Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rada Miasta uchwaliła strategię rozwoju miasta do 2030 roku

  • Dodano: 2018-05-25 13:00

Podczas majowej sesji Rady Miasta uchwalono dwa dokumenty określające plany rozwoju Rudy Śląskiej na następne dwanaście lat - Strategię Rozwoju Miasta 2030 oraz Lokalny Program Rewitalizacji 2030. Oba projekty są de facto modyfikacją podobnych ustaleń jeszcze z 2014 roku, jednak na przestrzeni ostatnich kilku lat nastąpiło na tyle dużo zmian w miejskiej przestrzeni, że oba projekty siłą rzeczy musiały wreszcie zostać zaktualizowane.

Projekt Strategii Rozwoju Miasta do 2030 roku dostępny jest pod tym linkiem.

Strategia Rozwoju Miasta, jest wizją bardziej ogólną, wskazującą pewien kierunek – wokół tego dokumentu będą powstawały projekty bardziej konkretne, z kolei Lokalny Program Rewitalizacji jest już planem bardzo szczegółowym. Oczywiście warto przejrzeć oba dokumenty, bo przecież zawierają wizję najbliższej przyszłości naszego miasta, opartą również na przeprowadzonych wśród mieszkańców konsultacjach społecznych.

To uspołecznienie strategii – ono nie jest frazesem. Chciałbym żebyście państwo potraktowali to uspołecznienie jako warunek skutecznego formułowania jak i skutecznego wdrażania strategii. Myślę, że gdybym miał też własną refleksją się podzielić - jako osoba, która pracowała przy tym dokumencie a równocześnie mieszkaniec miasta - to jest to jedno z głównych wyzwań, które stoi zawsze przed władzami lokalnymi wdrażającymi strategię: jak doprowadzić do tego, żeby nie był to dokument, który ma odpowiadać na oczekiwania czy potrzeby mieszkańców, ale żeby to był dokument, który pozwala tym mieszkańcom realizować również swoje działania, bo miasto, to nie jest tylko aktywność władzy, ale jest to aktywność każdego z nas, każdego z mieszkańców – w różnym zakresie i różnej formie. To uspołecznienie skutkuje dzisiaj tym, że mówiąc dzisiaj o autorach strategii mówimy o mieszkańcach miasta, a nie o jakimś wąskim zespole. - mówił podczas sesji Rady Miasta prezentujący strategię rozwoju dr Krzysztof Wrana

W projekcie Strategii Rozwoju Miasta na warto zwrócić uwagę na rozdział zatytułowany: Oczekiwania i aspiracje mieszkańców Rudy Śląskiej – jak czytamy na stronie 44 badania ankietowe przeprowadzono w trzech grupach – dorosłych mieszkańcach, przedsiębiorcach oraz uczniach i studentach, a łącznie ankietę wypełniło 950 osób. Na pytanie jak mieszka się w naszym mieście 2/3 młodzieży odpowiedziało, ze dobrze lub bardzo dobrze, z kolei u dorosłych w ten sposób odpowiedziało 56% ankietowanych. Jedna osoba na sto uważa z kolei, że w Rudzie Śląskiej żyje się bardzo źle.

Wśród atutów wymieniano przede wszystkim położenie w sercu metropolii, dostępność komunikacyjną, znaczną ilość zieleni oraz stosunkowo niskie ceny mieszkań.

Jako największe problemy miasta wskazano: wandalizm i chuligaństwo, picie alkoholu w miejscach  publicznych, palenie tytoniu, alkoholizm, przemoc i konflikty zwaśnionych grup kibiców.

Do poważnych problemów związanych z warunkami zamieszkania rudzianie zaliczają: zaniedbane podwórka przed budynkami, zaniedbane części wspólne budynków, za małe mieszkania, brak miejsc parkingowych, stan dróg w mieście, brak placów zabaw, niewyremontowany budynek mieszkaniowy, brak możliwości podłączenia się do sieci gazowej oraz stare piece węglowe służące do ogrzewania.

Mieszkańcy wskazali również, co im się nie podoba w przestrzeni miasta:
    • zaniedbanie starych budynków
    • brak parkingów
    • stan infrastruktury drogowej i pieszej w Mieście
    • brak miejsc dla dzieci
    • pustostany
    • stan powietrza
    • szkody górnicze
    • zaniedbane tereny zielone
    • niewystarczającą liczbę miejsc pracy
    • niski pozom bezpieczeństwa

W dokumencie jest oczywiście o wiele więcej danych wynikających z przeprowadzonych konsultacji – zachęcamy do zapoznania się z całym projektem.

Uwaga: do przedstawionej tutaj Strategii Rozwoju Miasta podczas wczorajszej sesji wniesiono autopoprawkę wykreślającą wzmiankę o oceanarium – tutaj kluczowa była sugestia radnych, którzy zwrócili uwagę, że wpisywanie tej inwestycji do SRM2030 jest nielogiczne, skoro w tej sprawie nic nie jest jeszcze ostatecznie rozstrzygnięte.

Projekt Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Ruda Śląska do 2030 roku dostępny jest pod tym linkiem.

Ten obszerny dokument zawiera między innymi listę planowanych prac rewitalizacyjnych w naszym mieście. Od strony 101 rozpoczyna się podzielona na dzielnice tabela zawierająca podstawowe i uzupełniające projekty – nie sposób ich tutaj wszystkich wymienić.

Czas pokaże, czy wszystkie zaplanowane działania uda się zrealizować. Trzeba jednak pamiętać, że – tak jak wspomniał dr Wrana – autorzy strategii to również my, mieszkańcy. Dlatego warto w przyszłości brać udział w konsultacjach społecznych i realnie wpływać na to, co dzieje się dookoła nas, bo bez budowania społeczeństwa obywatelskiego nasz wpływ ograniczy się jedynie do stawiania krzyżyka raz na kilka lat przy urnach wyborczych, a to zdecydowania za mało.

Komentarze (3)    dodaj »

  • mas

    Też mam strategie, mejer,dziedzic out.

  • natalka

    Kulturalny człowiek wie że nazwisko pisze się z dużej litery. Pozdrawiam.

  • tośpedzioł

    no, to taka strategia właśnie na twoim poziomie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również