Wiadomości z Rudy Śląskiej

Przed nami Barbórka

 • Dodano: 2016-12-02 10:30

Pobudki przy dźwiękach orkiestr górniczych, uroczyste akademie i msze święte za górników – tak w Rudzie Śląskiej świętowana będzie „Barbórka”.

To tradycyjne święto obchodzić będzie w niedzielę blisko 9 tys. pracowników kopalń „fedrujących” na terenie Rudy Śląskiej. 4 grudnia to również wspomnienie patronki Rudy Śląskiej – św. Barbary, której wizerunek znajduje się w herbie miasta.

Górnictwo to nie tylko ważna gałąź polskiej gospodarki, ale także piękne tradycje, o które powinniśmy dbać – mówi prezydent miasta Grażyna Dziedzic. – Braci Górniczej, szczególnie tej rudzkiej, składam najserdeczniejsze życzenia – dodaje.

W Rudzie Śląskiej „fedrują” dwie kopalnie. Pierwsza to KWK „Ruda”, która powstała 1 lipca br. z połączenia trzech rudzkich kopalń: Bielszowice, Halemba-Wirek i Pokój. Wchodzi w skład Polskiej Grupy Górniczej. Drugi zakład górniczy, który prowadzi wydobycie w Rudzie Śląskiej, to KWK „Wujek” Ruch „Śląsk”, który jest częścią Katowickiego Holdingu Węglowego.

4 grudnia msze święte w intencji górników i ich rodzin zostaną odprawione: w Kochłowicach, o godz. 9:00, w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, w Wirku, o godz. 9:00, w kościele pw. św. Wawrzyńca i św. Antoniego, w Bielszowicach, o godz. 10:00, w kościele pw. św. Marii Magdaleny  oraz w Halembie, o godz. 11:00, w kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej.

Msza św. z Kochłowic będzie transmitowana na żywo na antenie ogólnopolskiego kanału ZOOM TV. Po tej mszy uczestnicy udadzą się na kopalnię, gdzie w cechowni złożą kwiaty pod obrazem św. Barbary oraz pod pomnikiem pamięci ofiar katastrofy górniczej z 18 września 2009 r.

Halembska uroczystość rozpocznie się przemarszem górników z cechowni Ruchu „Halemba” do kościoła (zbiórka na cechowni o godz. 10:40). Podobnie będzie w Bielszowicach, gdzie początek uroczystości zaplanowano w cechowni Ruchu „Bielszowice” o godz. 9.30. Po mszy św. wierni przejdą w procesji na cmentarz, gdzie odbędzie się poświęcenie tablicy ku czci tragicznie zmarłych górników. Z kolei na 8:15 zaplanowano złożenie kwiatów przed obrazem św. Barbary w Ruchu „Pokój”, a następnie przemarsz do kościoła św. Wawrzyńca i św. Antoniego w Wirku.

Rudzkie zakłady są największym pracodawcą w mieście. Pracuje w nich około 6 tys. rudzian oraz kilka tysięcy mieszkańców miast ościennych. KWK Ruda zatrudnia prawie 6800 osób. Wydobycie „Rudy” to 18 000 ton netto na dobę. Kopalnia „Ruda” wchodzi w skład Polskiej Grupy Górniczej. PGG rocznie produkuje 30 mln ton surowca przeznaczonego głównie dla sektora energetycznego i odbiorcy detalicznego. Zatrudnia 32 tysiące osób.

Ruch „Pokój” to jeden z najstarszych zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Pierwsze zatwierdzone nadanie na uruchomienie wydobycia węgla na terenie Rudy nastąpiło 23 stycznia 1752 roku (kopalnia „Brandenburg” - pierwowzór kopalni „Wawel”).

Historia ruchu „Bielszowice” sięga końca XIX wieku. Na terenie kopalni zachowała się zabytkowa cechownia z wieżą zegarową i drewnianą konstrukcją empory. Wieża zwieńczona jest miedzianym dachem w kształcie hełmu pruskiego.

Kopalnia „Halemba” jako dwupoziomowa została przekazana do eksploatacji 1 lipca 1957 r. W 2007 roku doszło do połączenia KWK „Polska-Wirek” i KWK „Halemba” w dwuruchowy zakład górniczy KWK „Halemba-Wirek”. W 2014 roku ruch „Wirek” został zlikwidowany. Aktualnie w Ruchu „Halemba” prowadzonych jest szereg inwestycji modernizujących zakład. W przyszłości pozwolą one na podniesienie poziomu wydobycia.

KWK „Wujek” jest dwuruchowym zakładem górniczym. Dzisiejsze ruchy to działające do stycznia 2005 r. samodzielne kopalnie „Wujek” i „Śląsk”. Obszar górniczy Ruchu „Śląsk” został utworzony w lutym 1974 r. Zlokalizowany jest w granicach administracyjnych miast: Ruda Śląska, Chorzów i Katowice. Wydobycie kopalni kształtuje się na poziomie 4,5 tys. ton na dobę na „Śląsku” i 5 tys. na dobę na „Wujku”. KWK „Wujek” zatrudnia ponad 2,9 tys. pracowników, z czego ponad 1,4 tys. pracuje na Ruchu „Wujek”, a ponad 1,5 tys. na Ruchu „Śląsk”.

W skali globalnej węgiel jest zaraz po ropie drugim najczęściej używanym surowcem energetycznym na świecie. Jego największym eksporterem, a jednocześnie użytkownikiem są Chiny, później Indie, Rosja i Stany Zjednoczone. W krajach Unii Europejskiej węgiel jest tradycyjnym i jednym z najbogatszych własnych źródeł energii.

Przypomnijmy, że św. Barbara wywodziła się z pogańskiej rodziny z Heliopolis. Ojciec (Dioskuros) wysłał ją na naukę do Nikomedii. Tam zetknęła się z chrześcijaństwem. Gdy Dioskuros dowiedział się, że Barbara została chrześcijanką, chciał ją zmusić do wyparcia się wiary. Gdy to nie poskutkowało, doniósł na nią. Została uwięziona w wieży, gdzie miał przed śmiercią objawić się jej anioł z kielichem i hostią. Ścięta mieczem prawdopodobnie około roku 305 w Nikomedii lub Heliopolis, podczas prześladowań za panowania cesarza Maksymiana (305–311). Istnieje legenda, według której święta Barbara, uciekając przed ojcem, schroniła się w skale, która się przed nią rozstąpiła.

Komentarze (10)    dodaj komentarz »

 • lisek

  rzad wreszcie na powaznie sie wział za naprawe gornictwa, to co platfusy zmajstrowały przez 8 lat, teraz moze sie uda w rok lub dwa odkrecic

 • łodpust

  Nych sie chopy roz w roku pobawią i popijom. Nie zapomnijcie ło bajladze z tustym, bigosie, żuże i zażyciu 2KC aby nie było kaca.

 • Bebok

  Premie świąteczne każdemu się należą!.

 • Xxxzd

  Najważniejszą zasada w zakładzie, przedsiębiorstwie jest przynoszenie zysków a nie strat. Jedna i najwazniejsza zasada ZYSK. Jeżeli nie ma zysków to ja sie pytam po co wyplacone są barborki. To jest roczna premia i powinna byc wyplacona tylko i wyłącznie jak jest zysk. Jezeli nie ma zysku nie ma premii. Kopalnie sa na regresji a nie na progresji. Ale co tan wyplacmy im barborki. Bo sie należy. Wiem, że moge sie spodziewać zaraz olbrzymiej fali hejtu na moja osobę. Ale to jest prawda.

 • pupkościsk

  Ty c...o! Zawsze Nom górnikom zazdrościsz. Niech Ci durch żol pupka ścisko.

 • inny chop

  To normalne podejście, sprywatyzować, obciąć załogę do niezbędnego pułapu i wypłacać zyski. Jeśli takowe zostaną wygenerowane... Gierkowski etos śląska zakończył się w 89'.

 • Jadzia

  Pani Dziedzic zagra coś na nosie mieszkańcom ?

 • zakladowy

  Podziekujcie postaciom takim jak hubka, palica albo chwiluk. To oni doprowadzili do upadku tak swietnie prosperujacych zakładów jak KWK Makoszowy

 • pięknie

  no i wreszcie jest opcja aby sektor górniczy zaczął być dochodowym, pozbywamy sie trupiarskich zakładów i zwiazkowych układów

 • pazdan

  bardzo dobrze, pora zaczac opierac sie nie tyle na mżonkach zwiazkowców i obietnicach lepszych wyników zakładów. Tu trzeba wrócic do zasad twardej ekonomii co wreszcie zaczeło sie dziać

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.