Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Przedszkole we Floriance? - To możliwa opcja

 • Dodano: 2016-02-05 14:00, aktualizacja: 2016-09-22 12:54

Co powstanie w zabytkowej willi w Nowym Bytomiu? Może będzie to żłobek, może wspominana biblioteka. Brane są pod uwagę też inne propozycje. Radni klubu PiS proponują przedszkole.

Kiedy w listopadzie 2015 roku miasto zakupiło od Huty Pokój zabytkową willę Florianka za 2,5 mln zł, według przedstawionej pierwotnej koncepcji władz miasta miała tam powstać siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dziś jednak wiemy, że realizacja tego pomysłu nie jest już tak oczywista.

Po upublicznieniu informacji o planach utworzenia we Floriance biblioteki zaczęły pojawiać się negatywne opinie w tej sprawie. Utworzenie biblioteki w zabytkowym budynku w centrum miasta zanegowali między innymi radni miejscy z klubu PiS. Według nich lepszą alternatywą zagospodarowania obiektu byłoby przedszkole lub żłobek. Opublikowali oni nawet apel do mieszkańców o poparcie swojego pomysłu.

(...) Nie popieramy pomysłu przeznaczenia tego miejsca pod bibliotekę miejską. Mamy inną, naszym zdaniem lepszą propozycję. Uważamy, że powinno tam powstać przedszkole lub żłobek. W przeszłości w budynku tym mieściło się przedszkole i teraz nadarza się okazja, aby ono znów tam powróciło. Obiekt ten jest duży i posiada ogród, gdzie dzieci latem mogłyby się bawić i przebywać na świeżym powietrzu. Znajduje się tam również dogodny podjazd dla samochodów, co ułatwia dowożenie dzieci do placówki. Za kwotę ponad 5 mln zł (za które w kolejnych latach miasto planowało wyremontować budynek - przyp. red.) można tam stworzyć wspaniałe miejsce dla milusińskich. Poza tym twierdzimy, że obecna siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej jest bardziej odpowiednia - czytaliśmy w pismie radnych klubu PiS skierowanym do mieszkańców.

Wobec tego zwróciliśmy się kilka dni temu do magistratu z zapytaniem, czy władze podjęły już ostateczną decyzję, na jakie cele zostanie przeznaczona zakupiona willa. 

Na chwilę obecną nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie. Jesteśmy jeszcze przed rozmowami z Radnymi - odpowiedział rzecznik Urzędu Miasta Ruda Śląska, Adam Nowak.

 
Głosy radnych o zaaranżowaniu w budynku przestrzeni do opieki i nauki najmłodszych dzieci spotkały się z aprobatą wielu mieszkańców w Rudzie Śląskiej.
 
Pytamy więc magistrat, czy zaadaptowanie budynku pod przedszkole miejskie jest dziś możliwe? Już kiedyś istniało ono w tym miejscu.
 
Praktycznie każdy budynek można zaadaptować na przedszkole, wymaga to jednak odpowiednich nakładów finansowych, przeróbek i adaptacji, zgodnie z przepisami obowiązującymi dla budynków oświatowych - stwierdził Adam Nowak.
 
Zastanawiało nas też, czy do władz miasta dotarły apele o stworzenie w tym miejscu przedszkola lub żłobka i czy są skłonne ku tej propozycji?
 
Bierzemy pod uwagę wszystkie głosy i chcemy o tym rozmawiać z radnymi - usłyszeliśmy od rzecznika.
 
Co ostatecznie powstanie we Floriance, jeszcze nie wiadomo. Być może będzie to przedszkole, żłobek, niewykluczona jest także idea biblioteki. Wsród mieszkańców padają też takie propozycje jak oddział szpitalny, miejsce zajęć dla młodzieży czy pałac ślubów (który miasto chciałoby stworzyć w zniszczonym budynku nieopodal Florianki, który nie jest jeszcze jego własnością). Co według Was warto byłoby uruchomić w obiekcie?
 
Willa Florianka została wybudowany w 1905 roku. Pełniła ona niegdyś funkcję mieszkania dyrektora Huty Pokój.

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Zobacz także

Komentarze (23)    dodaj komentarz »

 • zachwycony

  Miasto już ma swoje pałace i pawilony z każdej strony: jest na ul. Niedurnego pawilon B, jest kawałek budynku po dawnej PZPR, są obiekty przy ul. Markowej itd. Jeszcze by trzeba wykupić coś naprzeciw UM - te kamienice by się nadały. Na co? Na to samo co i Florianka, czyli nie wiemy na co. Chodzi tylko o to, że kasy jest za dużo i coś trzeba robić z nią, a chyba poza Fryncitą nie będą inwestować! Super gospodarność. Tylko tak dalej!

 • RR

  Fakt brakuje przedszkola, żłobków, ale to miejsce akurat nie powinno mieścić tych placówek. Szkoda tego zabytku. Pałac ślubów. Motel. Klub. Coś co będzie zarabiało na to miejsce?

 • jorg

  Zróbcie tam mieszkanie dla królowej RSL i jej zastępcy pana M.

 • Rudzianka

  Żłobek byłby zbawieniem chociaż dla niektórych. Miejsc nie ma dla maluchów a Florianka byłaby dobry miejsce. Sama chodziłam tam do przedszkola i super było. Z Florianki zrobić przedszkole a z przedszkola nr 17 żłobek i problem częściowo rozwiązany. 16 miesięcy czekania na miejsce w złobku to porażka. Jestem za złobkiem lub przedszkolem. Pałac ślubów po co, komu. Ślub bierzesz raz w życiu, przynajmniej wiekszość ludzi, a dzieciaki chodzą do przedszkola przez kilka lat. Przedszkole lub żłobek to super pomysł.

 • rudzianka

  zapisalam dziecko do zlobka w Rudzie bedac w 8mym tygodniu ciazy,teraz dziecko ma 14cie miesiecy dowiedzialam sie ze pod koniec tego roku powinno juz byc dla niego miejsce,to jakas paranoja!polityka prorodzinna,a wladze tego miasta maja ten problem gleboko w d...

 • ja

  To piękny budynek, zarówno na zewnątrz, jak i w środku i więcej osób, niż zamknięta grupa przedszkolaków czy żłobkowiczów, powinna mieć okazję z niego korzystać. Świetna by była klubo-kawiarnia, gdzie można nie tylko poczytać książkę, czy magazyn, ale także spotkać się ze znajomymi na kawie. Idealnie też nadaje się na pałac ślubów. Pub jest za płotem, przedszkole parę budynków dalej, a pałacu ślubów brak!

 • mama

  To miejsce się nie nadaje na przedszkole. Tylko pałac ślubów! Przedszkole i złobki powinny być w innych miejscach - mniej ruchliwych i innych budynkach - nowszych, przystosowanych do pobytu dzieci.

 • alona

  Jestem za stworzeniem żłobka. Przedszkoli mamy sporo, średnio 3 przedszkola w każdej dzielnicy, natomiast żłobkek ma 3 oddziały na tyle dzielnic, wg mnie to za mało. Poza tym przedszkole jest koło urzędu więc nie przesadzajmy, że musi być kolejne dwa metry dalej.

 • konserwator

  cos byleby nie niszczyc stanu pierwotnego zabytku

 • Nep

  Klub go-go albo jakaś konkretna dyskoteka

 • Aga

  Przydałby się kolejny żłobek miejski.

 • sandi

  Palac slubow idealny dla tego typu budynku..w sumie ten hotel byl fsjny ..tylko pewnie za drogi dla innych...hm..co by tu moznabylo zwiedzac....a zlobki czy przedszkola..to trzeba budowac z prawdziwego zdarzenia a nie dokladac kasy do remontow..przeciez tam sa w srodku schody krecone balustrady itp...zal tego na spapranie....zlobek potrzebuje niskiego budynku bez schodow z ogrodem z dala od ulicy z podjazdami na wozki itp...nie mowie juz o placach zabaw...o zgrozo Rudo Sl....wystarczy pojechac do Chorzowa....tam juz sa w 2016;roku my tkwimy w latach 80 niestety

 • ip

  Koniecznie żłobek! Miasto powinno zadbać o to, żeby powstało ich jeszcze więcej. To chore, że zapisuje sie dziecko do żłobka jeszcze będąc w ciąży, a i tak marne są szanse, żeby sie tam dostać...

 • matka.

  Witam.Ja mam super pomysłW naszym mieście niema ostrego dyzoru dla dzieci.musimy z nimi jechać do Zabrza lub Chorzowa To tu mogli by zrobić tak ?

 • liza

  A może stacjonarne hospicjum? Takie z prawdziwego zdarzenia?

 • Iga

  Przedszkole nie zrobią lub żłobekTeraz 3latki będą miały problem z dostaniem się do przedszkola bo państwo PiS zmienia ustawy

 • Mr.True

  Hmm nie chciałbym żeby mój "milusiński" spędzał czas i bawił się w ogródku przy jednej z najgłośniejszych , najbardziej obciążonej przez ruch samochodów ulic w mieście. Z tego co pamiętam spaliny samochodów nie są czymś co zalecają lekarze dla "milusińskich". Niedobór miejsc w żłobkach nie jest stanem wyjątkowym tylko w Rudzie Śląskiej ale czymś powszechnym w skali kraju.

 • fiona

  Skoro jest powrzechne, to należy to powielac? Gratuluje toku myślenia. Zdrowemu Dziecku przez godzine, ktora jest zalecana w ramowym rozkladzie dnia raczej nie stanie sie zadna krzywda. Zmienisz zdanie jak bedziesz miec problem aby zapewnic dziecku miejsce w żłobku trolu ;-)

 • Olcia

  Na ul niedurnego przy głównej drodze jest przedszkole i nikt nie mówi ze dzieci są blisko ulicy to szczerze Florianka pasuje jako miejsce lepiej na przedszkole na z tę ma większy plac i można dziecia nie zły plac zabaw zrobic

 • Axel

  Niegospodarność. Ten budynek powinna gmina przejąć za złotówkę. Nie dość że będzie generował koszty to jeszcze zapłacono za niego o wiele za dużo. Skandal.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.