, a nawet trał, czyli zdalnie sterowaną maszynę do rozminowywania terenu.

Filmik z dzisiejszego pokazu działania trału przeciwminowego zobaczycie poniżej:

Na koniec swój profesjonalny pokaz ratowniczy zaprezentowała Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, podczas którego zobaczyć mogliśmy akcję ratowania rannego zakleszczonego w samochodzie.

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Komentarze (8)    dodaj komentarz »

 • MK

  Jak rozumiem ma to wszystkich uspokoić, jesteśmy bezpieczni wojsko pomoże w razie czego.Niestety mnie to nie uspokaja, a moim zdaniem byłoby dobrze ze strony miasta aby w końcu zająć się zwlekaną sprawą strzelnicy. Było wiele planów i nic, strzelnica w kochłowicach nadal w opłakanym stanie. A każdy kogo stać i ma chęć powinien umieć strzelać, nic tak nie uspokaja jak świadomość że w razie potrzeby można stanąć w gotowości. Poza tym jeżeli potencjalny uzurpator będzie wiedział że cywile są przygotowani na niespodzianki będzie się musiał mocno zastanowić nad działaniem.

 • Jeromir bibulka

  A czym bedziesz strzelac w razie wojny? Z Patyka? Chocbys byl snajperem to chyba broni nie masz co?

 • Basia

  Było fajnie . Dobrze że służby są gotowe i przygotowane do niesienia pomocy ! Pełen szacunek !

 • eReS

  To jakaś rewia mody w tych mundurach wojskowych? Zero szacunku... Ciekawe co tam sobie ci oficerowie pomyśleli o tych przebierańcach z klasy wojskowej? Nie piszę tu akurat o chłopakach, bo w ich przypadku jest wszystko w miarę ok, ale dziewczyny to jakby mogły to by jeszcze kur.. różowe czapeczki w białe słoniki założyły do moro.

 • wkurzony

  super godzina 12 jak wszyscy w szkole abo w robocie ciekawe kto wymyslyl tako godzina musiol fest myslec chyba mo łep jak kon i pelno siana w nij

 • Mikron

  Przypominam Ci, że Ci ludzie robili to w ramach swoich godzin pracy, a termin był przewidziany przez Wojsko. Chcę także napomnieć, że w grudniu, o godzinie 16, jest już ciemno.

 • 123

  a w sobote albo w niedziele to nie mozna bylo tego zrobic ???

 • zdelo

  No robi wrażenie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.