Wiadomości z Rudy Śląskiej

Program ochrony zwierząt przyjęty

 • Dodano: 2016-03-18 09:45, aktualizacja: 2016-09-29 12:52
Prawie pół miliona złotych przeznaczy na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami Ruda Śląska. Rudzcy radni przyjęli program postępowania z bezpańskimi czworonogami na najbliższy rok. Zakłada on m.in. prowadzenie pogotowia interwencyjnego, sterylizację i kastrację zwierząt czy też czipowanie psów. Porzuconymi czworonogami będzie się zajmowało rudzkie schronisko, prowadzone przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami "Fauna". Tylko w ubiegłym roku trafiło tam 640 psów i 285 kotów.
 
 
 
Określone w "Programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta" działania w Rudzie Śląskiej realizuje Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami "Fauna" z siedzibą przy ul. Bujoczka w Rudzie. Jego obowiązkiem jest przede wszystkim prowadzenie schroniska, monitorowanie miasta pod względem występowania bezdomnych zwierząt, ich wyłapywanie i odprowadzanie do ochronki.
 
 
 
Program określa m.in. zasady kastracji i sterylizacji zwierząt, zakłada ich znakowanie, czipowanie psów, czy też dokarmianie wolno żyjących kotów. Reguluje też sprawy związane z dokonywaniem adopcji, prowadzona jest też specjalna strona internetowa. Na realizację wspomnianych zadań miasto w roku 2016 przeznaczy 498 tys zł. Obowiązek corocznego przyjmowania programu wynika z ustawy o ochronie zwierząt.
 
 
 
W ubiegłym roku do prowadzonego przez „Faunę” schroniska trafiło 640 psów i 285 kotów. W tym czasie towarzystwo przeprowadziło 1164 interwencji, z czego 1012 na terenie Rudy Śląskiej. Dla porównania w roku 2014 w schronisku znalazło się 539 psów oraz 170 kotów, a interwencji przeprowadzono 576.
Podwyższone statystyki wiążą się ze wzrostem społecznej świadomości. Mieszkańcy reagują natychmiast, kiedy zauważają zwierzę pozostawione bez opieki, lub kiedy podejrzewa się nieodpowiednie traktowanie czworonoga – tłumaczy Beata Drzymała – Kubiniok, kierownik schroniska.
Liczba zwierząt w schronisku generalnie maleje. Myślę, że składa się na to kilka czynników. Na pewno spory wpływ ma tu program edukacyjny prowadzony w szkołach i przedszkolach od 2002 roku, sterylizacja i kastracja zwierząt, która prowadzona jest od kilkunastu lat oraz czipowanie psów – wymienia Beata Drzymała - Kubiniok. - Przed dziesięcioma laty mniej więcej o tym czasie w schronisku przebywało około 400 psów i 80 kotów. Rekordowa liczba sięgała nawet 450 psów. Dla porównania dodam, że pod koniec lutego tego roku mieliśmy u siebie 113 psów, 3 koty, a także świnkę wietnamską i trzy gołębie – wspomina.
W ubiegłym roku rudzkie schronisko oddało do adopcji ogółem 648 zwierząt – 491 psów i 157 kotów.
 
 
 
Warunki w schronisku z roku na rok się polepszają. W roku 2015 wykonano plac do szkoleń i zabaw dla psów oraz boksy dla psów poddawanych obserwacji w kierunku wścieklizny. Przeprowadzono także kapitalny remont bloku kociego (kwarantanny oraz dwóch kociarni, w tym jednej z wolierą), jak i wykończono pawilon dla psów nr 3. W tym roku schronisko zamierza rozpocząć budowę budynku administracyjnego oraz bloku weterynaryjnego.
 
 
 
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami "FAUNA" powstało w 1994 roku. Jego głównym zadaniem jest prowadzenie Społecznego Schroniska dla Zwierząt im. św. Franciszka z Asyżu w Rudzie Śląskiej, które istnieje od 1996 roku. Ochronka utrzymuje się głównie dzięki pomocy sponsorów, tj. firm oraz osób prywatnych, wspomagających materialnie jego działalność, a także ze środków uzyskanych z "1 procenta". Schronisko prowadzi również działalność edukacyjną w szkołach i placówkach pod hasłem "Odpowiedzialna przyjaźń". "Fauna" ogarnia swoim zasięgiem nie tylko Rudę Śląską, ale również gminy powiatu mikołowskiego, Łaziska Górne, Orzesze, Ornontowice oraz Wyry.
 
 
 
Schronisko dostępne jest dla mieszkańców chcących zaadoptować zwierzę od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 18:00, zaś w soboty, niedziele i święta w godzinach od 9:00 do 16:00.

Komentarze (11)    dodaj komentarz »

 • fisiaikokoko

  eustachy, a co ci do tego na co idzie mój 1%?

 • Sz

  Czy miasto myśli o programie sterylizacji i kastracji psów i kotów poza schroniskiem? Na zasadzie na przykład dopłat do zabiegów? Bezdomne psy nie biorą się znikąd...

 • dobrze

  No i bardzo dobrze

 • matka

  Powinni ci ktorzy biora zwierze ale potem im się znudzi pokrywac koszt utrzymania go w schronisku.Zwierze tez ma uczucia ja widze po moim psiaku.

 • QQ

  Sam mam od 5 lat kota z "Fauny" a w tym roku mój 1% z podatku znowu tam powędruje.

 • ika11

  też adoptowałam kotkę i daje 1% podatku uważam że nasze Schronisko FAUNA jest najładniejsze dbają o pieski i koty i to duży PLUS

 • Heino

  to teraz tylko czekać aż tu jakiś ciul napisze że nie wolno dawać 1% zwierzętom a trzeba biednym dzieciom ;)

 • jakiś ciul

  Byś miał chore dziecko byś takich bredni nie pisał!

 • Eustachy

  Jak wolisz psy i kot bardziej niz ludzi to czas odwiedzic specjliste, ktory sprawdzi czy nie masz zaburzen psychicznych. Nawet zwierzeta wola 'zadawac sie' ze swoim gatunkiem to poprostu naturalne.

 • pracownik marcowy

  Wpadasz w pułapkę własnej argumentacji, najwyraźniej logika nie jest Twoją mocną stroną. :)

 • 123

  Haha dobre

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.