Wiadomości z Rudy Śląskiej

Pomysły na rewitalizację Wirku! Sprawdź jak zmieni się dzielnica!

  • Dodano: 2021-03-08 14:00, aktualizacja: 2021-03-08 17:02

Zagospodarowanie przestrzeni pomiędzy ul. Katowicką, 1 Maja i Targową w Wirku oraz utworzenie tam ścieżki pieszo-rowerowej, będącej dopełnieniem Traktu Rudzkiego. To pomysł trójki studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej na ożywienie centralnej dzielnicy Rudy Śląskiej.

To nie pierwszy raz, kiedy studenci wydziałów architektury na tapet biorą przestrzenie znajdujące się w Wirku i to właśnie im poświęcają swoje prace.

"Wirek się zmienia..."

– Wirek się zmienia. Tylko w ostatnich 2-3 latach dzięki inwestycjom, głównie z wykorzystaniem środków unijnych, udało się zagospodarować tereny o powierzchni kilkunastu hektarów. W ten sposób udało się nadać nowe życie hałdzie przy ul. 1 Maja. Zakończony został cały wirecki odcinek Traktu Rudzkiego oraz odnowiliśmy pięć podwórek. Te wszystkie działania, oprócz poprawy samej jakości życia w tej dzielnicy, mogą być katalizatorem dalszych przemian – podkreśla wiceprezydent Michał Pierończyk.

Najnowszy pomysł studentów na Wirek opiera się na zagospodarowaniu przestrzeni i poprowadzeniu ścieżki pieszo-rowerowej od Centrum Handlowego Plaza przez ul. Teatralną w rejonie pawilonów oraz wzdłuż ogrodzenia stadionu Wawelu Wirek, aż do Pomnika Powstańców Śląskich przy ul. Katowickiej.

- Powstały w ten sposób nowy odcinek dla pieszych i rowerzystów wraz z Traktem Rudzkim mógłby stworzyć swoistą pętlę wokół centralnej części Wirku – ocenia Karol Pieter, rudzianin i zarazem jeden ze współautorów koncepcji.

- Naszą propozycję kierujemy do wszystkich mieszkańców. Nie chcemy wyróżniać tu konkretnych grup wiekowych. Opracowując koncepcję zagospodarowania tych przestrzeni chcieliśmy ożywić miejsca, które są teraz mało atrakcyjne. Takim przykładem są okolice pawilonów w rejonie ul. Teatralnej – dodaje Patryk Konior, kolejny ze współtwórców opracowania.

Autorzy koncepcji architektonicznej podkreślają, że opiera się ona przede wszystkim na maksymalnym wykorzystaniu zieleni oraz prostocie wykorzystywanych materiałów.

– Z zakresu zieleni proponujemy dywany kwietne, czy obluszczenie niektórych elewacji. Rekomendujemy także wykorzystanie komponentów z recyklingu, np. do wykonania donic z beczek, czy mebli z palet – wylicza Karol Pieter.

Wirecko Rajza, czyli wirtualny spacer po dzielnicy

Co ciekawe, studenci, oprócz opracowania samej koncepcji architektonicznej, przygotowali także aplikację „Wirecko Rajza”, po zainstalowaniu której można odbyć wirtualny spacer po zrewitalizowanym Wirku. Dodatkowo autorzy przedsięwzięcia przygotowali mapę trasy w formie tradycyjnej – papierowej oraz opracowali mechanizm, dzięki któremu można odbyć wirtualną podróż po zaprojektowanych ścieżkach za pomocą specjalnych gogli. Cały projekt, którego autorami są studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej - Ewa Sarna, Patryk Konior i Karol Pieter - powstał pod kierunkiem dra hab. inż. arch. Michała Stangla, prof. Politechniki Śląskiej.

Młodzi adepci architektury swoją koncepcję przedstawili publicznie podczas ostatniego posiedzenia miejskiego Komitetu Rewitalizacji.

– Pomysł ten w całości lub w etapach mógłby być realizowany powodzeniem w ramach Budżetu Obywatelskiego. Jako komitet myślimy właśnie o opracowywaniu lub wspomaganiu tworzenia projektów składanych do Budżetu Obywatelskiego - wskazuje Rafał Wypior, przewodniczący Komitetu Rewitalizacji Miasta Ruda Śląska.

Pozostałe propozycje Komitetu Rewitalizacji

Podczas posiedzenia komitetu omawiane były także inne propozycje przedsięwzięć rewitalizacyjnych. M.in. Henryk Gil, zarządca Terenów Targowych w Wirku, przedstawił koncepcję rozwoju wireckiego targowiska, którego głównym elementem miałoby być przekształcenie go w miejsce z całorocznymi obiektami handlowymi i zadaszonymi przejściami. Jak wskazuje zarządca, taka inwestycja mogłaby być realizowana z wykorzystaniem środków zewnętrznych.

W dalszej części obrad członkowie komitetu dyskutowali także o zakończonym I etapie renowacji podwórek w mieście. Katarzyna Wochnik, prezes Rudzkiej Agencji Rozwoju „Inwestor”, zaprezentowała publikację „Kształtowanie przestrzeni publicznych w Rudzie Śląskiej na przykładzie wybranych podwórek”. To w niej przedstawione zostały szczegóły rewitalizacji wszystkich 11 podwórek objętych programem. Prezes spółki w szczególności omówiła działania w sferze społecznej realizowane w ramach projektu. Były to m.in. szkolenia zawodowe, czy mikroprzedsięwzięcia. To w ich ramach uczestnicy projektu, czyli mieszkańcy budynków, przy których odnawiane były podwórka, pomagali w prowadzonych tam nasadzeniach zieleni.


Komitet Rewitalizacji to ciało doradcze prezydenta miasta, które tworzą osoby reprezentujące trzy sektory – społeczny, gospodarczy i publiczny. Komitet ma za zadanie pośredniczyć pomiędzy mieszkańcami a urzędnikami w sprawach dotyczących wszelkich działań rewitalizacyjnych. Dodatkowo gremium to opiniuje i doradza przy wdrażaniu „Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Ruda Śląska do 2030 roku”. W styczniu br. rozpoczęła się druga 3-letnia kadencja komitetu.

Wirecko Rajza i inne pomysły na rewitalizację! Sprawdź jak zmieni się dzielnica!

Komentarze (25)    dodaj »

  • Qq

    A może by tak w końcu zabrać się za straszydło czyli stary szpital ? Budynki prawie że zabytkowe a stoją i popadają w ruinę. Takie coś w środku miasta to wstyd.

  • novarra

    Na Wirku wybudowano rondo z pieniędzy unijnych do ronda podłączono 4 bloki mieszkalne z ruchem dwukierunkowym . Pomiar natężenia hałasu robiony był w znacznej odległości od okien mieszkańców . Wynik był doskonały dlatego mapa hałasu na terenie Rudy jest idealna.Tak się tworzy pomysły.

  • Było Sobie_Szewo

    Nie wiem, jak inni, ale ja ciągle czekam na realizację szumnie ogłoszonego na jesień 1996 roku programu rewitalizacji "Wirek 2001". Według koncepcji i wizualuzacji przedstawionych wtedy na łamach WR - w ciągu 5 lat na Wirku miały powstać hotele, centra handlowe, etc. Wisienką na torcie miała być "9" puszczona po torze na specjalnej estakadzie kilka metrów nad ziemią. Z szumnie zapowiadanych wtedy projektów powstał jak do tej pory jeden - Plaza, i to w okrojonej wersji. Kto pamięta? Pewnie niewielu...

  • wielkie halo

    jejku nakręcacie się a to tylko projekt zaliczeniowy jakichś studencików bez szans na realizację bo nie ma pieniędzy a jak realny to widać po pomyśle z bluszczem - studenciki chyba nawet nie wiedzą, że większość elewacji pawilonów to okna...

  • boluś

    Nie jakiśch tam studencików' ! A w tle cołkiym realne piyniondze za projekt i wykonanie "pytanie dlo kogo? I prosto odpowiedź fto TU ustawio wałki architektoniczno-projektowe?

  • Lis

    Wyłożą kasę, znajome misie się na chapią i po miesiącu zła młodzieży poniszczy. Ehh Ruda

  • rudy

    Te ścieżki piesze i rowerowe powinny mieć ekrany jak na autostradzie, żeby nie oglądać budynków zarządzanych przez miasto. Przecież to obraz nędzy i rozpaczy oraz nieudolnego zarządzania. Żadne ścieżki i planty nie zmienią wrażenia, że to miasto jest brzydkie.

  • Podpis?

    Świetny pomysł! Połączenie tego odcinka z resztą deptaka (od kościoła na Wirku aż do stadionu na Nowym Bytomiu) stworzy naprawdę świetne miejsce na spacery! Szkoda, że coś takiego nie zostało zrobione ze starym nasypem kolejowym na Halembie bo tam potencjał został kompletnie zaprzepaszczony! Ale tutaj może się udać, dodatkowo ułatwi to piesze przemieszczanie się po mieście co teraz jest mało wygodne

  • Dolas

    Za niewielkie pieniądze (projekt) dano nadzieję mieszkańcom aby zagłosowali. Przez wieloletnie zaniedbania stała się dzielnicą przelotową, ludzi w dzielnicy z roku na rok ubywa, a kiedyś było to prawdziwe centrum miasta. Tu potrzeba wielu pieniędzy a nie na kilka świateł i krzaków. Trzeba było robić jak jeszcze była kasa z kopalni.

  • Ślonzok

    Brawo! Wreszcie ktoś myśli o mieszkańcach! Świetnie że mamy tak zdolnych studentów, którzy wykonali kawał ciężkiej pracy! Reszta tutaj marudzących niech sobie marudzi przed swoimi komputerkami - zamiast samemu coś zrobić lepiej jest [...]y pisać w internecie. Niestety to pokazuje ile zostało z prawdziwej śląskości :(

  • OBYWATEL

    PROPONUJE WYDAC PIENIADZE NA PODJAZDY DLA WOZKOW NP NA DWORCACH PKP!!!

  • boluś

    Jak widać na załączonych łobrazkach" Rewitalizacje " na Rudzie majom sie dobrze! Brakuje zalesionej Góry Antonia i kilku innych niy brakuje za tokiku znanych niy tylko z Rudy nazwisk.

  • Ślonzok

    Acha Wirek centrum Rudy Śląskiej.Teraz już wjym czymu ze Fryny nasze władze robiom jedyn wielki śmietnik i magazyn i ciekawe kedy na tym Wirku wybudujom nowy Urząd Miasta i sie przekludzom , bo ze starego po zamurowaniu łokyn szło by zrobić szambo i zarobić na magazynowaniu ściyków od Trzaskowskiego.

  • Jaon

    Dziedzic.Mejer.nic.nie.umia.zagospodarowac.place.zabaw.bez.uzyteczne.podwyzki.co.rokZa.smieci.podatki.od.nieruchomosci.wstyd.zenada

  • Zonk

    Nowy parking na pawilonach ma zostać zamieniony na plac zabaw. Przecież to projektuje ktoś, kto nawet nie był na miejscu zobaczyć jak wygląda opracowywany teren.

  • Admin1

    Polecam samemu sprawdzić teren bo nie wiem czy to taka tendencja w kraju żeby samochodem wjeżdżać do sklepu (już do stacji benzynowej ostatnio widzieliśmy)

  • Zonk

    Tylko jak coś jest już wybudowane, to nie po to, by to za chwilę niszczyć. A parking jest właśnie po to, by tam zostawić auta

  • Mieszkaniec

    Wirek też ma bardzo atrakcyjne położenie pod kątem połączeń komunikacyjnych więc nasza pani Prezydent ze swoimi zastępcami może pozwolić firmie PANATTONI wybudować kolejne tysiące metrów kwadratowych magazynów , oczywiście po wycięciu tysięcy drzew, zasypaniu naturalnych zbiorników wody lub wyburzeniu zabytków co w Rudzie Śląskiej jest powszechnie stosowane

  • pracownik marcowy

    Budżet "obywatelski" z projektami narzuconymi przez komisję z urzędu?

  • Mimi

    Wasze jedyne pomysły to ścieżki rowerowe

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również