Wiadomości z Rudy Śląskiej

Przed nami Kakauszale - VIII Fest Literacki 2022

 • Dodano: 2022-10-05 08:15, aktualizacja: 2022-10-05 08:26

W roku bieżącym Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej podjęła się organizacji VIII edycji festiwalu "Kakauszale – Fest Literacki". Odbywa się on na Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej w głównej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej i składa się z następujących imprez:

Finał XVIII Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka

Regionalny konkurs organizowany jest od 18 lat w MBP. Jego celem jest pobudzenie twórczej aktywności w dziedzinie poezji, budowanie poczucia tożsamości regionalnej oraz promocja regionu. Oceniane prace związane ze Śląskiem poprzez osobę autora, tematykę bądź język ocenia Jury pod przewodnictwem Macieja Szczawińskiego. Patron konkursu ks. Norbert Bonczyk uznawany jest za śląskiego Homera, który językiem poetyckim, czyli językiem serca wyrażał swoje emocje związane z ziemią rodzimą. Tegorocznemu ogłoszeniu wyników towarzyszy wernisaż, na którym swoje prace prezentuje Jerzy Obrodzki.

Gala wręczenia TABULKI

Honorowe wyróżnienie rudzkiej książnicy, połączonej z przyznaniem tytułu Optimus Auctor Silesianus Anno Domini MMXXII – wyróżnienie przyznawane jest dla najlepszego śląskiego autora. TABULKA wykonana jest z płyty granitowej, która po wręczeniu zostaje wmurowana w chodniku Bibliogrodu, czyli na placu przy Stacji Biblioteka. Autor otrzymuje wersję w formie statuetki. Do tej pory tytuł Optimus Auctor Silesianus Anno Domini otrzymali: Henryk Waniek (MMXV), ks. Jerzy Szymik (MMXVI), Zbigniew Kadłubek (MMXVII), Kazimierz Kutz (MMXVIII), Szczepan Twardoch (MMXIX), Tadeusz Sławek (MMXX) i Lech Majewski (MMXXI).

Targi książki śląskiej wraz z prezentacjami autorskimi

Podczas targów śląscy wydawcy proponują swoje najnowsze książki, które podpisywane są przez autorów biorących udział w imprezie. Każdorazowo występuje ponad dziesięciu śląskich autorów reprezentujących swoich wydawców.

W tegorocznych targach udział biorą: Biblioteka Śląska, Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach, Księgarnia św. Jacka, Muzeum Górnośląskie, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka, Polski Związek Filatelistów koło Ruda Śląska, Śląski Klub Fantastyki, Azory Wydawnictwo, Wydawnictwo Jamakasz, Wydawnictwo Silesia Progress, Wydawnictwo Śląskie ABC, Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, Instytut Śląski, Wydawnictwo Naukowe „Śląsk”, Górnośląskie Towarzystwo Literackie, Wydawnictwo Sonia Draga, Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Gyburstag Karola Goduli

Impreza promująca postać Karola Goduli mająca charakter sympozjonu, zamykająca KakauSzale – Fest Literacki 2022. 

W każdym dniu festiwalu uczestnicy mogą częstować się wywarem z łuski kakaowej, zwanej po śląsku KAKAUSZALE. Domowy charakter imprezy znajduje poparcie zgromadzonych w jednym miejscu autorów, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy i czytelników. Festiwal odbywa się pod hasłem „Złap pociąg do książek”

Szczegółowy program Festu Literackiego "Kakauszale" 2022

05.10.2022

 • 17:30 – Wernisaż Wystawy Jerzego Obrodzkiego
 • 18:00 – Finał XVIII Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka

12.10.2022

 • 18:00 – Otwarcie Gali i koncert zespołu Hurdu_Hurdu
 • 19:00 – Optimus Auctor Silesianus Anno Domini MMXXII – wręczenie statuetki Laureatowi
 • 19:30 – Wieczór autorski

19.10.2022

 • 13:00 – Otwarcie VIII Targów Śląskiej Książki
 • 13:15 – 17:45 – Spotkania autorskie
 • 14:00 – QR’owe poszukiwanie skarbu Goduli I
 • 14:30 – 15:30 – Gry i zabawy dla dzieci
 • 15:00 – QR’owe poszukiwanie skarbu Goduli II
 • 16:00 – Quiz wiedzy o Karolu Goduli
 • 18:00 – Uroczyste zamknięcie VIII Targów Śląskiej Książki

26.10.2022

 • 17:30 – Gyburstag Karola Goduli
 • 18:15 – Urodzinowa niespodzianka
 • 18:45 – Karol Godula – w twórczości plastycznej
 • 19:00 – Zakończenie biesiadyPatronem medialnym wydarzenia jest portal RudaSlaska.com.pl.
Patronat portalu RudaSlaska.com.pl

Przed nami Kakauszale - VIII Fest Literacki 2022

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również