Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rada uchwaliła budżet. Co z planowanym oceanarium?

 • Dodano: 2017-12-21 11:00, aktualizacja: 2017-12-21 14:17

Grudniowa, budżetowa sesja Rady Miasta trwała wiele godzin, a chociaż jej przebieg był w znacznej mierze skoncentrowany wokół sporu na temat planowanego w Rudzie Śląskiej oceanarium, ostatecznie udało się uchwalić plan finansowy na kolejny rok.

Co dokładnie było osią sporu? W mieście od dawna planowana jest budowa tak zwanej strefy wolnego czasu, która może być realizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, a więc na zasadach współpracy organów samorządowych i prywatnych inwestorów. Jednocześnie firma PFI Global, twórca wrocławskiego Afrykarium, ogłosiła, że jest zainteresowana wybudowaniem oceanarium na terenie Śląska. Chęć współpracy zgłosiło wówczas kilka miast, w tym Ruda Śląska. Taka inwestycja szacowana jest nawet na pół miliarda złotych, a chyba nie ma miasta, które nie chciałoby mieć na swoim terenie tak interesującego z punktu widzenia turystyki obiektu. Sęk w tym, że nie wystarczy jedynie zgłosić zainteresowanie współpracą z firmą PFI Global, trzeba jeszcze przedstawić interesującą i uzasadnioną biznesowo ofertę.

Na pewno istotnym argumentem za podjęciem takiej budowy w Rudzie Śląskiej jest położenie działki, na której miałoby powstać oceanarium – zaproponowano tutaj obszar na styku DTŚ i trasy NS, dzięki czemu komunikacyjnie inwestycja byłaby świetnie zlokalizowana. Czy to wystarczy aby wygrać z konkurencją? Raczej nie, bo oprócz tego inwestorzy oczekują znacznych ulg podatkowych, a być może nawet wkładu własnego od miasta. Naprzeciw tym oczekiwaniom wyszły władze, które już teraz, w ramach budżetu na rok 2018, planowały zabezpieczyć środki finansowe w wysokości 10 milionów złotych, a do roku 2020 łącznie 30 milionów złotych, które posłużyłyby do utworzenia celowej spółki w ramach należącej do miasta inne spółki - Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. I to właśnie PWiK byłoby bezpośrednim udziałowcem wspomnianego oceanarium.

W związku z tym Prezydent Rudy Śląskiej w planowanym na rok 2018 budżecie założyła wspomnianą kwotę, co nie spodobało się radnym, którzy dostrzegli w tym spore zagrożenie dla stabilności finansowej miasta. Tyle, jeżeli idzie o oś sporu, a co ów spór de facto spowodowało?

Jeżeli przeanalizować wczorajszą sesję, to łatwo można dojść do wniosku, że głównym problemem nie była sama inwestycja, ani nawet próba zabezpieczenia w budżecie pieniędzy na jej ewentualną realizację – zawiodła przede wszystkim komunikacja. Sami radni wielokrotnie powtarzali, że absolutnie nie są przeciwni tej inwestycji, że jest ona z puntu widzenia interesu mieszkańców Rudy Śląskiej pożądana, jednak podstawowym problemem, który podnosili, był brak jakichkolwiek dokumentów, analiz i konkretnych informacji na temat planowanego przedsięwzięcia. Również włączenie do gry PWiK budzi ich obawy o bezpieczeństwo finansowe spółki kluczowej dla prawidłowego funkcjonowania miasta, bo odpowiedzialnej za dostarczanie wody.

Z kolei prezydent Grażyna Dziedzic wraz z wiceprezydentem Krzysztofem Mejerem wskazywali na przygotowawczy charakter owego finansowego zabezpieczenia, podkreślając, że to przecież Rada Miasta ma ostateczny głos w sprawie ewentualnej realizacji inwestycji. Brak szczegółowych informacji, których oczekiwali radni, tłumaczyli faktem, że póki co rozmowy o inwestycji są na bardzo wczesnym etapie, w którym PFI Global wciąż może zrezygnować z rudzkiej lokalizacji na rzecz innego miasta.

Obie strony wczorajszego sporu podkreślały, że oceanarium w Rudzie Śląskiej to sprawa niebanalna, o którą warto powalczyć, a jednak niewiele brakło, aby ta wspólna chęć nie zakończyła się odrzuceniem uchwały budżetowej. Jest to o tyle zaskakujące, że przecież rozmowy na ten temat trwają już bodaj od maja… Radni chcą oceanarium, ale nie godzą się na zarezerwowanie środków na ten cel z obawy przed zagrożeniem dla grosza publicznego, jakby zapominając, że to właśnie oni ostatecznie podejmą decyzję w tej sprawie, więc na tym etapie zagrożenia nie ma. Mało tego, już na początku sesji Grażyna Dziedzic zadeklarowała, że tuż po świętach zwołana zostania specjalna grupa ekspertów czuwająca nad prawidłowym przebiegiem realizacji inwestycji, w której zasiadać będą również przedstawiciele rady – a zatem o podjęciu ryzyka bez ich wiedzy nie może być mowy.

Z kolei Prezydent Miasta także chce oceanarium, ale dobrze by było, żeby o kluczowej roli Rady Miasta w podejmowaniu takich decyzji pamiętała również przed sesją, bo nawet jeżeli coś jest dla Grażyny Dziedzic i jej współpracowników „oczywistą oczywistością”, to dobrze jest to jeszcze przedyskutować z przedstawicielami mieszkańców, żeby mieli chociaż szansę zrozumieć kryjące się za takimi działaniami intencje.

Po kilku godzinach debata wydawała się dopiero rozkręcać, ale ze względu na zaplanowane wcześniej spotkanie opłatkowe, na które przybyli zaproszeni goście, nastąpiła przerwa. Po godzinie wypełnionej składaniem sobie życzeń, łamaniem się opłatkiem oraz wspólnym kolędowaniem, prezydent oraz radni w nieco odmienionych nastrojach wrócili na salę obrad, a tuż po wznowieniu sesji Grażyna Dziedzic zadeklarowała wycofanie spornych pozycji z budżetu oraz powołanie wspomnianej grupy ekspertów celem dalszych prac nad inwestycją. W ten sposób uchwała budżetowa została przyjęta: 21 za, 1 przeciw, 2 wstrzymało się.

Planowany budżet na rok 2018 kształtuje się następująco:

Dochody ogółem: 699.791.374
Dochody bieżące: 653.920.554
Dochody majątkowe: 45.870.820
Wydatki ogółem: 774.522.308
Wydatki bieżące: 626.375.521
Wydatki majątkowe: 148.146.787
Wynik finansowy: - 74.730.934
Przychody: 96.470.934
Rozchody: 21.740.000
Finansowanie: 74.730.934

Komentarze (32)    dodaj komentarz »

 • ML

  największe oceanarium w Europie kosztowało 66 milionów franków szwajcarskich - to mniej niż 250 milionów złotych - poczytajcie https://www.blick.ch/life/reisen/ch/ausflug/aquatis-in-lausanne-eine-ganze-tierwelt-unter-wasser-id7476976.html - spodziewają się 450 tys widzów w pierwszym roku, w kolejnych 300 tys żeby się opłacało. Skąd kwota 500 milionów? to bujda na resorach, byle wyciągnąc z miasta jak najwięcej. Dziennikarze i radni do roboty, znalezienie tego info zajęło mi 10 minut.

 • Klj

  Za budownictwo niech sie wezmie ile ludzi czeka na mieszkania.Nie wszystkich stać na kupno a z kredytami tez nie ciekawie bo wielu ludzi nie ma zdolności kredytowej.Marny prezydent.

 • ratatuj

  A co z tymi domami które rzekomo Grażyna potrafi tanio budować? Mamy porównanie 8 lat AS ( nowe budynki ul. Szczęść Boże, osiedle cynkowa, budynki socjalne szczęść Boże oraz Stara + remont i przystosowaniena mieszkania budynku przy ul. Lisiej ul. Bytomska.. starczy a 8 lat GD: rozpoczęta budowa jednego budynku przy ul. Stromej! Jak coś pominalem wpisujcie( nie liczą się inwestycje tbs spoza rudy oraz prywatne typu dombud) Wow Ludzie samymi chodnikami czy trasami rowerowymi miasta się nie zmieni!!! Oceanarium skończy się tak jak z Aquadromem.Żal ze podczas sesji unikano tematu bezpieczeństwa bo z tym duży problem!!!!

 • Daniel

  Taki obiekt to reklama RudyŚląskiej na całą polske

 • Siała baba

  Nowego miejsca zamieszkania Trynkiewicza nie przebije :) miasta dopalaczy nie przebije :) morderstwa satanistów w bunkrze też nie przebije :)

 • Kierowca

  Więcej parkingów, bo nie ma gdzie parkować. To dużo nie kosztuje, a ile ludzi by było zadowolonych.

 • krycha

  Samo oceanarium jak najbardziej ok. Aby inwestycja była rentowna, trzeba zachęcić także ludzi spoza Śląska do przyjazdu do RŚl. I tu zaczyna się problem. Bo jadąc np 300 km do Rudy chcieliby zobaczyć też coś poza oceanarium, a nasze miasto nie ma nic do zaproponowania turystom. Może ta szumnie obiecywana kawiarnia na terenie huty?

 • swimer

  Wspaniały pomysł pod warunkiem, że nie ma innych palących potrzeb. A tak w Rudzie dobrze nie ma. Taki obiekt będzie generował więcej kosztów niż zysków. Lepiej poświęcić te środki na rewitalizację zaniedbanych części miasta. Wizerunkowo też był by zysk.

 • mieszkaniec Rudy Śląskiej

  I tak i nie .Palące potrzeby będą zawsze i rzecz jasna ,trzeba się nimi również zajmować .Dobrze jednak wiemy ,że to nie kolejne władowanie np pieniędzy w Kafhaus chodzi, by na miesiąc poprawić jego wizerunek a co za tym idzie wizerunek miasta , bo tu bardziej rzecz polega na tym to by nasi mieszkańcy chociażby takiej jak ta części miasta docenili to i uszanowali ,że ktoś stara się o poprawę warunków ich życia .Tymczasem wystarczy spojrzeć na mury odrestaurowanych tam kamienic.Takich przykładów , dewastacji mienia i zaśmiecania miasta znamy mnóstwo i widzimy je na co dzień .Tu trzeba zadbać przede wszystkim o wizerunek miasta .Są spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe , jest straż miejska są rodzice (a raczej ich nie ma) szkoła itd.Jest budżet obywatelski , dzięki któremu możemy sami wpływać na wygląd naszego otoczenia ,Są radni , a też i są pieniądze , bo nikt nie powiedział ,że cały budżet Miasta ma iść na to oceanarium .A czy jest ono potrzebne ? Zawsze można powiedzieć ,że nie i zawsze można się powołać na to ,że są inne ważniejsze rzeczy do zrobienia .Ok, Tylko przyjrzyjmy się co się dzieje w innych podobnych wielkich miastach .To już jest niemal standard ,że każde z nich zabiega o spektakularne formy rekreacyjno-turystycznych atrakcji .Przykładów można wyliczać bez końca , prawie każde z nich nie tylko przyciąga turystów do swojego miasta ale również napełnia kasę miejską .Dlaczego oceanarium ? Może dlatego ,że przez dziesiątki lat tylko z boku się przyglądaliśmy jak inne miasta w naszej aglomeracji inwestowały w tego typu atrakcje .Nie zrobimy więc już u siebie ZOO ani palmiarni , ani kilkudziesięciotysięcznego stadionu czy hali sportowej z dużą widownią , ani kopalni zabytkowej , skansenu czy Parku Rozrywki .Wszyscy już wiedzą ,że takie oceanarium będzie generować więcej kosztów niż zysków .Tylko na jakiej podstawie takie przypuszczenia są oparte ? Akurat oceanarium we Wrocławiu przyciąga tłumy turystów i przynosi miastu spore zyski .Nie zapominajmy ,że leżymy w centrum ok.3 milionowej aglomeracji w bardzo dogodnym miejscu jeżeli chodzi o dojazd .Jasne ,że zawsze mogą być pewne obiekcje , znaki zapytania , obawy .Też je mam choć akurat jestem zwolennikiem tej inwestycji.Dlatego na spokojnie cały sztab właściwych ludzi powinien sie dokładnie przyjrzeć wszelkim aspektom takiego przedsięwzięcia .Skoro tam we Wrocławiu podobny obiekt ,,wypalił" dlaczego by się to miało u nas nie udać.Jeżeli nie będziemy się jako Miasto porywać na większe rzeczy a tylko skupimy się na naprawianiu chodników i wciąż niszczonych elewacji to wszyscy nas będą omijać szerokim łukiem , tym bardziej ,że ościenne miasta nie próżnują i nie żałują grosza na równie wielkie inwestycje.

  • mieszkaniec Rudy Śląskiej
   2017-12-23 10:33
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Krystyna

  Jestem ZA trzeba iść do przodu ,i tak wiele się robi ja to widzę ,a chodniki zawsze będą do naprawy itd

 • swimer

  Jest sporo racji w tym co piszesz. Samo oceanarium jednak do naszego miasta średnio pasuje. Musiało by być coś więcej obok. Bardziej pożyteczna była by determinacja w walce z graficiarzami oraz usuwanie skutków ich działalności. Tego kompletnie brak. Brak reakcji i bezkarność powoduje zachętę do dalszej "twórczości". Nawet jak jest fajny obiekt w otoczeniu "bronxu" to całość nie wygląda zbyt zachęcająco. Wrocław, czy inne miasta nie są hałdami czy blokowiskami z jednym dobrym obiektem, cieszą się od lat lepszą renomą. Najbardziej trafne pomysły w mieście na przestrzeni ostatnich lat to moim zdaniem: Burloch, stadion "Pogoni" (dla zwykłych ludzi a nie dla "zawodowców") oraz Aquadrom (mimo wszystko). Ewidentnie złym pomysłem było spartolenie placu JPII. Zwróć uwagę, że te obiekty są dostępne w każdej niemal chwili dla wszystkich i nawet jak generują koszty to uzasadnione. Można z nich cyklicznie korzystać. Ile razy możesz iść do oceanarium?

 • rsl

  Ech wy radni, miasta nie stać na zamontowanie jednej dodatkowej latarni na ul.Glinianej,a wam się marzy oceanarium.

 • hanys

  Gliniana jest tak mała ulicą,że tam mozna trafić i w ciemnościach.

 • Egon

  RSL to prywatny folwark pana M. nikt na niego nie głosował a facet ma władzę absolutną może nawet zlikwidować RSL i nikt nie będzie protestować.

 • INNY

  Potwierdza się w opinii wielu przedników ta informacja.

 • Elian

  Takie obiekty podnoszą prestiż i niewątpliwie ubarwią to nasze szare, siermiężne miasto. Mamy doskonałe usytuowanie w stosunku do DTŚ i A4, co stanowi kolejny argument za taką inwestycją. Uwaga wskazująca na cierpienie zwierząt m/z chybiona. Oceanarium to nie cyrk. Zwierzęta mają tam doskonałe warunki do życia. Warto też wspomnieć o aspekcie edukacyjnym, ważnym zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Sąsiednie miasta mają spektakularne muzea, skanseny, parki, zabytki... My jak dotąd głównie markety.

 • kat.

  W przyszłym roku Krzysiek jedzie do Las Vegas na wakacje i zobaczy kasyno, to pewnie na Frynie będzie chciał sobie zagrać.

 • Robi

  Widzę ,że wielu nie pasuje K.Mejer . Dla mnie to postać na pierwszy rzut oka tylko zbyt pewna siebie żeby nie powiedzieć zarozumiała .To niektórych razi a wręcz go nie trawią .Tak naprawdę jest to osoba niezwykle elokwentna i inteligentna .Niewątpliwie wniósł wiele do polityki zarządzania miastem .Dzięki swoim wielu odważnym choć czasem dla niektórych , kontrowersyjnym decyzjom mocno ożywił je.Można się zawsze czepiać ale wolę już kogoś tak kreatywnego do tego potrafiącego się w każdej sytuacji rzeczowo wypowiedzieć niż fajnego karlusa stąd , co to go wszyscy klepią po plecach jaki on jest w porzo gość, ale cóż z tego jak za tym nic nie idzie .Taki koleś nigdy się nie odważy na takie chociażby inwestycje jak oceanarium .

 • kat.1

  "Tak naprawdę jest to osoba niezwykle elokwentna i inteligentna .Niewątpliwie wniósł wiele do polityki zarządzania miastem". Może podasz konkretne przykłady tej inteligencji i co on zrobił takiego dla miasta?

 • erich

  oceanarium w tym mieście pasuje jak pięść do oka ;). Może lepiej zadbać o to co już mamy ? rewitalizować dalej ? marny pomysł by Rudę Śląską kojarzyć z rybami ;) nie jesteśmy na kaszubach p. Mejer ;) !

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.