Wiadomości z Rudy Śląskiej

Polska Grupa Górnicza planuje grupowe zwolnienia

 • Dodano: 2020-11-16 12:30

Polska Grupa Górnicza planuje grupowe zwolnienia. Spółka zamierza zwolnić 360 pracowników, którzy nabyli już uprawnienia emerytalne. 

- Z uwagi na konieczność zmniejszenia zatrudnienia, spowodowaną trudną sytuacją finansową, pracodawca zamierza dokonać zwolnień grupowych - mówił rzecznik spółki Tomasz Głogowski dla PAP.

Zwolnienia grupowe w PGG

Zatrudniająca prawie 40 tys. osób Polska Grupa Górnicza w piątek poinformowała o planowanych zwolnieniach działające w spółce związki zawodowe. Jak napisano w piśmie skierowanym do związkowców, zwolnienia mają objąć 284 pracowników dołowych, 21 pracowników powierzchni kopalń oraz 55 pracowników administracyjno-biurowych.

- Z uwagi na konieczność zmniejszenia zatrudnienia, spowodowaną trudną sytuacją finansową, pracodawca zamierza dokonać zwolnień grupowych pracowników PGG posiadających uprawnienia emerytalne, z przyczyn niedotyczących pracowników. Zamiarem zwolnienia może być objętych 360 pracowników - wskazał rzecznik spółki Tomasz Głogowski.

Tomasz Głogowski przekazał, że "uruchomiono procedurę konsultacyjną z organizacjami związków zawodowych, która ma na celu zawarcie porozumienia w tej sprawie". Pracownicy objęci zwolnieniem otrzymają odprawy zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

Odprawy pieniężne 

Jak podaje PAP, zgodnie z propozycją zarządu PGG, oprócz kodeksowych odpraw emerytalnych, zwalniani pracownicy otrzymaliby odprawy pieniężne w wysokości miesięcznego - dla zatrudnionych krócej niż dwa lata; dwumiesięcznego - dla zatrudnionych 2-8 lat, lub trzymiesięcznego wynagrodzenia - dla zatrudnionych dłużej niż 8 lat. Odprawa nie może być jednak większa niż dziesięciokrotność minimalnej płacy.

Zarząd spółki zaproponował, by związkowcy przedstawili swoje stanowisko w tej sprawie do 27 listopada. Do spotkania stron ma dojść 30 listopada. Oprócz posiadania uprawnień emerytalnych, kryterium zwolnień ma być także ocena, czy odejście danego pracownika nie zakłóci pracy jednostki, w której jest on zatrudniony.

Polska Grupa Górnicza to największy w Unii Europejskiej producent węgla kamiennego

Spółka zatrudnia około 40 tysięcy osób. Ponad 30,6 tysiąca z nich to górnicy dołowi, przeszło 6,9 tysiąca pracownicy powierzchni, a ponad 2,2 tysiąca pracownicy administracyjno-biurowi.

W ubiegłym roku kopalnie PGG wydobyły około 29,5 miliona ton węgla. W tym roku wydobycie zostało znacząco zmniejszone w związku ze spadkiem zapotrzebowania na węgiel i epidemią COVID-19. Ten rok spółka może zamknąć wydobyciem rzędu niespełna 24 milionów ton.

Komentarze (30)    dodaj »

 • boluś

  Pytanie do Redakcji? Czamu jakieś BYDLE sie pod mnie podszywo? Tolerujecie podmiany?w czyim interesie?

 • rychu

  o kurcze, dwa bolusie!!! ja emigruje to jest ponad moje siły.

 • Wyborca

  To dotyczy tych co mają prawa emerytalne nabyte i bardzo dobrze bo w dozór za nikt nie chce iść na emeryturę bo zarabiają po 8000 i 10000 tyś na miesiąc

 • trol

  W dodatku oni sa tak dołowi ze dół to na guido widzieli.

 • Bizon

  Pokaz mi te 8000 tys do 10000 jełopie nie wyuczony. Plotki siejesz.

 • rex

  Osoby z uprawnieniami emerytalnym będą dostawać dodatkowe pieniądze żeby przeszły na emeryturę ??? To żart??? Czy skrojone pod związkowców??? Wystarczyło powiedzieć, że kto z uprawnieniami na emeryturę nie przejdzie to w przyszłości nie dostanie odprawy . Ciekawe ilu by zostało...

 • Murcol

  No to tera bydzie lement wszystkich co siedzą w związkach i mają uprawnienia wmerytalne.

 • Karminadel

  A ci co nabyli prawa emerytalne, są na tej emeryturze a jeszcze siedzą na 1/2,3/4 czy 4/85 etatu!? PGG a wcześniej KW to dojna krowa, to musiało paść!

 • Jorg

  A kto ma oceniać czy odejście pracownika nie zakłóci pracy jednostki. Czyli najlepiej opłacani (nadsztygarzy) dalej bedą robić i pobierać płacę kilunastotysięczną co miesiąc. Paranoja

 • kwiatowe

  Panstwowa spoleczka oderwana od podstawowej zasady wolnego rynku - konkurencyjnosci i widac efekty jak to sie konczy.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również