Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Przebiegnie prawie 3 tysiące kilometrów w 42 dni!

 • Dodano: 2016-02-23 12:00, aktualizacja: 2016-02-23 15:12

Ultramaratończyk z Rudy Śląskiej, August Jakubik, wyruszy na biegową pielgrzymkę do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Codziennie musi przebiec 70 kilometrów!

Swoją przygodę z bieganiem rozpoczął po trzydziestce. W wieku 41 lat został powołany do Reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy w biegu 24-godzinnym. Niedawno pokonał biegiem trasę Ruda Śląska-Watykan w ciągu 24 dni. Dziś jest jednym z najlepszych biegaczy w kraju - to rudzianin August Jakubik.

Przez te ponad 25 lat regularnego biegania pokonałem dystans ponad 115 000 km, kończąc 64 biegi ultra i 136 maratonów. Dalej znajduję w sobie wiele chęci do treningu i zdobywania kolejnych szczytów. Jest to uzależnienie od biegania w pozytywnym tego słowa znaczeniu - mówi August Jakubik z Rudy Śląskiej. 

W tym roku przed Augustem kolejne wielkie wyzwanie. To 42-dniowy bieg do Santiago de Compostela w Hiszpanii szlakiem św. Jakuba. 

12 czerwca o godzinie 9:15 spod Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej August Jakubik rozpocznie swój bieg. Pobiegnie przez Czechy, Niemcy, Francję, aż dobiegnie do Hiszpanii - celu swojej biegowej pielgrzymki. 24 lipca o godzinie 12:30 August Jakubik pojawi się w katedrze Santiago de Compostela, miejsca docelowego drogi św. Jakuba. Musi przebiec łącznie 2973 km. To około 7 godzin biegu dziennie. Całą trasę pokona, zatrzymując się na odpoczynek w domach pielgrzyma, a także u osób oferujących mu pomoc. Biegnie sam. Towarzyszy mu jedynie jadący za nim pojazd zaopatrujący biegacza w jedzenie czy napoje.

Drużyna, która wspiera biegacza w osiągnięciu celu, zyskała nazwę "AugusTeam". To grupa pozytywnie zakręconych osób, które wspólnie trenują, przygotowują się do biegu i tworzą zgraną paczkę. Z hasłem "AugusTeam" czyli "Drużyna Augusta" na koszulce biegacz jak i cała ekipa pojawiają się na sportowych imprezach, wydarzeniach kulturalnych i maratonach, komunikując światu o czerwcowych planach Augusta Jakubika. O działaniu grupy przeczytamy na Facebooku pod hasłem AugusTeam.

Miasto Ruda Śląska postanowiło wesprzeć biegacza w jego drodze do Hiszpanii, przekazując kwotę na organizację biegu do Hiszpanii jak i czynnie wspierając maratończyka w jego innych inicjatywach. Wiceprezydent Krzysztof Mejer uda się na metę biegowej pielgrzymki rudzianina, aby powitać go na miejscu po trudnych zmaganiach. Dla mieszkańców chcących zjednoczyć się w tej wielkiej akcji zorganizowany zostanie autokarowy wyjazd do Santiago de Compostela. Tam odprawiona zostanie wspólna msza w podziękowaniu za pielgrzymkę, rudzianie będą mogli zobaczyć jedną z największych świątyń pielgrzymkowych, a także przy okazji porozmawiać z Augustem Jakubikiem o jego wielkim świadectwie.

Akcję poparło już wiele znanych i cenionych osób w kraju. Między innymi Adam Małysz czy Jurek Owsiak, a także całe środowisko znanych biegaczy. Ekipa szuka sponsorów, którzy wsparliby to przedsięwzięcie.

August Jakubik na co dzień trenuje siebie, ale też innych. W każdy wtorek o godzinie 18:00 organizuje otwarte zajęcia w Chorzowie w ramach akcji „Biegaj na Stadionie Śląskim”. Prowadzi też treningi dla osób chcących wystartować w II Półmaratonie Industrialnym w Rudzie Śląskiej. Bezpłatne treningi odbywają się w środy na Burloch Arenie o godzinie 18:00.

Będziemy śledzić poczynania ultramaratończyka w przygotowaniach do wielkiego czerwcowego biegu. Opowiemy Wam też o samej drodze do hiszpańskiej świątyni. Panu Augustowi Jakubikowi gratulujemy odwagi i wielkiego samozaparcia w realizacji swoich celów!

Przebiegnie prawie 3 tysiące kilometrów w 42 dni!

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Następna informacja

Komentarze (13)    dodaj komentarz »

 • Iza

  Każdy robi w życiu co chce. Najwięcej jest tutaj widzę osób, które zamiast zmienić cos w swoim życiu, to siedzą z rubymi[...]skami i pierdzą w kanapę, a jak ktoś ma się lepiej to już hejt w komentarzach nie podpisując się imieniem i nazwiskiem ;) brawo cebule!

 • PO

  Autobus jest dla wybranych.

 • bruno

  swoje to on w kiblu zrobił. a lata za cudze. komu to do szczęścia jest potrzebne że jakiś nawiedzony lata po kościołach.

 • Kokot

  Sorry ale ani to sportowe ani zdrowe, z drugiej strony kto bogatemu zabroni.

 • da

  super

 • jo

  Brawo August,pożykej tam za Ruda.

 • iga

  lepiej zamiast tego latania by się chycił jakiejś pożytecznej roboty.świętym i tak nie zostanie.

 • jo

  On juz swoja robota zrobil. Jest na emeryturze. Ciekawe czy Tobie po tylu latach roboty by sie chciało! Ten chop mo tyla energii ile my wszyscy razem tukej wzieci. To mu trza przyznać!

 • jo

  Ty w życiu nie zrobisz ani 10 procent tego co Jakubik.

 • obserwator

  Mejer się tam uda za swoje pieniądze, czy to będzie podróż służbowa?

 • Zły

  Nie no jasne że za swoje hehehe :) żenada wszystko kręci się wokół biegania odkąd ten człowiek ma władzę. Miasto wesprze inicjatywę, miasto wyśle tam Mejera i na to oczywiście pieniądze są. No bo Mejer chce to muszą być. Obyście się ludzie obudzili tak jak Bytomianie i nie pozwolili my się jeszcze bardziej rozkręcić. Niech wtrąca skąd przyszedł. Bieganie, własna kieszeń i nic i nikt więcej się dla niego nie liczy. Pani też pani prezydent...

 • Rudzik

  Pewne uczucia są ślepe. Niestety dla mieszkańców.

 • real

  proszę cie ha ha niech tez biegnie. co za miasto

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.