Wiadomości z Rudy Śląskiej

Przewodnik po "świecie komputerów" - porady ekspertów z Rudy Śląskiej

 • Dodano: 2011-08-21 21:30, aktualizacja: 2011-09-01 09:51

Oferty firm zajmujących się informatyką już dawno wyszły poza samą sprzedaż sprzętu komputerowego. Kursy komputerowe, doradztwo, sieci komputerowe czy serwis - to tylko niektóre z licznych usług. Sprawdź co oprócz tego proponują firmy z Rudy Śląskiej.

 

Nie każdy z nas wie w jaki procesor lub kartę graficzną powinien się zaopatrzyć, czy też jaką pojemność powinien mieć dysk twardy. Biorąc pod uwagę wydatek, jaki wiąże się z kupnem komputera należy postawić sobie pytanie, jaki sprzęt wybrać, by spełnił nasze oczekiwania; czym powinien kierować się pasjonat gier a czym grafik komputerowy? Z jakiego kursu powinien skorzystać początkujący użytkownik komputera, a jakie kursy są dla zaawansowanych? O tym, co powinni wiedzieć i na co zwracać uwagę użytkownicy domowi, pytamy rudzkich ekspertów.

 

A co dla firm?

Każdy kto prowadzi własną firmę doskonale wie, jak bardzo jej funkcjonowanie zależne jest od obsługi informatycznej. Poza pomocą w sytuacjach awaryjnych firmy mogą liczyć na specjalistyczne szkolenia, a także doradztwo z zakresu sprzętu i oprogramowania. Często w ofertach firm informatycznych znajdziemy też sprzedaż kas i drukarek fiskalnych, a nawet wdrożenie coraz popularniejszego podpisu elektronicznego. Jak widać, spektrum działań firm informatycznych jest ogromne. Zaletą jest tu przede wszystkim kompleksowość usług - dzięki temu przedsiębiorcy mogą być spokojni o rozwój swojej firmy i efektywną organizację pracy.

 

Jak widać, ilość pytań i zagadnień jakie nasuwają się w tym temacie jest całe mnóstwo. Zachęcamy do zapoznania się z wypowiedziami ekspertów z Rudy Śląskiej na powyższe tematy.

 


Kliknij aby powiększyć!Daniel Wieczorek
RTV Wieczorek


Urządzenia fiskalne, kasy lub drukarki fiskalne a także czytniki kodów kreskowych to atrybut każdego nowoczesnego przedsiębiorcy. Kasy fiskalne można podzielić na kilka typów. Można wybierać wśród urządzeń przenośnych, przeznaczonych do sprzedaży mobilnej, kas stacjonarnych oraz kas systemowych instalowanych w niektórych supermarketach. Również drukarki fiskalne występują w wersjach mobilnych, tak jak np. Posnet Temo HS EJ która jest wielkości portfela oraz tradycyjnie w wersjach stacjonarnych.

Wielu pewnie zapyta "ale jaka jest różnica pomiędzy drukarką a kasą fiskalną?". Główna różnica polega na tym że drukarka fiskalna aby spełnić swoje zadanie musi zostać podpięta pod odpowiedni program sprzedażowo - magazynowy, zainstalowany w komputerze stacjonarnym lub laptopie, który wysyła do drukarki polecenie wydrukowania paragonu natomiast kasa fiskalna działa samodzielnie. Sprzedaż odbywa się poprzez klawisze szybkiej sprzedaży (grupy towarowe) lub poprzez kody PLU stosując cenę otwartą lub stałą.

Firma RTV Wieczorek oferuje szeroki wachlarz zarówno kas jak i drukarek fiskalnych największych producentów takich jak Posnet, Elzab, Sharp czy Farex w możliwie najniższych cenach oraz fachowy i profesjonalny serwis. Doradzamy zarówno przy zakupie urządzeń fiskalnych, szkolimy oraz pomagamy przy wszystkich sprawach fiskalno-skarbowych.

Warto wiedzieć że każdy przedsiębiorca otwierający działalność gospodarczą może ubiegać się od Urzędu Skarbowego o zwrot do 700 zł netto przy zakupie pierwszego urządzenia fiskalnego co pozwala zredukować koszty zakupu do minimum. Modele takie jak Farex Perła czy Farex Szafir po otrzymaniu zwrotu kosztują naprawdę niewiele jako że ich cena w Naszej firmie wynosi około 800 zł brutto wraz z całym pakietem usług w cenie. Pełną ofertę można z łatwością znaleźć na www.rtvwieczorek.pl.

 

 


Kliknij aby powiększyć!Tadeusz Domżalski
Rowery AGD-RTV


Sprzedajemy sprzęt gotowym, czyli nie prowadzimy serwisu na miejscu. Naprawa naszego sprzętu komputerowego odbywa się za pomocą tzw. systemu D2D. Parametry sprzętu co miesiąc są dopierane przez specjalistów w sieci Partner AGD-RTV, tak aby odpowiadały najnowszym standardom.

Warto inwestować w oryginalne oprogramowanie bo pozwala to na korzystanie z najnowszych aktualizacji danych programów oraz zabezpiecza przed wirusami i atakami.

Nasuwa się pytanie jaki komputer wybrać. Zależy od tego, dla kogo ten komputer jest i co chce z nim robić. Notebooki są aktualnie najmodniejsze, przenośne, zajmują mało miejsca i mają wszystko w sobie. Niestety są bardzo delikatne i nie da się ich modernizować. Laptopa, więc kupuje się na 3-4 lata. Komputery stacjonarne są w lepszej sytuacji, ich cena jest zbliżona do cen laptopów, zajmują więcej miejsca, ale na dłuższą metę to czysta oszczędność. Modernizować można go i nawet do 10 lat. Nie należy zapominać też o Netbookach (mały laptop bez napędu DVD) oraz Padach, które zdobywają coraz większe uznanie.

Podczas wyboru oprogramowania należy kierować się własnymi przekonaniami. Na rynku istnieje szeroki wybór programów każdej kategorii. Zazwyczaj istnieje możliwość przetestowania każdego z nich przed zakupem. Jest to ograniczone czasowo lub poprzez ilość użyć programu.

Ceny komputerów zależą od ich parametrów oraz zainstalowanego oprogramowania. Nowy komputer można nabyć już od około 899 zł w górę za samą jednostkę centralną, zależnie od jego przeznaczenia. W przypadku laptopów jest to około 1399 zł, należy jednak pamiętać, że mają one już w sobie wyświetlacz. Cena obu zestawów jest zbliżona.

 

 


Kliknij aby powiększyć!Adam Szczyrba
SYMEX


W chwili obecnej ceny komputerów laptopów zbliżyły się do cen komputerów stacjonarnych więc wybór typu komputera powinien być oparty raczej na zadaniach, które przed min stawiamy niż na cenie. Z pewnością komputer stacjonarny będzie odpowiedniejszy dla zapalonego gracza dla którego liczy się duży monitor oraz zestaw głośników. Laptop powinny wybrać osoby korzystające z komputerów w zakresie podstawowym poczta, pisanie dokumentów portale społecznościowe oraz ogólnie korzystanie z internetu. Komputer przeznaczony do pracy w biurze może kosztować już 1300 zł ( w tym Windows 7). Komputer przeznaczony do gier może kosztować kilka tysięcy złotych więcej. Dla osób mobilnych, dla których długie korzystanie z baterii jest ważne dobrym rozwiązaniem są netbooki. Niewielkie rozmiary oraz długa praca na baterii są tutaj niewątpliwymi atutami.

Jeżeli chodzi o samodzielne składanie osobno zakupionych części to raczej odradzam wprawdzie można zaoszczędzić kilka procent ceny jednak korzyści z zakupu zestawu są nie do przecenienia. Po pierwsze zestawy sprzedawane posiadają 24 miesięczną gwarancję na całość a więc w przypadku awarii nie musimy sami sprawdzać, która część jej zepsuta, zajmie się tym autoryzowany serwis. Po drugi podzespoły są testowane na zgodność pracy z innymi składnikami zakupionego komputera oraz instalowane są sterowniki dla systemu operacyjnego. W przypadku zakupu podzespołów nie mamy pewności czy wszystkie zakupione część będą ze sobą bezproblemowo współpracowały.

Oczywiście zawsze warto inwestować w siebie i szkolić się w każdym zakresie. Tematykę szkoleń należy już jednak wybierać indywidualnie w zależności od potrzeb. Osoba chcąca podnosić swoje kwalifikacje zawodowe powinna wybierać szkolenie specjalistyczne z wąskiego zakresu wiedzy, np. zaawansowana obsługa excella lub accessa. Osoba rozpoczynająca swoją przygodę z komputerem powinna skorzystać ze szkoleń podstawowych obsługi komputera.

W przypadku awarii komputera polecam niezwłocznie wyłączyć i skorzystać z pomocy serwisu. Samodzielne naprawy mogą skutkować utratą danych i jeszcze większymi kosztami naprawy.

Polecam przeglądy przynajmniej raz do roku zwłaszcza przed okresem letnim. Niestety komputery zanieczyszczają się kurzem z otoczenia. Wentylatory pracują coraz mniej wydajnie co zwiększa zużycie prądu oraz hałas w trakcie pracy a w konsekwencji prowadzi do zatarcia wentylatora oraz spalenie układów. Naprawa jest kosztowna.

Serwisanci w trakcie serwisu komputera wykonują czynności zlecone przez klienta, dodatkowo wskazują miejsca możliwych awarii, np. słabo działający wentylator. Na życzenie klienta przeprowadzany aktualizację oprogramowania.

W przypadku klientów indywidualnych nie ma możliwości oferowania sprzętu zastępczego. W przypadku firm jest możliwość sprzętu zastępczego ponieważ użytkowane w przedsiębiorstwach oprogramowanie jest często instalowane na serwerze i jest możliwość podłączenia do istniejącej sieci.

Zarówno dla klientów indywidualnych jak i firm oferujemy materiały eksploatacyjne do drukarek oryginalne oraz zamienniki sprawdzonych firm. Oferujemy komputery, laptopy akcesoria oraz podzespoły komputerowe. W nasze ofercie znajdują się kasy fiskalne oraz nawigacje samochodowe. W ramach naszej działalności oferujemy również serwis tych urządzeń. Oferujemy pełen wachlarz usług dla klientów indywidualnych oraz firm. Firmy mogą korzystać ze zniżek podpisując stałe umowy serwisowe na outsourcing. W ramach takiej umowy firma zapewnia stały nadzór nad sprzętem komputerowym oraz oprogramowaniem, gwarantujemy też krótki czas reakcji na awarie. Prowadzimy serwis gwarancyjny komputerów ALSEN, TRINLINE.

 

 


Kliknij aby powiększyć!Sebastian Białkowski
SACOM SYSTEM


Tak jak w przypadku innych usług podstawowym kryterium, jakim powinniśmy się kierować przy wyborze internetu, są nasze indywidualne potrzeby. Powinniśmy zastanowić się, do jakich celów przede wszystkim będziemy wykorzystywać nasz dostęp i na tej podstawie wybrać odpowiednią prędkość. Czytanie wiadomości czy pobieranie poczty nie wymaga tak dużej prędkości jak oglądanie filmów online. W tym miejscu warto wspomnieć o kwestii limitów transferowych.

Jeżeli głównym kryterium wyboru operatora jest mobilność (Internet bezprzewodowy GPRS, UMTS) to musimy się liczyć z limitami danych jakie możemy miesięcznie pobrać w ramach naszego transferu. Jeżeli decydujemy się na dostęp "kablowy" to ważnym parametrem jest upload. Parametr ten określa z jaką prędkością będziemy wysyłać dane z naszego komputera. Jest to parametr bardzo ważny, a często pomijany, gdyż na każdy pakiet odebrany z sieci nasz komputer musi odpowiedzieć że odebrał go poprawnie i w całości. Idealnie by było gdyby upload był połową wartości download - czyli pobierania.

Warto zapytać dostawcę ile nam w swojej usłudze oferuje. Cóż z tego, iż dostawcy prześcigają się w prędkościach 10Mb, 25Mb, 50Mb, 100Mb jeżeli upload wynosi 1 czy 5 Mb. Warto także dostawcę zapytać czy prędkość jest gwarantowana, lub jest to parametr fikcyjny - czyli np. do 10Mb. Kolejnym ważnym aspektem jest serwis - nie ma sieci bezawaryjnej. Warto zapytać klientów potencjalnego operatora jak podchodzi on do serwisowania sieci - czy np. w piątek po godzinie 17:00 ktoś odbierze telefon, czy w niedzielę ktoś usunie awarię, itp.

Można też zastanowić się, w jakich porach dniach najczęściej surfujemy w sieci. Niektórzy dostawcy proponują zróżnicowane prędkości transferu w zależności od pory dnia, jeśli więc jesteśmy nocnymi markami warto rozważyć taką opcję.

 

 


Kliknij aby powiększyć!Tomasz Szamsza
Silnet.pl


Komputer stacjonarny czy laptop? Podstawowym kryterium jakie należy wziąć pod uwagę jest przeznaczenie komputera. Dla większości domowych użytkowników, którzy wykorzystują komputer głównie do przeglądania zasobów Internetu, oglądania i słuchania multimediów oraz grania, komputer stacjonarny jest zupełnie wystarczający. Na dodatkową korzyść przemawia na pewno cena i łatwiejsza możliwość rozbudowy zestawu komputerowego w stosunku do laptopów. Komputery stacjonarne - jak wskazuje ich nazwa - nie są przeznaczone dla osób, które potrzebują dostępu do komputera, a ich praca jest związana z częstym przemieszczaniem się. Dotyczy to głównie zastosowań biznesowych takich jak wymiana dokumentów, analizy, prezentacje, usługi serwisowe wykonywane u klienta.

Główny problem polega na zrównoważeniu dwóch podstawowych czynników: ceny i oczekiwań w stosunku do funkcjonalności i oprogramowania. Przy wyborze oprogramowania warto wyznaczyć sobie z góry maksymalny budżet jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć a zakup określonego oryginalnego oprogramowania. Warto rozważyć, które funkcje są nam koniecznie niezbędne, a które mogą być przydatne i doinstalowane w okresie późniejszym, a z których możemy zrezygnować.

Należy pamiętać, że funkcjonalność programu to nie tylko narzędzia, jakie udostępnia dana aplikacja, ale również dodatkowe usługi związane z zakupem. Mam na myśli wsparcie techniczne, które obejmuje pomoc w użytkowaniu programu, dostępność aktualizacji i łatek. Dostępność usług serwisowych jest główną przyczyną różnic w cenach tego samego oprogramowania.

W przypadku firm konieczne jest również zapoznanie się warunkami prawnymi korzystania oprogramowania - często zdarza się, że licencje są ograniczone liczbą komputerów, czasem użytkowania (konieczność odnawiania, a więc i zakupu kolejnej licencji).

 

Podsumowując, przeanalizujmy dokładnie wybór sprzętu komputerowego zanim zdecydujemy się na zakup. Określmy podstawową funkcję, jaką ma spełniać dany sprzęt. Inwestycja w oryginalne części i oprogramowania jest jak najbardziej opłacalna, co powtarzali rudzcy specjaliści. Mamy nadzieję, że ich porady pomogą wam w podjęciu właściwej decyzji w sprawie wyboru sprzętu, sieci internetowej, serwisowania czy właściwego szkolenia.


Zachęcamy również do wypowiedzi na powyższy temat i dzielenia się własnymi doświadczeniami w tym zakresie. Jaki sprzęt możecie polecić "z czystym sumieniem"? Czego należy się wystrzegać? Jak dbać o sprzęt, by służył nam długie lata?

 

 

Komentarze (8)    dodaj komentarz »

 • alanserver

  komputer z procesorem 2 rdzeniowym 3Ghz, 4Gb pamieci ram DDR3 koszt około 800zł na giełdzie, w sklepie około 1200 prosze mi wysłac oferte laptopa w przyblizonej cenie o podobnych parametrach !

 • sAdA

  jak ktoś pracuje dużo na komuterze, to jak najbardziej powinien zdecydować się na komputer stacjonarny. mnie osobiście wystarczy mój mały netbook :) i zawsze staram się mieć kogoś koło siebie kto zna się na sprzęcie. bo inaczej wpadłabym w panikę :))

 • Uczeń

  Jak ktoś się zna na komputerch to można jakoś nad nim popracować, ale jeśli czyjaś wiedza w tym temacie jest mizerna i po prostu nie ma się ochoty na bawienie się w to, czekanie na odpowiednie elementy itd to lepiej kupić coś nowego tym bardziej, że ceny teraz już są na prawdę niskie i popieram komentarz co do laptopów. To i komputery all-in-one [np. Aplle'a] to jest przyszłość :).

 • kasik:)

  Są gusta i guściki.Ja oczywiście nie znam się od technicznej strony,jednak wiem czym się kierowałam kupując laptopa.Po prostu podobał mi się wizualnie oczywiście coś tam się wypytałam tego Pana jednak nie wystarczająco za dużo.Teraz tego straszne żałuje.Warto mieć jednak przy sobie jakiegoś eksperta jeśli tym bardziej jest to kobieta;)oczywiście mogę się mylić.

 • Baby

  Kobiety nie pozwalajcie nigdy swoim mężczyzną naprawiać komputer nawet wtedy jeśli mówią że potrafią i wiedzą co nawaliło!!! Bo to kłamstwo!! a w efekcie zainwestujecie w nowego kompa. Więc jeśli chcecie żeby komputer wam służył przez parę ładnych lat schowajcie wszystkie narzędzia do kosza na pranie bo zapewne tam ich nie znajdą.

 • Zadowolona

  Ja zainwestowałam w nowy i to w laptop, jestem zadowolona na maxa

 • Mała

  Marta, dobre pytanie. Mam podobny problem i nie potrafię zdecydować, co byłoby lepszym rozwiązaniem. Nie dysponuję dużą kwotą jaką mogłabym przeznaczyć na zakup nowego komputera, dlatego zastanawia mnie co powinnam zrobić. W gry komputerowe nie grywam, ale zależałoby mi na tym, żeby komputer radził sobie lepiej z programami graficznymi - zanim zapiszę plik trwa to kilka minut, o ile się zupełnie nie zatnie :/

 • Marta

  Pozostaje jeszcze jedna kwestia - mój komputer ma już parę lat i teraz zastanawiam się czy w niego inwestować czy lepiej kupić nowy.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.