Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Prezydent Rudy Śląskiej bez absolutorium

 • Dodano: 2015-06-18 22:30, aktualizacja: 2016-09-20 13:18

Kolejna Sesja Rady Miasta Ruda Śląska dobiegła końca. Radni podjęli wiele uchwał dotyczących ważnych spraw dla miasta. Najwięcej jednak sporów wywołały uchwały na temat sprawozdań finansowych oraz udzielenia absolutorium prezydent Grażynie Dziedzic z tytułu wykonania budżetu za rok 2014, którego ostatecznie nie otrzymała.

Na początku sesji prezydent odznaczyła Mateusza Sobecko – zwycięzcę programu „You Can Dance” - tytułem „Kamrata Rudzkiego”. Wyróżnienie to, na wniosek Komisji Sportu Rady Miasta Ruda Śląska, otrzymał także Piotr Buchcik - wiceprezes klubu sportowego Wawel Wirek.

Następnie przedstawione zostały informacje na temat aktualnych prac Sejmu RP oraz Sejmiku Województwa Śląskiego, a Grażyna Janduła-Jonda (sekretarz miasta) przedstawiła sprawozdanie z działalności prezydent miasta w okresie międzysesyjnym. Kolejnym punktem sesji była dyskusja nad poszczególnymi uchwałami, m.in. w sprawie przygotowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, likwidacji kilku placówek oświatowych czy ustalenia sieci publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez miasto.Kulminacyjnym punktem XVI Sesji Rady Miasta Ruda Śląska były obrady nad zatwierdzeniem sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta za rok 2014 oraz udzieleniem absolutorium prezydent. Pomimo tego, że radni przyjęli sprawozdanie finansowe za ubiegły rok (za głosowało 13 radnych, 11 radnych wstrzymało się od głosu, żaden nie był przeciw), a Regionalna Izba Obrachunkowa oraz Komisje Rady Miasta pozytywnie oceniły wykonanie budżetu, to nie udzielono absolutorium prezydent Dziedzic. Zdania radnych były podzielone.

Stanowisko wszystkich komisji co do budżetu było jednoznaczne, czyli wszyscy byli za. Proszę to wziąć pod uwagę. Dlatego uważam, że dyskusja na ten temat nie jest aż tak potrzebna, żeby miała zaważyć na losach naszego miasta. Uważam, że budżet jest bardzo dobrze przygotowany, miasto się rozwija i ja zagłosuję za – podkreślił radny Władysław Dryja.


 

Rzeczywiście widzimy szereg pozytywnych zmian w naszym mieście i cieszymy się z tego. Klub, do którego należę (Platforma Obywatelska), docenia to wszystko, ale będziemy głosowali przeciwko udzieleniu absolutorium, żeby zmotywować panią prezydent do dalszych działań. Jednak mam świadomość, że nasz głos w niczym nie przeszkodzi – tłumaczył radny Andrzej Stania.

Każdy radny ma prawo do własnej decyzji i niech robi, co uważa za słuszne według swojego sumienia i osądu. Najpierw powinniśmy się zastanowić nad tym, czy potrzebnie wydajemy pieniądze, czy jesteśmy coś w stanie utrzymać i w jaki sposób. Trzeba to dobrze przedyskutować – zaznaczył radny Marek Wesoły.

W rezultacie rudzcy radni postanowili, że nie udzielą absolutorium prezydent Grażynie Dziedzic, ponieważ za jego udzieleniem głosowało 12 radnych, przeciwko – 5, a 7 wstrzymało się od głosu.

Komentarze (19)    dodaj komentarz »

 • Danuta

  A co tam ten Stania ma do gadania?!!!.On tylko długów narobił!..Pani Dziedzic naprawdę się stara i chociaż powoli,to wszystko się posuwa do przodu..Jest coraz ładniej i coraz lepiej.Wszystkiego od razu się nie zrobi.Teraz widzę remont szkoły muzycznej się rozpoczyna.Potem chyba park w Nowym Bytomiu będzie na celowniku(bo i czas święty na to).W każdej dzielnicy coś się dzieje..Nie przeszkadzajcie tej kobiecie ,,oślątka'' jedne.Wy tam siedzicie za nasze pieniądze i macie jej pomagać.

 • gorol

  dlatego 6 września trzeba iść na referendum i głosować za JOW, to wtedy takie kreatury jak są w POpapranej nieobywatelskiej dostana to na co zapracowali,czy to Stania czy inna emerytka. Dość jazdy na partyjnej furze ,teraz czeka was fura gnoju.

 • Helcia

  totalne żarty, jak Ci ludzie nie wstydzą się po ulicy chodzić. Stania jest beznadziejny. PiS oczywiście ale nie z Wesołym ten nawet po polsku dobrze wypowiedzieć się nie umie.

 • Rudzianin

  T Y L K O P I S T Y L K O NIE DAJMY SIE OMOTAC P O T Y L K O P I S T Y L K O P I S P I S P I S P I S P I S

 • tenisista

  p,wesoły ma parcie na szkło,przez 15 minut ciągle powtarza to samo.a p.rózga zionie taką nienawiścią,że Smok Wawelski to mały pikuś

 • fafik

  rzeczywiście, wypowiedź Stani to kabaret w najlepszym wydaniu - szkoda, ze Bareja już nie żyje, bo kolejne Alternatywy miałby gdzie i o czym kręcić - jeszcze do tego dodać specjalny bełkot pana AS i można spadać ze smiechu ze stołków :)

 • lol

  TYLKO PiS NAS URATUJE A PO JUZ DZIEKUJEMYLUDZIE GLOSUJCIE NA PIS!!!!!!!!!!!!

 • filmoznawca

  wiekszosc radnych sie skompromitowala - jak zwykle. jestem za a nawet przeciw. i ci ludzie decyduja o nas. bareja peka ze smiechu!!!

 • gaździna

  No i dobrze ! Tylko niech skutkuje to w jakiś sposób. Najlepiej odwołaniem tego drewna ze stanowiska prezydenta miasta. Dosyć już jej kaszlu kiedy nie ma nic do powiedzenia..

 • juhas

  do gażdziny - co ty masz do powiedzenia biedaczko

 • Elian

  Kolejna kompromitacja naszych radnych.

 • halembianin

  Dużo zrobiła ale za głosuję przeciw ,hm i tu zacytuję nasz radnych ,czegoś tu nie rozumiem :)h

 • Hanys

  Oj Panie Stania! Wy z PO chcecie kogoś motywować? Niech Pan spojrzy na Waszą obecną sytuację. Ma Pan już kapok, gdy Wasz okręt tonie?

 • jo

  Pan Stania swoją wypowiedzią przebił nawet artystów z wiejskiej.

 • Emeryt67

  Typowe myślenie PiS, jest dobrze ale jest żle, labo czarne jest białe,a białe czarne.

 • to ja :)

  nie za bardzo znam się na polityce. Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić o co chodzi z tym absolutorium? Z tego co sobie przypominam, to Pani Prezydent jeszcze go nigdy nie otrzymała, ale nic z tego nie wynika. Jeśli ktoś może, niech przybliży czym jest absolutorium, czym skutkuje jego przyznanie, a czym jego nieprzyznanie. Będę wdzięczny

 • rudzianka

  Myślę, że Pani Grażyna Dziedzic zasłużyła na otrzymanie absolutorium. tekst typu"żeby zmotywować panią prezydent do dalszych działań"-I KTO TO MÓWI :( jest wynikiem nieosiągnięcia na tym stanowisku tego czego dokonała Prezydent Grażyna Dziedzic.

 • farorz

  masz rację, ludzie pokroju byłego prezydenta - zresztą nieudolnego, nie powinni w ogóle zasiadać w radzie miasta. platforma (nie)obywatelska pokazuje że na wszystkich szczeblach władzy - nie dość że zadłuża państwo, to próbuje pouczać co i jak powinno się robić. ABSOLUTORIUM DLA PANI PREZYDENT!

 • Anna

  O tym kto zasiada w Radzie Miasta decydują wyborcy. To się nazywa demokracja.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.