Wiadomości z Rudy Śląskiej

Poszerzyła się antytytoniowa koalicja

 • Dodano: 2012-09-13 09:00

9 nowych instytucji dołączyło w dniu 11 września do grona lokalnych partnerów ogólnopolskiego projektu "Odświeżamy nasze miasta".

 

9 nowych instytucji dołączyło w dniu 11 września do grona lokalnych partnerów ogólnopolskiego projektu "Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)". Listy intencyjne podpisano w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Rudzie Śląskiej.

 

Rozszerzamy naszą koalicję o kolejne instytucje, które będą wspierać nasze działania. Każda osoba, którą uda nam się wyciągnąć z nałogu tytoniowego i uchronić przed jego skutkami, to nasz sukces – mówi Teresa Golda, powiatowy inspektor sanitarny w Rudzie Śląskiej.

 

Nowymi koalicjantami zostali: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Młodzieżowy Dom Kultury, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna, Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej, Fundacja "Unia Bracka", Związek Harcerstwa Polskiego, Polski Czerwony Krzyż, Chrześcijańska Służba Charytatywna i Centrum Onkologii w Gliwicach.

 

Główne zamierzenia ogólnopolskiego projektu "Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)" to większy nacisk na przestrzeganie zakazu palenia w miejscach wolnych od dymu tytoniowego oraz kampania społeczna informująca o konsekwencjach zdrowotnych palenia papierosów.

 

12 stycznia tego roku w Urzędzie Miasta zostały podpisane listy intencyjne pomiędzy lokalnymi partnerami projektu: Urzędem Miasta Ruda Śląska, Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Komendą Miejską Policji oraz Sferą TV i "Wiadomościami Rudzkimi".

 

Projekt "Odświeżamy nasze miasta…" realizowany będzie do 30 września 2013 r. W jego ramach prowadzone są m.in. szkolenia dla funkcjonariuszy Straży Miejskiej i Policji, odpowiedzialnych za monitoring przestrzegania zakazu palenia w oznakowanych strefach bezdymnych. Jak ważne są to działania świadczyć mogą ogólnopolskie badania Głównego Inspektoratu Sanitarnego z 2011 r., zgodnie z którymi na bierne palenie Polacy najbardziej narażeni są na przystankach komunikacji miejskiej – z tym problemem zetknęło się 31% badanych. Ponadto odbywają się spotkania o charakterze edukacyjnym, podczas których mieszkańcy mogą wykonać bezpłatne badania spirometryczne.

 

Bliższych informacji o projekcie udziela Danuta Balcer z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Rudzie Śląskiej, tel. 32 340 03 84.

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • Pirat

  Co was mieszkańcy naszego miasta bardziej irytuje - dym z papierosa na przystanku czy trawniki i place zabaw dla dzieci ozdobione psimi kupami?

 • Uczeń

  I jedno i drugie. Co gorsza łatwo temu wszystkiemu zaradzić - wystarczy odrobina dobrej woli i szacunku dla drugiego człowieka. Pies nie musi sr... robić kupy tam gdzie bawią się dzieci, jak zrobi - zdarza się - niech właściciel posprząta. Palacz niech pali z dala od ludzi. Nie ma szans znaleźć ustronnego miejsca? Nie pal. Proste.

 • mer

  psie kupy to bardzo śmierdzący problem... i okropnie irytujący

 • pracownik wrześniowy

  Niesamowita inicjatywa;)

  • pracownik wrześniowy
   2012-09-13 15:08
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • małami

  Faktycznie, heroiczny wyczyn ;)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.