Wiadomości z Rudy Śląskiej

Potencjał turystyczny obiektów militarnych - od pomysłu do realizacji

 • Dodano: 2014-11-25 08:30, aktualizacja: 2014-11-25 08:40
 
W sobotę 22 listopada w Kochłowicach spotkali się przedstawiciele kilku organizacji zajmujących się opieką nad górnośląskimi obiektami warownymi. Celem wydarzenia było nawiązanie współpracy między poszczególnymi grupami oraz wymiana doświadczeń. Na apel organizatorów, którymi były stowarzyszenia Genius Loci – Duch Miejsca oraz Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS, odpowiedziało około trzydziestu osób z następujących organizacji:
 
Stowarzyszenie „Pro Fortalicium” 
Stowarzyszenie „Pro Fortalicium” Koło Dobieszowice
Rybnickie Stowarzyszenie Ochrony Zabytków „R-GAW”
Stowarzyszenie Poczet Rycerski Ottona z Pilczy Herbu Topów
Rodzinny Ogród Działkowy „Nadzieja”
Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej.
 
W pierwszej części spotkania organizacje zaprezentowały działania, zmierzające do promowania tematyki architektury fortecznej na Górnym Śląsku. Zdecydowana większość działań dotyczy obiektów Obszaru Warownego „Śląsk”, którymi od lat opiekuje się Stowarzyszenie „Pro Fortalicium”. Duże zainteresowanie wzbudziło wystąpienie młodych pasjonatów z Rybnika próbujących ożywić tamtejsze schrony. Nie zabrakło też prezentacji działań stowarzyszenia Genius Loci, które z zaprzyjaźnionymi organizacjami podejmuje liczne działania przy średniowiecznym gródku oraz ciężkim schronie bojowym nr 75 w Kochłowicach. 
 
Po przerwie i pamiątkowym zdjęciu przystąpiono do wymiany doświadczeń w zakresie opieki na tego typu zabytkami. Z ogromnego doświadczenia „Pro Fortalicium” skorzystały młodsze organizacje. Poruszane zagadnienia dotyczyły głównie organizacji i promocji imprez oraz źródeł ich finansowania. Zebrani wyrazili również wolę dalszego pogłębiania współpracy i wspierania się między innymi przez konsultacje oraz wzajemne promowanie imprez. Spotkanie odbywało się w ramach projektu "Trasa 78 - ze śląskiego w świętokrzyskie" i było współfinansowane przez Unię Europejską. 
 Patronem medialnym wydarzenia jest portal RudaSlaska.com.pl.
Patronat portalu RudaSlaska.com.pl

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • kajek

  maxx, postaraj się być grzeczniejszy.mógłbym nawet bardziej cię obrazić, ale wówczas byłbym taki sam jak ty.

 • MAXX

  W NAWIĄZANIU DO POSTU KAJEK TY MASZ ŁEB JAK BUNKIER....POZDROOO

 • olo

  W nawiązaniu do twojego postu. Prawdziwy polak katolik. Obrazić, zmieszać z błotem to jest ta twoja katolicka miłość do bliźniego.

 • olo

  W jakim obiekcie w Kochłowicach odbyło się to spotkanie?

 • kajek

  szkoda że miasto nie pomaga tym pasjonatom.zamiast na kościoły przydałoby się więcek kasy na niszczejące bunkry. to przecież nasza historia.

 • Iks

  ...a kościoły nie????

 • olo

  Patrz na to ile jest krzyżyków i obrazków wokół Polskiego godła wnioskuję, że najważniejsze zabytki w tym kraju to tylko kościoły

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.