Wiadomości z Rudy Śląskiej

Problemy z systemem CEPIK także u nas...

 • Dodano: 2017-12-01 11:45

Zgłaszają się do nas kolejni mieszkańcy, którzy mają problemy z załatwieniem sprawy w Wydziale Komunikacji UM związanej z rejestracją pojazdów. To wada nowego systemu CEPIK 2.0. Magistrat przeprasza i prosi o cierpliwość.

O kłopotach z nowym Systemem Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wprowadzonym w życie ok. 2 tygodnie temu przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji słyszymy w całym kraju. Nie inaczej jest w Rudzie Śląskiej. W Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta Ruda Śląska spotkać można zakłopotanych kierowców i zmieszanych pracowników, którzy nie mają wpływu na działanie odgórnie narzuconego systemu.

Zgłosił się do nas jeden z rudzian, który chciał wymienić dowód rejestracyjny na nowy z powodu braku miejsca na wpisy o badaniu technicznym. Niestety po wizycie w urzędzie okazało się to chwilowo niemożliwe, ponieważ system, do którego pracownik wprowadza dane, nie przewiduje wpisania rodzaju pojazdu, którym porusza się nasz czytelnik.

Jeżdżę Mazdą typu hatchback, niestety w urzędzie przy wpisywaniu danych do komputera okazało się, że w systemie nie ma takiego rodzaju nadwozia do wyboru. Poinformowano mnie, że to problem z systemem, nad którym ciągle trwają prace ulepszające i niebawem ma znowu zostać zaktualizowany. Muszę więc poczekać z wymianą dowodu. - mówi nam Pan Jacek.

Pracownicy zdają sobie sprawę z frustracji petentów w związku z błędami wyskakującymi w systemie. Z jakimi trudnościami spotykają się urzędnicy, którym także nie jest łatwo pracować z niekompletnym systemem?

Na wstępie chcielibyśmy podziękować mieszkańcom naszego miasta, którzy w ostatnim czasie spotkali się z trudnościami w załatwianiu swoich spraw w Wydziale Komunikacji, za cierpliwość i wyrozumiałe podejście do problemów związanych z obsługą programu służącego m. in do rejestracji pojazdów. W chwili obecnej system znajduje się w fazie stabilizacji i nie jest dokładnie znany termin jej zakończenia. Okres ten jest niezmiernie trudny zarówno dla użytkowników systemu tj. przede wszystkim pracowników Wydziałów Komunikacji na terenie kraju i Stacji Kontroli Pojazdów, jak i dla mieszkańców, którzy pragną zarejestrować pojazd lub przeprowadzić badanie techniczne. Po ponad dwóch tygodniach funkcjonowania systemu nadal występują trudności, które nie pozwalają na sprawne przeprowadzenie procesu rejestracji pojazdu. Systematycznie pojawiają się również problemy z dokonywaniem zmian w dowodach rejestracyjnych, korygowaniem danych, realizacją wniosków o wydanie wtórników dokumentów komunikacyjnych oraz wyrejestrowywaniem pojazdów. Przyjęcie zgłoszenia zbycia pojazdu, jak i realizacja wniosku o wymianę dowodu rejestracyjnego, przebiega sprawniej niż na początku funkcjonowania systemu, jednak nadal niejednokrotnie sprawia trudności. Dużym kłopotem dla pracowników Wydziału Komunikacji jest zamawianie dowodów rejestracyjnych w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie. - słyszymy od Bożeny Krzyżak, naczelnik Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Z tego powodu istnieją uzasadnione obawy, że właściciele pojazdów, którym udało się zarejestrować swój pojazd, mogą nie odebrać dowodu rejestracyjnego po upływie okresu, na jaki wystawiono pozwolenie czasowe.

Będziemy starali się na bieżąco rozwiązywać te problemy i robić wszystko, aby nasi mieszkańcy jak najmniej odczuli skutki wprowadzenia nowego systemu. Pragnę dodać, że pracownicy Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Ruda Śląska usiłują każdorazowo kilkakrotnie realizować złożone wnioski, co czasem przynosi pozytywny skutek i sprawę udaje się załatwić. Jest to działanie żmudne i czasochłonne, dlatego jeszcze raz przepraszamy i dziękujemy naszym mieszkańcom za wyrozumiałość. Mamy nadzieję, że występujące w systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów problemy z wprowadzaniem danych zostaną wkrótce rozwiązane i nasi mieszkańcy będą mogli sprawnie załatwiać swoje sprawy w Wydziale Komunikacji. - powiedziała Bożena Krzyżak.

Wnioski online w jednym miejscu Pobierz

Jak słyszymy z zapowiedzi Ministerstwa, wszystkie błędy i niedogodności w systemie CEPIK mają zostać naprawione do 8 grudnia.

Przypomnijmy, że nowy system tzw. CEPiK 2.0 został uruchomiony z dniem 13 listopada 2017 roku zgodnie ze znowelizowaną ustawą Prawo o ruchu drogowym. Służyć ma m. in. procesowi rejestracji pojazdów. Wprowadzone zmiany mają docelowo zwiększyć zakres informacyjny w Centralnej Ewidencji Pojazdów i pozwolić na uzyskanie wyższej jakości danych, co ma wpływ na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego i bezpieczeństwa obrotu pojazdami na rynku wtórnym.

Wy spotkaliście się z utrudnieniami w załatwieniu sprawy w Wydziale Komunikacji w związku z aktualizacją systemu CEPIK? Jakiego tematu dotyczyły te niedogodności?

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • Black

  Dzis nie moglam zarejestrować samochodu ponieważ system cepik nie znajduje nr vin...ile mam czekać? Nikt nie wie!

 • PiS = PO

  To pewnie wina PO układów pewnie znów jakiś znajomy dostał przetarg na miliardy złotych! A nie , no fakt już dwa lata rządzi PiS! I oni tak coś też kombinuja? Niemożliwe, przecież na rynku na frynie krzyczeli 3 lata temu ze to wina PO!!

 • józek

  "dobra zmiana" ciąg dalszy

 • leon

  Czy Urząd Skarbowy również można poprosić o cierpliwość z wpłatą należnego podatku skoro samochód/samochody stoją i nie zarabiają...bo nie można ich zarejestrować?

 • zbibol

  Zoboczymy czy to im wyńdzie

 • Jojo

  Bokiem

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.