Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Prezes Sądu Rejonowego odwołany... faksem

 • Dodano: 2017-11-13 11:45, aktualizacja: 2017-11-13 13:01

10 listopada do Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej został przesłany faks z Ministerstwa Sprawiedliwości. W ten sposób odwołano obecnego prezesa instytucji.

Identyczne faksy otrzymały także inne sądy w naszym województwie. Od 10 listopada nowych prezesów mają sądy rejonowe w Gliwicach, Rybniku, Rudzie Śląskiej, Tarnowskich Górach, Wodzisławiu Śląskim, Żorach, Katowicach Zachód i Siemianowicach Śląskich. Zmiany nie ominęły także sądów okręgowych w Gliwicach i Katowicach oraz Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Ministerstwo Sprawiedliwości wyjaśnia w oficjalnym komunikacie, że zmiany były konieczne, ponieważ wspomniane sądy uzyskały w przeglądzie ewidencji spraw i podstawowych wskaźników za pierwsze półrocze 2017 roku bardzo słabe wyniki.

Ten pierwszy [Sąd Okręgowy w Gliwicach] zajął 40 pozycję w rankingu wszystkich 45 sądów okręgowych, jeśli chodzi o wskaźnik opanowania wpływu w sprawach cywilnych, czyli w sądzie tym wciąż rosną zaległości. Także w podległych mu sądach rejonowych wskaźniki są słabe. Np. Sąd Rejonowy w Gliwicach zajmuje jedno z ostatnich miejsc w rankingu wszystkich sądów rejonowych – jest 300 na 318 sądów, jeśli chodzi o czas trwania postępowań. Z kolei Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach jest 291 pod względem czasu trwania postępowań w sprawach cywilnych – czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Pełniącego do tej pory funkcję prezesa Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej sędziego Adama Duszę zastąpi na stanowisku sędzia Ewa Żarkiewicz-Marek. Prawo do natychmiastowego powołania nowych prezesów daje Ministrowi Sprawiedliwości ustawa o ustroju sądów powszechnych, jedyna której nie zawetował prezydent Andrzej Duda. Zgodnie z jej zapisami minister Ziobro może wymienić prezesów i wiceprezesów sądów bez porozumienia ze zgromadzeniami sędziowskimi. Dodatkowo do stycznia przyszłego roku nie musi podawać przyczyn odwołania obecnych władz.

Szukasz pracy? Ogłoszenia czekają Tutaj

Sytuacja wywołuje oburzenie w środowiskach sędziowskich przez formę w jakiej dokonano zmian – do tej pory nie odwołano ludzi z tak ważnych stanowisk faksem. Należy też dodać, że 10 listopada wiele sądów nie pracowało, ponieważ zgodnie z prawem ich pracownicy mogą wziąć wolne w dzień roboczy, jeżeli święto państwowe przypada w sobotę lub niedzielę, tak, aby liczba dni wolnych i roboczych w kalendarzach pracowniczych była stała.

Komentarze (27)    dodaj komentarz »

 • Rol_nick

  No rzeczywiście oburzające, jak można postępować w taki sposób! Minister powinien osobiście odwiedzić każdego osobno i wręczyć odwołanie! Ważna jest też postawa jaką minister powinien przyjąć w trakcie tej czynności, a więc powinien stać przed odwołanym sędzią lekko pochylony, wzrok mieć opuszczony, głos cichy, przepraszający i lekko drżący aby już bardziej nie urazić członka specjalnej kasty.Pani redaktor, napisała Pani że to ludzie na ważnych stanowiskach i tu się z Panią zgodzę, należy jednak pamiętać że pełnią rolę służalczą wobec społeczeństwa, to oni są dla nas a nie odwrotnie, chociaż niektórzy z sędziów uważają inaczej. Kodeks pracy określa jedynie formę tego odwołania-musi być pisemna, zresztą napisał o tym już ktoś wyżej. Proszę sprawdzić jak długo trzeba czekać na wyrok nawet w błahych sprawach, to nie są tygodnie, nawet nie miesiące, to są lata, a kiedy już ten wyrok zapadnie to często ma niewiele wspólnego ze sprawiedliwością bo ważniejsze są paragrafy a nie człowiek.

 • ławnik :-))

  Jak się nie podoba to oddać sprawę do sądu :-))

 • Ukulele z Mozambiku środkowego

  Należało dopisać z czyjego polecenia redakcja działa!? Jeśli być konsekwentnym i rzeczowym należało podać miejsca jakie zajmuje w statystykach rudzki sąd. Poza tym kodeks pracy definiuje jedynie formę wypowiedzenia - pisemna, skuteczność dostarczenia dowolna....... W końcu to XXI wiek Pani redaktor, ale jak można mniemać do sądu docierają tylko gołębie pocztowe!? Rownież faks dostarczony w trakcie nieobecności pracownika w pracy, bo tak należy interpretować wolne za dzień swiąteczny przypadający w sobotę, jest w mocy prawnej ....i prezes sądu to powinien wiedzieć. Tylko czekać jak ręka Jarosława sprawiedliwego dosięgnie samorządy.....oj bedzie bal

  • Ukulele z Mozambiku środkowego
   2017-11-14 18:12
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • abw

  Nie ważne jak ważne że ODWOŁANY skończyło sie koryto specjalnej kasteczki

 • Xxx

  Idzie dla nowych koryto.za kilka lat to samo napiszesz.

 • Meryt

  Widzę że Ci bardzo odpowiada piskoryto !!!

 • adam

  ten rudzki sąd to było dno

 • hersz

  no i bardzo dobrze nie ma ludzi nietykalnych ....

 • ewald

  dobra zmiana dopadnie nas wszystkich, ratuj się kto jeszcze może!

 • olo

  Ewald ty chyba coś masz na sumieniu skoro się czegoś obawiasz,albo ten prezio to twój kumpel?

 • rw

  Lista podstawowych sukcesów koalicji PO-PSL:1. Drastyczny wzrost zadłużenia kraju (z 530 mld zł do blisko 1 bln zł)2. Grabież Polakom oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE (153 mld zł)3. Podniesienie VAT-u na wszystko 4. Podwyższenie o 1/3 składki rentowej (ZUS) dla przedsiębiorców5. Podniesienie akcyzy na paliwo6. Wprowadzenie nowego podatku paliwowego - tzw. opłaty zapasowej7. Podpisanie z Rosją niekorzystnej umowy gazowej (najdroższy gaz w Europie)8. Wyprzedaż majątku narodowego za ponad 65 mld zł (w tym spółek strategicznych takich jak Azoty Tarnów)9. Ograniczenie potencjału militarnego10. Nałożenie na Lasy Państwowe haraczu w postaci podatku od przychodu (a nie dochodu!)11. Utajnienie raportu o nieprawidłowościach w ZUS 12. Zamrożenie na 8 lat kwoty wolnej od podatku, kwot uzyskania przychodu oraz progów podatkowych13. Wydłużenie obowiązku pracy (wieku emerytalnego) o 7 lat u kobiet i 2 lata u mężczyzn14. Rozrost biurokracji (sto tysięcy nowych etatów)15. Zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego16. Likwidacja ulg podatkowych (budowlana, internetowa)i jeszcze afer mnóstwo1) Afera taśmowa2) Afera hazardowa3) Afera wyciągowa4) Afera stadionowa5) Afera autostradowa6) Afera stoczniowa7) Afera AmberGold8) Afera Elewarru9) Afera z informatyzacją MSW10) Afera z budową gazoportu w Świnoujściu oraz dostawami gazu z Kataru11) Afera z budową elektrowni atomowej (od 5 lat trwa "wybieranie" jej lokalizacji, a kasa dla zarządów specjalnych spółek leci)12) Afera z opóźnieniem publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji ustawy o rajach podatkowych

 • Ada$

  Co to ma wspólnego z tematem artykułu?

 • toga

  Wyłączyć faksy we wszystkich sądach

 • exbramka

  Przyjdzie czas i na zero.

 • Aldo

  Podjudzacze i Szuje robia swoje, Wstyd, gorzy niz za komuny

 • E X

  Super ewa jedna jedyna droga ktora sie nalezy .

 • Bareja wiecznie zywy

  Czyli odwołuje jakaś szparka -sekretarka. Co za czasy. I jeszcze ktoś pisze brawo!

  • Bareja wiecznie zywy
   2017-11-13 14:11
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Rol_nick

  I co, sekretarka też go podpisała? Mam nadzieję że robisz sobie żarty, bo jak Ty tak na poważnie to zastanawiam się, gdzie kładziesz rozum że nie potrafisz go znaleźć. Ręce opadają .

 • wreszcie ,nareszcie

  no i bardzo dobrze ,brawo Panie ministrze ,bo trzeba było już szybciej zrobić porządek ,ale wreszcie idą zmiany ,DOBRE ZMIANY i niech sobie psioczy kto chce i jak długo chce .Róbmy swoje tak jak trzeba ,teraz to sprawiedliwość mamy w encyklopedii ,a wreszcie ma być w realu .

 • wreszcie

  wiedziałam ,że będzie jazgot ,ale wierzcie ,że jeszcze ze dwa Ziobra ,a w sądach będzie dobra ,Dobra Zmiana,brawo Panie Ministrze ,bo tyle niesprawiedliwości ,a człowiek ,ktorego nie stać na adwokata ,był przeważnie na pozycji straconej.To jest czas na świeżość i niekażenie ,toć roboty teraz ie brakuje i nikt bez pracy nie zostanie .

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.