Wiadomości z Rudy Śląskiej

Poszerzyła się antytytoniowa koalicja

 • Dodano: 2012-09-13 09:00

9 nowych instytucji dołączyło w dniu 11 września do grona lokalnych partnerów ogólnopolskiego projektu "Odświeżamy nasze miasta".

 

9 nowych instytucji dołączyło w dniu 11 września do grona lokalnych partnerów ogólnopolskiego projektu "Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)". Listy intencyjne podpisano w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Rudzie Śląskiej.

 

Rozszerzamy naszą koalicję o kolejne instytucje, które będą wspierać nasze działania. Każda osoba, którą uda nam się wyciągnąć z nałogu tytoniowego i uchronić przed jego skutkami, to nasz sukces – mówi Teresa Golda, powiatowy inspektor sanitarny w Rudzie Śląskiej.

 

Nowymi koalicjantami zostali: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Młodzieżowy Dom Kultury, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna, Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej, Fundacja "Unia Bracka", Związek Harcerstwa Polskiego, Polski Czerwony Krzyż, Chrześcijańska Służba Charytatywna i Centrum Onkologii w Gliwicach.

 

Główne zamierzenia ogólnopolskiego projektu "Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)" to większy nacisk na przestrzeganie zakazu palenia w miejscach wolnych od dymu tytoniowego oraz kampania społeczna informująca o konsekwencjach zdrowotnych palenia papierosów.

 

12 stycznia tego roku w Urzędzie Miasta zostały podpisane listy intencyjne pomiędzy lokalnymi partnerami projektu: Urzędem Miasta Ruda Śląska, Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Komendą Miejską Policji oraz Sferą TV i "Wiadomościami Rudzkimi".

 

Projekt "Odświeżamy nasze miasta…" realizowany będzie do 30 września 2013 r. W jego ramach prowadzone są m.in. szkolenia dla funkcjonariuszy Straży Miejskiej i Policji, odpowiedzialnych za monitoring przestrzegania zakazu palenia w oznakowanych strefach bezdymnych. Jak ważne są to działania świadczyć mogą ogólnopolskie badania Głównego Inspektoratu Sanitarnego z 2011 r., zgodnie z którymi na bierne palenie Polacy najbardziej narażeni są na przystankach komunikacji miejskiej – z tym problemem zetknęło się 31% badanych. Ponadto odbywają się spotkania o charakterze edukacyjnym, podczas których mieszkańcy mogą wykonać bezpłatne badania spirometryczne.

 

Bliższych informacji o projekcie udziela Danuta Balcer z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Rudzie Śląskiej, tel. 32 340 03 84.

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • Pirat

  Co was mieszkańcy naszego miasta bardziej irytuje - dym z papierosa na przystanku czy trawniki i place zabaw dla dzieci ozdobione psimi kupami?

 • Uczeń

  I jedno i drugie. Co gorsza łatwo temu wszystkiemu zaradzić - wystarczy odrobina dobrej woli i szacunku dla drugiego człowieka. Pies nie musi sr... robić kupy tam gdzie bawią się dzieci, jak zrobi - zdarza się - niech właściciel posprząta. Palacz niech pali z dala od ludzi. Nie ma szans znaleźć ustronnego miejsca? Nie pal. Proste.

 • mer

  psie kupy to bardzo śmierdzący problem... i okropnie irytujący

 • pracownik wrześniowy

  Niesamowita inicjatywa;)

  • pracownik wrześniowy
   2012-09-13 15:08
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • małami

  Faktycznie, heroiczny wyczyn ;)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.