Wiadomości z Rudy Śląskiej

Radni znowu obradowali

 • Dodano: 2016-02-11 21:45, aktualizacja: 2016-09-19 14:24
Kolejna Sesja Rady Miasta Ruda Śląska za nami – tym razem nadzwyczajna. Podczas obrad dyskutowano nad zmianami w budżecie miasta, ale przed wszystkim podjęto uchwałę, która upoważnia prezydent miasta do wystąpienia z wnioskiem o dofinansowanie utworzenia „Traktu rudzkiego”. 
 
 
Na początku sesji sekretarz miasta, tradycyjnie już, przedstawiła sprawozdanie z pracy prezydenta miasta w okresie między sesjami, czyli od 21 stycznia br.. W dokumencie była mowa m.in. o złożonych wnioskach na dofinansowanie różnych inwestycji w mieście, np. obiektów sportowo-rekreacyjnych czy budowy mostu w ciągu ulicy Piastowskiej. 
 
 
W dalszej części obrad, radni dopytywali o dobrze znaną wszystkim sprawę sześcioletnich dzieci, których rodzice mogą nie posłać w tym roku do pierwszej klasy, tylko zostawić jeszcze w przedszkolu. Prezydent miasta Grażyna Dziedzic zaznaczyła jednak,  że sześciolatki, które pójdą do szkoły, skorzystają na tym, ponieważ dostaną wyprawkę szkolną oraz mogą liczyć na naukę w dobrze wyposażonych i przygotowanych placówkach. 
 
 
Następnie radni rozpoczęli obrady dotyczące uchwały, która ma upoważnić prezydent miasta do złożenia wniosku o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 na stworzenie "Traktu rudzkiego”. 
 
 
W ramach tego przedsięwzięcia zostaną wsparte działania związane z rozwojem terenów zielonych, przyczyniające się do promowania miejskich systemów regeneracji i wymiany powietrza. Zwrócono też  uwagę, żeby projekt miał charakter środowiskowy, dlatego siedemdziesiąt procent powierzchni tych terenów musi zostać przeznaczona właśnie na cele środowiskowe, a w trzydziestu procentach dopuszcza się możliwość dodatkowych działań, między innymi zagospodarowania w małą architekturę, na przykład przez utworzenie ciągu pieszo-rowerowego, ścieżek rowerowych, oświetlenia – informowała Aleksandra Kruszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta.
 
 
Inwestycja ma połączyć Wirek z Nowym Bytomiem i będzie składać się z kilku etapów, np.: powstania Trasy św. Wawrzyńca oraz stref aktywnego wypoczynku, a także zagospodarowania hałdy. Łączny obszar do zagospodarowania wynosi około 40 hektarów, a całkowity koszt realizacji zadania wynosi około 10 mln zł.  Uchwała dotycząca budowy „Traktu rudzkiego”  została podjęta, chociaż niektórzy radni mieli wątpliwości, co do kwoty dofinansowania. Również komisja radnych, która opiniowała uchwałę, wstrzymała się od głosu. 
 
 
Następnie radni przeszli do głosowania nad uchwałami dotyczącymi zmian w planie dochodów i wydatków budżetu miasta oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Ruda Śląska. Była tu mowa m.in. o zwiększeniu wydatków na: transport, administrację publiczną, bezpieczeństwo, oświatę, gospodarkę komunalną oraz kulturę fizyczną, a także gospodarkę mieszkaniową. Chodzi tu przede wszystkim o budowę mieszkań przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego DOMBUD. W grę wchodzi 99 mieszkań, które mogłyby być dostępne dla mieszkańców już w przyszłym roku. Radni mieli wątpliwości, co do dostosowania wspomnianych mieszkań dla ludzi mniej zamożnych oraz niepełnosprawnych. Jednak ostatecznie uchwała została podjęta. 
 
 
Pod koniec sesji poruszony został  m.in. również temat budowy boiska lekkoatletycznego przy ul. Czarnoleśnej. Niektórzy radni nadal sprzeciwiają się budowie obiektu właśnie w tym miejscu, z powodu występujących na tym terenie szkód górniczych. Nie przekonała ich także opinia dyrektora kopalni „Pokój”, przedstawiona przez wiceprezydenta Krzysztofa Mejera. 
 
 
Nie ma tam żadnych ruchów górotworu. Wcześniejsza opinia dotyczyła hali. I też z tego się wycofaliśmy, ale też w pewnym sensie w ślad za Waszą sugestią, zaczęliśmy analizować temat jeszcze głębiej. Wkrótce przekażę Państwu nadesłaną opinię – zaznaczył  wiceprezydent.
 
 
Kolejne obrady Rady Miasta Ruda Śląska odbędą się 17 marca br. 
Radni znowu obradowali

Komentarze (26)    dodaj komentarz »

 • mama trzylatki

  A co z moją trzylatką? Dlaczego nie poruszyli tego tematu? Nie ma o czym mówić? Tragedia!!!

 • rudzianka

  a co z darmowa komunikacja mam 3ke dzieci na karcie duzej rodziny nie ma znizek na przejazd a corka dojezdza do szkoly autobusem,i co miesiac musze kupic bilet miesieczny,rocznie to jest 660zl

 • tomas

  nie bądź naiwna. darmowej komunikacji nie było, nie ma i nie będzie. dałaś się zwieść wyborczym obietnicom jak wielu innych w tym mieście. to nauczka na przyszłść

 • ten gorszej sorty

  Rudzianko od kwietnia dostaniesz 1000zł (może i 1500), rocznie to jest12000 ( może i 18000zł).Ja z żoną pracuję dochód mamy na rękę łącznie 2450zl i jedno dziecko. A to oznacza że nie dostaniemy 500 zł bo nam się powodzi 816 zł na osobę. Rudzianko zamilcz!!!

 • tomas

  na twoim miejscu idę do szefa i proszę o obniżenie zarobków - 500 stówek wpada Tracisz 60 zł a zyskujesz 500. Pozdrawiam

 • mer

  hahaha... a może nie dostanie, bo jak ma dzieci w wieku 19,18, 15, to dla władzy ma tylko jedno!!!!!!!!!!!!! program +500 bubel jakich mało

 • Troll

  Do kogo ty masz pretensje? Do pani rudzianki że ma troje dzieci i dostanie 1000 pln.Nie być zawistny człowiek.Ja sam nie mam a bym nawet oddał nie bądź jak pies ogrodnika.A tak na marginesie to gdzie ty pracujesz że we dwoje macie 2450zł.Jesteś chyba jeden z tych co ch potrafią ch im sie chce ale by w ch chciał.Jak ci źle to narób sobie dzieci i będzie ci lepiej i ci żal[...]y nie będzie ściskał że pani rudzianka ma a ty nie bo też dostaniesz.Rachunki sobie sam zrobiłeś to wiesz ile zyskasz.Pozdrawiam niech prokreacja będzie z tobą AMEN.

 • ten gorszej sorty

  Ja zawistny nie jestem tym bardziej ham jak Ty, żeby mnie od ch.. wyzywać. To jest Polska niestety ja fizycznie pracuję, żona też. Tak nas cenią nasi Rudzccy przedsiębiorcy, prywaciarze! Mając dziecko nie będę się odzywal bo stracę robotę. Ty zamiast okazać mi szacunek że pracuje razem z żoną wysmiewasz Nas. Człowieku nic o życiu nie wiesz. A może jesteś klientem Mopsikowa? Co to pracować nie chce a 3200 co miesiąc jak manna leci!!! Jesteśmy z zona odpowiedzialni nie będzie drugiego dziecka tylko dla 500 zł!!! Trollu myślisz kategorią patroli. Przeszkadza ci nasz niski dochód? Napiszę więcej płacimy z tego mieszkanie, zywimy się kupujemy ciuchy w szmateksach żyjemy szczęśliwi!!! I z tej marnej kasy jestem w stanie odłożyć 50, czasem 100 zł na czarnągodzinę. Nie mam samochodu, tv jeden. Aha no i akwarium z rybkami i żyje biednie ale żyje!!!

 • Troll

  Jesteś cham bo napisałeś po wcześniejszych wyliczeniach z niezrozumiałymi pretensjami że dostanie a ty masz tylko tyle po czym chamskim wpisem skończyłeś "Rudzianko zamilcz"Szacunek dla ciebie że pracujesz ale ta pani pyta o coś z czego wszyscy skorzystamy nawet ty!Miej godność i przeproś panią bo ona nie jest gorsza od ciebie i nie musi być z patologi bo ma troje dzieci.Pozdrawiam panią "rudziankę"i mam nadzieję że będzie darmowa komunikacja miejska i nawet pan "ten gorszej sorty"z tego skorzysta i będzie miał lżej AMEN.

 • seb

  dostaniesz 1500

 • troll

  Może też byś za darmo jeździł rylu jeden kobicie chodzi o wspólne dobro a wy tu jej zaraz wypominacie że dostanie.Co za Seba.

 • olo

  Ta cała RM ma plany jakby rządziła w USA to czysta fantazja.

 • tadeusz.k

  Szanowna Rado Miasta! Pani Prezydent miasta Ruda Śląska Grażyno Dziedzic! GDZIE SĄ MIESZKANIA KOMUNALNE?!? LUDZIE CZEKAJĄ W KOLEJKACH ZEBY DOSTAĆ MIESZKANIE KOMUNALNE, DOSTAJĄ STARE, ZAGRZYBIAŁE MIESZKANIA DO REMONTU KAPITALNEGO!! NAS NIE STAĆ NA DOMBUD!!! NAS NIE STAĆ NA TBSY!!!

 • ja

  Panie Tadeuszu, wspomogę Pana dobrą radą. Niech pan pochodzi na solarium, albo wysmaruje się samoopalaczem. Następnie pojedzie do naszych zachodnich sąsiadów i powie to samo. Zapewniam Pana że, otrzyma Pan wspaniałe warunki. I najważniejsze, będzie Pan wśród ludzi swojego poziomu pracowitości.:-)

 • ernest_vitczok

  10 milionów na trakt!? A na remont basenu na Orzegowie nie ma kasy? Apeluję do mieszkańców którym leży na sercu dobro basenu na Orzegowie! Pilnujmy! Żeby nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie zmienił nam terenu wypoczynkowego w mieszkalny lub usługowy!!!!

 • Rudzianin

  Dajcie trochę innym dzielnicom. Na razie macie Burloch i to powinno wam wystarczyć.

 • bytomaka

  Morze kryty basen by pasowało,no ibrowarpewno ale za co

 • lekkoatleta

  Jest wiek XXI. Na terenach aktywnych sejsmicznie buduje się wieżowce. U nas nie da się wybudować głupiego stadionu dla zwykłych ludzi przede wszystkim. "Pogoń" jest w środku miasta i to jest najlepsze miejsce.

 • Rudzianin

  Trakt rudzki Wirek-nowy Bytom ? A reszta ?

 • uzędnik

  Pani prezydent coś źle wygląda albo fotograf do zwolnienia.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.