Wiadomości z Rudy Śląskiej

Premier: apeluję do osób, które zaprzeczają istnieniu COVID-19, żeby tego nie czyniły

 • Dodano: 2020-10-09 06:30, aktualizacja: 2020-10-09 06:37

Apeluję do osób, które zaprzeczają istnieniu COVID-19, żeby tego nie czyniły; walka z tą choroba jest o tyle skuteczniejsza, o ile wszyscy bez wyjątku stosujemy w solidarny sposób odpowiedzialne instrumenty - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Premier był pytany o to, co powiedziałby osobom, które zaprzeczają pandemii i nie chcą podporządkować się rygorom wprowadzonym w związku nią.

Są takie grupy, które w ogóle kwestionują istnienie COVID-19. Absolutnie to odrzucam, zupełnie się z tym nie zgadzam. Wystarczy rozejrzeć się wokół nas i zobaczyć, że pandemia doprowadziła do bardzo dużej zmiany charakteru życia na całym świcie i do dużej liczby zgonów, zwłaszcza w krajach zachodniej Europy, ale także w Stanach Zjednoczonych - zauważył szef rządu. Dodał, że COVID-19 dokonuje też spustoszeń w gospodarce. Apeluję do osób, które zaprzeczają istnieniu COVID-19, żeby tego nie czyniły, ponieważ walka z tą choroba jest o tyle skuteczniejsza, o ile stosujemy w solidarny sposób odpowiedzialne instrumenty; wszyscy bez wyjątku - podkreślił.

Z tego powodu, dodał premier, zostały wprowadzone obostrzenia i kary za ich nieprzestrzeganie.

Dlatego też - uczymy się na własnych błędach, cudzych, by gospodarka jak najmniej ucierpiała"- mówił Morawiecki.

Szef rządu zaapelował też, żeby chronić osoby starsze, "żeby dokonywać pewnej izolacji, samoizolacji, minimalizowania przemieszczania się i spotykania się z osobami starszymi, bo to ochroni je przed bardzo dużym niebezpieczeństwem".

Jak zaznaczył, na drugim krańcu są osoby, które uważają, że powinien nastąpić natychmiastowy lockdown gospodarki. "To są dwa ekstrema. My poruszamy się po trajektorii zdrowego rozsądku, którą podpowiadają nam najlepsi w kraju i za granicą epidemiolodzy i wirusolodzy" - powiedział Morawiecki.

Szef rządu zaznaczył, że kiedy ci eksperci "mówili latem, że pandemia słabnie, gospodarkę można otwierać", to to robił rząd.

Dzisiaj radzimy się specjalistów w tej dziedzinie i my rządzący podejmujemy decyzje. Podejmujemy je w najlepszym interesie wszystkich Polaków, uwzględniamy te dwa podstawowe elementy - ochronę zdrowia i życia naszych obywateli i ochrona pracy i gospodarki również dla naszych obywateli - mówił Morawiecki.

Premier był też pytany, czy brane jest pod uwagę ustawowe uregulowanie obowiązku unoszenia maseczek. Szef rządu mówił, że Policja skontrolowała w ciągu doby 150 tys. osób, które powinny przebywać na kwarantannie.

Nie przestrzegało przepisów 600 osób, czyli stosunkowo niewiele naprawdę procent i te osoby zostają ukarane - powiedział.

Jak zaznaczył, jest zbudowany tym, że społeczeństwo polskie w obliczu drugiej fali pandemii traktuje poważnie te przepisy.

Wiem, że są parlamentarzyści, że są osoby, które mają inne zdanie. Szanuję wszystkie zdania, ale to rząd podejmuje decyzje. Podejmujemy je w oparciu o najlepsze opinie specjalistów, wirusologów, epidemiologów, o najlepszą nasza wiedzę - powiedział Morawiecki.

Zapowiedział, że "jeśli będą potrzebne jeszcze twardsze uregulowania ustawowe, jeszcze bardziej zdecydowane, to rząd nie zawaha się ich wprowadzić".

Komentarze (12)    dodaj komentarz »

 • arleta

  Niech napiszą ile kasy dostali za przymusowe noszenia namordników i niszczenia zdrowia obywateli naszego kraju .

 • dobra rada

  Idź się leczyć,bo twój przypadek jest skrajnie niebezpieczny.

 • life is brutal

  Lecz się na nogi bo na głowę już za późno.

 • ElvisZyje

  Mam osobiście znajomych którzy nie wierzą w wirusa i najbardziej podoba mi się jak ta swoja pustotą umysłowa dzielą się z wszystkimi na FB. Im głupszy tym bardziej z tą swoja głupotą się obnosi. Ja osobiście znam kilka osób które przechorowały COVID raz gorej raz lepiej. Od dwóch znajomych ojcowie zmarli. Ale co tam, Ziemia jest płaska .....

 • Teresa

  nasz rząd jest cudowny, popieram ich, daje mi dużo środków do zycia, dzięki nim przejdę na emeryture kiedys nie musząc pracowac, pomagaja mi w wychowaniu dzieci, nikt dotąd nie był taki by rodzinom pomagac, apeluje tez do nich by surowo karali tych bez maseczek, po 10 tyś mandatu dla patologi która nie dostosuje sie do zaleceń rządu bo to bandyci którzy zarażaja innych , takich trzeba tępić, brawo nasz rząd, zawsze macie mój głos

 • babor

  Wystarczy ,że widziałem kto stał na czele tej manifestacji przeciwko noszeniu maseczek w naszym mieście.Typowy nieudacznik i sierota, zresztą twarze pozostałych uczestników tego cyrku też budzą politowanie.Tym bardziej powinni je zasłaniać maseczkami.To tak trochę złośliwie, ale tak na poważnie to skandal ,że tego rodzaju manifestacje mogą komuś ujść na sucho.Powinny się posypać mandaty i to takie solidne by tym pajacom się odechciało.

 • ksiundz

  Manifestujący powinni napisać oświadczenie że w razie zachorowania odmawiają wszelkiej pomocy z NFZ. Ale na to już jaj nie mają cieniasy. Mocni tylko w gębie jak jarosław a jak przyszło co do czego to pod kieckę mamusi.

 • Dd

  Dużo zgonów

 • Roman

  Morawiecki oszust totalny ,pośle wszystkich do gleby .

 • Dno

  Za to celebryta z tvn z programów big brother, agent Bartosz Arłukowicz byłby lepszy?Wystarczy w tvn z siebie pajaca robić aby zostać ministrem zdrowia. Tvn telewizja PO.

 • zigfrid

  Oj Mati, Mati. najpierw sam mówisz przed wyborami że wirusa nie ma , bo taki był wasz interes polityczny (Polacy was nie obchodzą) a teraz prosisz ludzi żeby wierzyli że jest ? Co z tobą gościu jest nie tak ? Jak masz jakąś schizofrenię to może czas posiedzieć w domu i poszydełkować a nie pchać się na główne stanowisko w kraju ? kasy masz dość i tej zarobionej uczciwie i tej z przekrętów z ziemią.

 • devil

  Do dnia dzisiejszego posłowie konfederacji i nie tylko twierdzą że to ściema. A kiedy to mówił? W kwietniu, maju trochę od tego czasu minęło. To wina ludzi tylko i wyłącznie bo nie zależnie jaka partia by rządziła to mat ołom i tak nikt do pustych głów rozumu nie naleje. Karać.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.