Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Pokopalniane budynki do rozbiórki

 • Dodano: 2016-08-01 13:00, aktualizacja: 2016-09-19 12:52

Idąc na kryty basen w Nowym Bytomiu, mijamy stare niebezpieczne zabudowania, które niegdyś należały do kopalni. Co z nimi będzie?

Przy ulicy Pokoju istnieje budynek nieczynnej kotłowni "Maria" dawnej kopalni Pokój. Do kotłowni przylega budynek krytego basenu zarządzanego przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Pływalnia została wyremontowana, niebawem szykują się prace na zewnątrz budynku. Co jednak z pokopalnianymi zabudowaniami przy basenie? Ich wygląd nie zachęca do odwiedzin, a bezpieczeństwo budynków pozostawia wiele do życzenia.

Wielu mieszkańców zastanawia się jednak, czy możliwe byłoby ocalenie tego miejsca od całkowitej destrukcji. Budynek kotłowni mógłby zostać odnowiony i pełnić funkcje skansenu ukazującego górniczą historię tego miejsca. Być może istnieją inne plany zagospodarowania terenu? Czy należy on do miasta? Pytamy o to w rudzkim urzędzie miasta.

Jakie imprezy czekają w mieście? Sprawdź

Odpowiedzi udzielił dyrektor MOSiR Ruda Śląska. Okazuje się, że budynki przylegające do basenu zostaną wyburzone.

Zabudowania są własnością Miasta. Zostały przekazane Miastu w 2004 roku przez Rudzką Spółkę Węglową. Złożyliśmy wniosek o przeprowadzenie rozbiórki zabudowań w przyszłym roku - powiedział Zygmunt Grzybek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej.

Co będzie później? Czy miasto wie już, co powstanie w tym miejscu? Plany dotyczące dalszej adaptacji terenu po zlikwidowanych budynkach kopalni nie są na razie znane.

Pokopalniane budynki do rozbiórki

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • Bronek

  Przerobić na mieszkania.

 • Mietlorz

  Teraz to możecie tylko wyburzyć. Komu przeszkadzały wieże wyciągowe Szybów Anna i Maria? Potem jak przyjadą do miasta goście np. przy okazji ŚDM to możecie ich zabrać do kopalni Guido w Zabrzu, Muzeum Śląskiego w Katowicach albo Muzeum Powstań Śląskich w Św-ach, no ew. na wrotki na Orzegów. Jak już tak robicie coś z tym Wielkim Piecem to lepiej się pospieszcie bo Chorzów kombinuje Muzeum Hutnictwa...a w Szopienicach robi się Muzeum Cynku... My mieliśmy zabytkowe zachowane cynkownie, ale jedna przerobiliśmy na Plazę a druga to obecnie zarośla koło Kauflandu...

 • zenek

  rozebrać i kolejną biedronkę postawić, jak zawsze

 • jo.....

  Niech sobie derektor MOSIRu wyburzy ten basen a to zostawi w spokoju i tak samo jak jest wielki piec z huty wpisany ma być jako zabytek to tak samo ta kotłownia może też być wpisana .

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.