Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Program "Rodzina 500 plus" w Rudzie Śląskiej - jak dostać świadczenie?

 • Dodano: 2016-02-10 14:00, aktualizacja: 2016-02-10 16:01
Rząd przyjął projekt "Rodzina 500 plus" zakładający przyznanie rodzinom mającym więcej niż 1 dziecko po 500zł świadczenia. Będą one przyznawane co miesiąc na drugie i każde kolejne dziecko. W Rudzie Śląskiej realizacją projektu zajmie się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Wnioski o przyznanie świadczenia będzie można składać od kwietnia 2016 roku.
 
O tym, jak Ruda Śląska przygotowuje się do wdrożenia programu rządowego, opowiada dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej, Krystian Morys.
 
Obowiązki związane z realizacją projektu 500+ realizuje w Rudzie Śląskiej Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Osoby uprawnione do świadczeń zafundowanych przez rząd będą mogły złożyć wniosek od kwietnia 2016 roku. Można będzie zrobić to osobiście w siedzibie głównej ośrodka w Nowym Bytomiu przy ul. Markowej 20 oraz w Biurze Obsługi Mieszkańców w Urzędzie Miasta Ruda Śląska. Inną formą będzie wniosek elektroniczny.
 
MOPS w Rudzie Śląskiej ma nadzieję, że wiele osób zdecyduje się na przesłanie wniosku przez internet, co zdecydowanie usprawni system przyznawania rodzinom świadczeń w postaci 500zł.
 
Liczymy, że uda się przyjąć wiele wniosków drogą elektroniczną. W tym celu niezbędne jest działanie ministerstwa, polegające na utworzeniu odpowiedniego portalu informacyjno-usługowego, o czym jest mowa w projekcie ustawy. Niezbędne jednak jest wcześniejsze działanie wnioskodawcy, tj. utworzenie Profilu Zaufanego, który służy do podpisywania elektronicznego dokumentów. Jest  on przydatny w załatwianiu wielu spraw urzędowych (np. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędzie Skarbowym). W tym celu umieścimy na naszej stronie internetowej MOPS (www.mops.rsl.pl) krótką instrukcję - mówi dyrektor MOPS, Krystian Morys.
 
Ośrodek realizujący program w mieście chciałby uruchomić dodatkowe punkty odbioru wniosków dla mieszkańców. Trwają w tej sprawie uzgodnienia. MOPS chce także w inny sposób umożliwić mieszkańcom zdobycie informacji o programie rządowym.
 
Planujemy uruchomić bezpośrednią infolinię, na której każdy będzie mógł uzyskać informacje dotyczące projektu. Szczegóły będą także przekazywane na stronę internetową Urzędu Miasta, w lokalnej prasie oraz na stronie internetowej MOPS - dodaje dyrektor placówki.
 
Przypomnijmy, że zgodnie z projektem z pomocy skorzystają rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18 roku życia. Oto kilka wytycznych:
 
 • Każda rodzina z minimum dwojgiem niepełnoletnich dzieci będzie mogła otrzymać 500 zł miesięcznie na drugie i każde kolejne dziecko, bez względu na dochody.
 • W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę rodzina otrzyma wsparcie także na pierwsze dziecko.
 • Dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym kryterium dochodowe wynosi 1200 zł netto.
 • Dodatkowe wsparcie w wysokości 500 zł na każde dziecko otrzymają także rodziny zastępcze oraz rodzinne domy dziecka na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. 
 
Wnioski trzeba będzie aktualizować co roku. Kwota świadczenia jest zwolniona z podatków i składek. Do rodziny trafi więc pełna suma 500zł.
 
Mieszkańcy Rudy Śląskiej, którzy chcą ubiegać się o przyznanie pomocy w formie świadczenia wychowawczego mogą już telefonicznie zasięgać informacji pod numerem telefonu (32) 344 03 23 (wew. 327).

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail.

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Komentarze (52)    dodaj komentarz »

 • zomirek

  o te 500+ ludzie sie pozabijajom jedna na drugo bo ta dostala a ta jeszcze nie a ta tyle dostala a ta miej ludzie nie maja rozumu jeden drugimu zazdrosci i wymysla bzdety. na orzegowie mieszkaja matka z cera co wszystko wiedza i zazdroszcza innym

 • anna

  do pracy nie roby a nie czekac na pinset i wode pic po nocach

 • M.B

  Sluchaj bezmuzgowcu duzo osob pracuje i czeka na te pieniadze bo wielu z nas niedostanie nic wiecej jak podatki ktore przez rok im zabierano takze pomysl nim cos powiesz

 • i.k

  witam, mam pytanie , skoro do akcji"500+" wlicza sie alimenty, rodzinne, to czy dodatek mieszkaniowy tez będą wliczac??

 • hanys

  Jo tyż nie mom dwoch bajtli i co? .mom biegać po Mopsach ?patologia sie łożere a ja byda stoł za nimi i czuł tyn śmierdzący odór gorzoły i bede patrzoł jak szporują na jabola łożeroki jedne pierońskie hahary....

 • ruda z rudy

  Witam a ja mam troje dzieci tak się trafiło ze zamiast drugiej dziewczynki mam blizniaki. Tylko mąż pracuje bo blizniaki małe. Musiał znajsc lepiej płatna prace bo za dwa tysiące to bbyśmy się nie utrzymali. A niestety pampersy mleko ubrania kosztują. Mieszkania w kredycie nie mam bo mnie na to nie sstać ani samochodu super klasy. Ledwo wiazemy koniec z końcem a z mopsu nie kozystamy. Ale z 500+ na pewno. Będzie to dla nas zastrzyk gotówki który napewno dobrze się sspożytkuje

 • I.K

  rzygam jak to czytam....ludzie ogarnijcie sie!! nie każdy kto korzysta z MOPS jest obibokiem, leniem ,niedorajdą itd.... mam dwójke dzieci w wieku szkolno-przedszkolnym, sama wychowuje, mąż zostawil nas 3 lata temu z ogromnymi dlugami...pracuje na umowe zlecenie ledwo wiąże koniec z końcem, kraść nie pójde, "du*y tez nie sprzedam" wole isc i prosić państwo o pomoc...bo oni od tego sa żeby pomóc tym ktorym w zyciu nie wyszło, program 500+ to dla mnie szansa na ustabilizowanie sytuacji materialnej, wyjscie z dlugów i ułozenie życia dzieciom...także ludziom plującym na osoby korzystające z MOPS bardzo dziekujemy za wypowiedź...idzcie wypowiadac sie kaj indziej :P

 • Rudzianka

  Do mieszkanki Rudy Śląskiej.Ja mam 1 dziecko i nie stać mnie żebym sobie siedziała w domu i wychowywala dziecko a mąz tylko pracował. Nie jeździmy na wakacje, cały rok zapierd...lam z mężem, aby wystarczyło na życie od 10 do 10. Dziecko rano do przedszkola a w wakacje to kombinacja żeby na dyżury dziecka do przedszkola nie wozić nie wiadomo gdzie tylko jakoś w miarę blisko. Nie chodzę co tydzień do fryzjera i nie noszę markowych ciuchów i nie ma tipsów. Do knajpy nie chodzę, bo wole iśc z dzieckiem na spacer a po całym tygodniu kiedy wychodzę o 6.30 rano i wracam przed 17 (pracując 8 godzin) w weekendy nadrabiam sprzątanie prasowanie i inne rzeczy na które w tygodniu nie ma czasu. Z Mopsu nie korzystam bo przecież dochód przekracza, na drugie dziecko mnie nie stać, bo jak się pracuje to na opiekunkę do dziecka wydać wypłatę to paranoja, do złobka nikłe szanse a te 500zł to ewentualnie chyba na pampersy. Chciałabym mieć drugie dziecko żeby mój syn jak nas zabraknie nie byl sam, ale to nie kwestia kasy od państwa. Jako rodzice mamy prace i mierzymy siły na zamiary, a nie czekać czy coś z MOPSu kapnie czy nie, czy dostanę 500 czy nie (jak się zmieni władza) a co do dzieci to może się zdarzyć tak że jak dorosną i się wykształcą to wyjadą za granicę bo tam im będzie lepiej, a twój obecnie ciężko pracujący mąz, znajdzie sobie kogoś bardziej operatywnego od ciebie, i cię zostawi, w kończu ile będzie utrzymywał "nierobola" zaslaniającego się wychowaniem dzieci. A ty im starsza tym gorzej będzie z pracą, mlodzi będą lepsi- nie tylko w pracy.Moim zdaniem z MOPSu korzystają niedorajdy, cwaniacy i obiboki, bo ludzi biednych ale godnych nie ciągnie tam żeby żebrac po parę groszy. Prawdziwy biedny radzi sobie sam.

 • rudzielec

  ... typowy krzyk osoby, która nie załapie się i jakoś to trzeba wytłumaczyć sobie... mam dwójkę zarabiam powiedzmy sporo wraz z żoną i nie jestem niedorajdą... jak się należy to i wezmę a co z nimi zrobię to moja sprawa, może i kiedyś "Cię" wspomogę...

 • Beti

  Moim zdaniem pokrzywdzone są osoby z jednym dzieckiem ,powinno być kryterium dochodowe dla wszystkich.A jeżeli w tym chodzi tylko o przyrost naturalny,to dlaczego nie dostanę na trzecie dziecko, gdy dwoje już odchowałam i są dorosłe.Warunki spełniłam urodziłam troje.

 • adrian!

  to co teraz mamy sie piepr...c na potege jak chomiki zeby miec dwoje i wiecej dzieci i za ta jalmuzne 500zl wyzywic rodzine!na zachodzie maja na dziecko 200euro.trzy krotnie wyzsze zarobki i ceny jak w polsce!czasami sie zastanawiam jak ludzie w naszym kraju zyja to ciagla walka o przetrwanie jak w dzungli oprocz tych z warszawy co siedza na stolkach!patologiczne panstwo!

 • jak tu się nie śmiać ,)

  Ale nie zabranie tych co będą się rozmnażać dla samego 500zl

  • jak tu się nie śmiać ,)
   2016-02-11 19:04
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Robić dzieci!

  Mamy razem z mężem czworo małoletnich dzieci, mąż zarabia 4750 na rękę, wychodzi więc poniżej progu 800 zł na osobę. Dodatkowe 2000 zł znacząco poprawi naszą sytuację! Dotychczas jeździliśmy tylko nad polskie morze i w góry, tego lata pierwsze zagraniczne wakacje!!!! Jakiś nowy kredycik i może zmiana auta! Sąsiad pewnie się zezłości!

 • mało-ważne

  Jak macie tyle to sami na nie róbcie. Akurat Tobie bym nie dała byś[...]ę za granicę woziła za Nasze ciężko zarobione pieniądze... 21 wiek istnieją prezerwatywy..

 • mer

  :D to se dorob jeszcze ze dwie sztuki, tylko jak sie zmieni wladza... to i kasy nie bedzie i wczasów nie bedzie, a dziecioki beda, powodzenia

 • Góral

  to sie dzieci odda do okna życia! I znowu wczasy! Kochany PiS dba o ludzi i daje im możliwośc wyboru, chcesz mieć kase rób dzieci, chcesz miec dzieci nie ma kasy! Nie wiem skąd tu tyle jadu!

 • aga

  A co znowu z samotnymi mamami??? Jestem mama samotnie wychowujaca dziecko i nic mi sie nie nalezy tylko dlatego ze pracuje i staram sie byc samodzielna ? Dochod na reke mam niecale 2 tysiace i dlatego mam byc poszkodowana ? Dlaczego ja sie nie zalapie a patologiczne mamy ktore maja 2 lewe rece i wola pic niz isc do pracy znowu dostana pomoc? Tak samo bylo z przedszkolem... ja jako samotna mama bylam dopiero na 4 miejscu zeby moje dziecko zostalo przyjete do przedszkola ( oczywiscie rodziny patologiczne i wielodzietne byly przede mna ) i nikogo nie interesowalo to ze pracuje i nie mam kompletnie z kim zostawic syna. Jest mi po prostu przykro ze w Polsce jest taka niesprawiedliwosc! W innych krajach o wiele bardziej pomagaja i wspieraja samotne mamy.

 • recepta

  nic starconego, znajdź kogoś co ci drugie zrobi i dostaniesz! ustabilizuj się życiowo kobieto i nie szkamrej!

 • !!!

  Ty chyba z patologii pochodzisz ,co?No niestety widać żeś ciemnym wyborcą pisu bo gadasz jak oni...

 • zapylony!

  Jak by tu byli sami przeciwnicy PiSu, to by dzisiej nie rządzili !!! a jest odwrotnie!!! a patologia i ciemnota to mosz we łbie! idz starjkowac bo 14-stki nie dostaniesz!

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.