Wiadomości z Rudy Śląskiej

Policjanci apelują do mieszkańców - uwaga na włamywaczy!

  • Dodano: 2021-01-27 06:15, aktualizacja: 2021-01-27 06:27

Okres zimowy to czas, w którym policja odnotowuje więcej włamań, szczególnie do garaży i pomieszczeń gospodarczych oraz domów jednorodzinnych. Złodziejom sprzyjają wcześnie zapadający zmrok, mgła oraz nieobecność domowników. Dlatego stróże prawa po raz kolejny apelują o wzmożoną ostrożność i zgłaszanie wszelkich niepokojących sygnałów.

Złodzieje zwykle najpierw obserwują zwyczaje domowników, sprawdzają, kiedy wychodzą do pracy lub szkoły. Naszą czujność powinny zatem wzbudzić zaparkowane w rejonach posesji obce samochody i osoby, wzbudzające w jakikolwiek sposób podejrzenia. Ostrożni powinni być jednak nie tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych, ale i osiedli gdzie znajdują się duże kompleksy garaży. Złodzieje wiedzą, że jest mała szansa, aby ktoś zwrócił uwagę na to, że pomiędzy garażami kręcą się osoby, których inni właściciele nie znają. Pamiętajmy, że inwencja włamywaczy w zakresie zdobywania wiedzy na temat majątku ofiary jest ogromna.

Aby ustrzec się przed włamaniem należy pamiętać o następujących zasadach:

1. Nigdy nie zostawiaj kluczy w "umówionym" miejscu (np. pod wycieraczką czy na parapecie). Miejsca te są doskonale znane złodziejom więc znalezienie ich nie sprawi złodziejowi żadnych trudności.
2. Nie wkładaj w drzwi kartek informujących, gdzie jesteś i o której wrócisz. Znajomy może nie przyjść, a dzięki tobie złodziej wie ile ma czasu na włamanie.
3. Wzmóż czujność i zwracaj szczególną uwagę na wszelkie obce osoby oraz pojazdy parkujące w rejonie posesji, których zachowanie budzi podejrzenie. Niezwłocznie poinformuj policję jeśli cokolwiek wyda ci się podejrzane.
4. W przypadku nieobecności domowników warto pozostawić zapalone światło przynajmniej w jednym z pomieszczeń - jest to sygnał dla złodzieja, że w domu ktoś jest.
5. Wychodząc z mieszkania dokładnie zamykajmy drzwi i zabezpiecz okna tak aby nie można ich było otworzyć z zewnątrz.
6. Nie trzymaj wszystkich pieniędzy i kosztowności w jednym miejscu. Jeżeli posiadasz cenne przedmioty, oznacz je w dyskretnym miejscu (w przypadku utraty będzie łatwiej je zidentyfikować). Najlepszym zabezpieczeniem dla pieniędzy, drogocennej biżuterii oraz kosztowności są konta bankowe i depozyty.
7. Gdy zorientujesz się, że ktoś obcy był w mieszkaniu, natychmiast zawiadom policję. Nic nie ruszaj, nie zamykaj okien, nie sprzątaj. Zawiadom też policję, gdy zaniepokoją Cię np. odgłosy dochodzące z mieszkania sąsiadów. Nagła przeprowadzka sąsiadów, wizyta kilku panów u samotnej sąsiadki lub wyjący pies powinny wzbudzić podejrzenie.

8. Gdy w garażu trzymasz oprócz samochodu dodatkowy komplet kół czy elektronarzędzia, postaraj się osłonić te przedmioty tak, aby w trakcie otwarcia bramy nie rzucały się w oczy dla przechodzących czy obserwujących osób.

PAMIĘTAJ! Nie ma lepszego zabezpieczenia twojego domu czy garażu niż dobry sąsiad. Sam też interesuj się osobami obcymi kręcącymi się przy posesji sąsiada i reaguj.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.