Wiadomości z Rudy Śląskiej

PolskaÉire Festiwal znów zagości w Rudzie Śląskiej

  • Dodano: 2018-08-20 09:15, aktualizacja: 2018-08-27 08:22

Znany jest już program drugiej edycji Festiwalu PolskaÉire w Rudzie Śląskiej. Organizatorzy zadbali o wiele atrakcji, ciekawych warsztatów, koncertów i pokazów. Wydarzenie zaplanowano na 25 sierpnia. Festiwal będzie trwał trzy dni.

Hasłem przewodnim tegorocznej akcji jest "Kaj Ślōnsk trefio sie z Irlandjōm". Program festiwalu w 2018 roku będzie równie bogaty jak w roku ubiegłym. Będzie się on odbywał w ogrodach Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Bytomiu. W ten sposób goście będą mogli do woli korzystać ze wszystkich festiwalowych atrakcji.

- Będą to trzy dni wypełnione filmem, muzyką, literaturą, smakowitą kuchnią i wszystkim, co najlepsze mają do zaoferowania Zielona Wyspa oraz Śląsk. W sumie ponad 40 różnego rodzaju atrakcji! - mówi Wojciech Kostka, organizator wydarzenia. 

Już pierwszy dzień festiwalu wypełni śląsko-irlandzki przeplataniec kulturowy. Odbędzie się pokaz mody zabrzańskiej projektantki, Mirosławy Szałasty, pt. „Kolory Górnego Śląska” oraz pokaz filmu "Młodzi  przebojowi”, cenionego irlandzkiego reżysera Johna Carneya.

Organizatorzy zadbali o to, aby każdy znalazł w programie coś dla siebie. Dzieci będą mogły skorzystać z zajęć Arts & Crafts oraz zabaw opartych o elementy rugby. Każdy będzie miał także możliwość stworzenia własnej spersonalizowanej widokówki  festiwalowej oraz warsztaty tradycyjnej muzyki irlandzkiej.

Rudzianie będą mogli skorzystać także z szeregu wykładów oraz spotkań z ciekawymi gośćmi, w tym z dyplomatą Piotrem Rakowskim - pomysłodawcą Festiwalu PolskaÉire, byłym zastępcą Ambasadora RP w Irlandii. Miłośnicy kuchni śląskiej oraz irlandzkiej będą mogli z kolei spróbować swych sił w warsztatach kulinarnych z Michałem Kaczmarczykiem, znanym szefem kuchni z Pubu Druid w Rudzie Śląskiej. W trakcie festiwalu będzie można również spotkać się z Martą Matyszczak, popularną autorką powieści kryminalnych z Chorzowa.

Nie obędzie się bez śląskich akcentów. Pracownicy Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka również włączyli się w przygotowanie festiwalu. Nie zabraknie opowieści o śląskich zwyczajach, tradycjach oraz rozwoju przemysłu w naszym regionie. Goście będą mogli przymierzyć tradycyjne śląskie stroje, a nawet spróbować swych sił, piorąc na "waszbrecie". 

W czasie festiwalu nie zabraknie oczywiście muzyki granej na żywo. W tym roku powracają do Rudy Śląskiej Carrantuohill oraz Barry Jay Hughes. Temu ostatniemu będzie towarzyszyć Ella Englishby. Oprócz tego podczas festiwalu wystapią także irlandzki muzyk, Greg Clifford, wokalistka zespołu „FRYNA” - Katarzyna Sroka, oraz znany i lubiany Gang Olsena.

- Pierwsza edycja festiwalu okazała się fenomenalnym pomysłem. Mam nadzieję, że uda nam się powtórzyć ten sukces, bo rudzka społeczność lokalna chętnie angażuje się w podobne inicjatywy. Tegoroczny festiwal będzie ciekawym zakończeniem wakacji - mówił Wojciech Kostka.

Ostatnio odbyła się także irlandzka odsłona festiwalu. Tegoroczna edycja wydarzenia w Irlandii, zaangażowała ponad 50 lokalnych organizacji w całej Irlandii do realizacji polsko-irlandzkich przedsięwzięć m.in. o charakterze sportowym, rodzinnym, kulturalnym, biznesowym, naukowym. W 23 miastach w Irlandii odbyły się przedsięwzięcia sportowe dla dorosłych i dzieci, takie jak Bieg PolskaÉireRun w Dublinie, parkrun w Swords, Limerick i Castletown, turnieje piłki nożnej w Dublinie, Limerick, Waterford, Kilkenny, Letterkeny oraz rajdy rowerowe w Gorey i Waterford. Festiwal był też okazją do spotkań Polonii z gośćmi z Polski, takimi jak m.in. biegacz Jerzy Skarżyński, aktor Robert Więckiewicz, czy reżyser Sławomir Ciok.

Festiwal powstał w 2015 r. z inicjatywy irlandzkiego  ministra  AodhĄna  Ó RíordĄina oraz Ambasady RP w Dublinie. Polska edycja festiwalu w Rudzie Śląskiej jest organizowana przez Polsko- Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne przy wsparciu szeregu lokalnych partnerów oraz wolontariuszy. W ramach pierwszej edycji festiwalu w Rudzie Śląskiej, w 2017 r., miało miejsce około 20 wydarzeń w całym mieście. Wzięło w nich udział ponad 6.000 osób. PolskaÉire Festiwal to coroczne świętowanie przyjaźni polsko - irlandzkiej.

PolskaÉire Festiwal znów zagości w Rudzie Śląskiej

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.