Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Pumptrack w Halembie jest już gotowy!

 • Dodano: 2016-08-20 14:00, aktualizacja: 2016-09-19 13:25

Od dziś można korzystać z rowerowego placu zabaw w Rudzie Śląskiej – Halembie. Właśnie zakończyła się tam budowa pumptracku. Inwestycja powstała na ul. Energetyków przy Szkole Podstawowej nr 15.

W przyszłym tygodniu podobna inwestycja ma być gotowa przy ul. Norwida w Rudzie, a w październiku przy ul. Gwareckiej w Bykowinie. Z kolei z początkiem września rowerzyści będą mogli korzystać ze specjalnego toru rowerowego, który budowany jest na Burloch Arenie w Orzegowie. Łącznie wspomniane inwestycje będą kosztowały ponad 600 tys. zł.

Tor rowerowy i pumptracki powstają w bezpośrednim sąsiedztwie już istniejących obiektów, takich jak plac zabaw, siłownia terenowa czy boisko – tłumaczy prezydent Dziedzic. - W ten sposób tworzymy swego rodzaju centra sportowo – rekreacyjne w każdej dzielnicy. W takich miejscach mieszkańcy mogą ćwiczyć, relaksować się oraz integrować – dodaje.

Oddany właśnie do użytku rowerowy plac zabaw w Halembie ma długość 136 m.

– Od dziś z toru można już w pełni bezpiecznie korzystać. Wszystkie prace zostały zakończone, a odbiór inwestycji od wykonawcy przebiegł bez uwag. Teraz czekamy już tylko aż na bokach garbów wyrośnie trawa – tłumaczy Janusz Garliński z Wydziału Inwestycji.

Cieszę się, że inwestycję zrealizowaliśmy bez przeszkód, choć na ostatnim etapie prac tor był już „okupowany” przez użytkowników, co trochę utrudniało wykończenie zieleni, ale co też oznacza, że inwestycja już cieszy się dużą popularnością– mówi Maciek Kucbora z Velo Projekt, wykonawca inwestycji.

Podobny, choć większy, obiekt powstaje też na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Gwareckiej w Bykowinie. Jego długość ma wynieść 220 m. Z kolei pumptrack przy Szkole Podstawowej nr 3 na ul. Norwida będzie miał długość 137 m.

Pumptrack to jazda rowerem bez napędu i bez konieczności pedałowania po torze o zróżnicowanej wysokościowo trasie – tłumaczy Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji.

Obiekt tego typu składa się z ziemnych garbów oraz profilowanych ramp łukowych. Ma układ zamknięty, złożony z odcinków prostych i zakrętów. Elementami wykończeniowymi są miejsca zjazdu i wyjazdu. Posiada też oznakowania poziome, wyraźnie określające krawędzie zakrętów.

Pumptracki tak naprawdę są dla każdego – bardziej zaprawionych wielbicieli dwóch kołek, jak również rowerzystów amatorów. Nie trzeba posiadać też specjalnego roweru. Ważne jednak, by mieć ze sobą odpowiedni sprzęt ochronny, tj. kask i ochraniacze – zastrzega Janik.

Pumptracki to nie jedyne inwestycje rowerowe, które powstają właśnie w Rudzie Śląskiej. Na Burloch Arena jest jeszcze budowany specjalny tor dla rowerzystów. Tamtejsza trasa jest już praktycznie gotowa i ma być oddana do użytkowania z początkiem września. Ma ona 800 m długości i 2 m szerokości. Wykonana została z nawierzchni szutrowej i  jest częściowo powiązana z istniejącą już wyasfaltowaną drogą wewnętrzną.

Inwestycja została wykonana w części biegnącej po „koronie” Burloch Arena. Dla bezpieczeństwa przy skarpie ośrodka zamontowane zostały bariery ochronne. Ze względu na potencjał, jaki daje nam ukształtowanie terenu, zleciliśmy też opracowanie koncepcji wykonania singletrack’ów wraz z pumptrackiem. Te inwestycje pozwolą nam w pełni wykorzystać teren ośrodka sportowego – mówi Roman Sebesta z Wydziału Inwestycji.

Z każdą nową inwestycją ośrodek w Orzegowie staje się coraz bardziej popularną atrakcją – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. - Do rolkarzy, łyżwiarzy, rugbistów, czy biegaczy będą teraz mogli dołączyć rowerzyści. Jestem pewna, że tor będzie cieszył się ogromną popularnością, podobnie jak restauracja, która tam powstaje. Budujemy ją z myślą o osobach, które trenują na Burlochu oraz rodzicach czekających na swoje pociechy. Obiekt ma być gotowy w listopadzie  – wyjaśnia.

Przypomnijmy, że w Rudzie Śląskiej działa już jeden pumptrack, który od samego początku bije rekordy popularności. Chodzi o tor rowerowy w parku "Strzelnica" w Bielszowicach. Wykonano go w zeszłym roku. W jego bezpośrednim sąsiedztwie zlokalizowany jest nowoczesny plac zabaw oraz siłownia terenowa. Bielszowicki pumptrack został zgłoszony do konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną województwa śląskiego. Głosowanie odbywa się poprzez stronę http://www.slaskie.pl/npp/?grupa=20&rok=2016&id_menu=15.

Komentarze (14)    dodaj komentarz »

 • luluś

  Tak tak panie prezydencie najpierw się buduje a potem myśli jak mają uźytkownicy dojechać. To jest chore.

 • mr

  Jesteście pewni, że ścieżka przy Burlochu ma 2m szerokości? upewnijcie się może

 • olo

  A może jakaś inwestycja na Wirku ? Panowie radni, zaglądacie na ten portal? Do starszych nie przemawiam ( z wiadomych względów ) , ale może chociaż ci młodsi coś zrobią ... Jeśli znajdą chwilę pomiędzy licznymi etatami ...

 • bronka

  Ruda1 tez nie ma lekko. Jeden park z biednym placem zabaw i pijalnia piwa i nic zero

 • olo

  Menelom wystarczy całodobowy monopolowy.

 • bubuś

  No tylko jakoś dostać sie tam ciezko. Czy ta jedna wąska ścieźka przy ogródkach to oprócz lasu jedyna droga? No i ten jeden kosz na śmieci! Zobaczymy jak będzie po desxczu bo teren nie ciekawy.

 • Halembianka

  Idzie dotrzeć od strony pętli autobusowej w kierunku garaży i przed lasem o ile dobrze pamiętam odbić na lewo. Drugą trasą jest ta, o której może mówisz - czyli wzdłuż płotu szkoły podstawowej. :)

 • Hadasik

  Naszmaruja keta nalolejuja kolka i jutro tam byda oj bydzie sie dziolo kochom tyn szport na dwuch kolkach

 • wiola

  Pumptrack w Halembie jest naprawdę super, ale powinien być zdecydowanie dłuższy

 • pieszy

  Co to za dziwna nazwa ? Nie ma polskiej ?

 • Walt

  Jest: pomptrasa.

 • Dam

  To jest polska: "pumptrack". Angielska nazwa to: "Pump track".A tłumaczenie frazy: "Pump track" to: skaczący tor/ tor do skakania, więc lepiej zostańmy przy słowie: pumptrack

 • pieszy

  a może po prostu tor rowerowy ?

 • Julia

  O to jest pytanie :) ..

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.