Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rowerem bezpiecznie do celu - akcja rudzkiej drogówki

  • Dodano: 2018-09-14 06:15, aktualizacja: 2018-09-14 06:31

Policjanci z drogówki prowadzą akcję, która ma na celu popularyzację wśród rowerzystów zasad bezpiecznego poruszania się na drogach.

Akcja "Rowerem bezpiecznie do celu" ma za zadanie m.in. przekazanie wiedzy o konieczności użytkowania rowerów wyposażonych we wszystkie elementy niezbędne do bezpiecznej jazdy.

Poruszając się rowerem, trzeba znać przepisy obowiązujące podczas jazdy drogami publicznymi. Warto odświeżyć swoją wiedzę. Poniżej przypominamy zasady.

Rower powinien być wyposażony w:

  • co najmniej jedną lampkę przednią białą lub żółtą, świecącą światłem ciągłym albo migającym,
  • co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe,
  • co najmniej jedną lampkę tylną świecącą światłem ciągłym lub migającym,
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,
  • kierunkowskazy – w przypadku, kiedy konstrukcja roweru czy wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

Jazda po chodniku
Jazda rowerem po chodniku w zasadzie jest zabroniona. Są jednak wyjątki od tej reguły:

  • gdy rowerzysta jedzie z dzieckiem do lat dziesięciu,
  • podczas złej pogody (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła),
  • gdy są spełnione jednocześnie trzy warunki: chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości, ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym), brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.

Jazda po alkoholu

Po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości nie można jeździć rowerem po drodze publicznej, w strefie zamieszkania oraz w strefie ruchu.

Kiedy zostaniemy złapani podczas jazdy na rowerze w stanie po spożyciu alkoholu (w naszym organizmie znajduje się pomiędzy 0,2 a 0,5 promila), możemy otrzymać mandat w wysokości od 300 do 500 złotych. Z kolei pijani rowerzyści, czyli tacy, którzy mają więcej niż 0,5 promila, zostaną ukarani 500-złotowym mandatem.

Gdy policjant, który zatrzyma nietrzeźwego rowerzystę, stwierdzi, że spowodował on zagrożenie w ruchu drogowym, może zdecydować o skierowaniu sprawy do sądu. Ten może zaś zasądzić grzywnę w wysokości od 2 do 5 tys. zł. Dodatkowo sędzia może wydać zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne na okres od pół roku do 3 lat i zasądzić karę aresztu od 5 do 14 dni.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również