Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rozpoczęło się zasiedlanie jedenastu mieszkań socjalnych w Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2020-07-31 10:30

Rozpoczęło się zasiedlanie jedenastu mieszkań socjalnych w Rudzie Śląskiej, które powstały w niewykorzystywanych lokalach miejskich. Cztery z nich przeszły właśnie odbiory budowlane i zostały oddane do użytkowania, w pozostałych siedmiu lokalizacjach prace zakończyły się pod koniec maja br.  Docelowo zamieszkają tam 52 osoby. 

O mieszkania mogły ubiegać się rodziny, które zadeklarowały podpisanie kontraktów socjalnych. W ramach tych umów mają podjąć ścisłą współpracę z pracownikiem socjalnym i asystentem rodziny. Inwestycja została zrealizowana dzięki środkom unijnym. Miasto na ten cel pozyskało ponad 1 mln zł.

- Zgodnie z obowiązującym prawem, każda gmina jest zobowiązana dostarczyć osobie posiadającej odpowiednie orzeczenie sądowe lokal socjalny lub pomieszczenie tymczasowe. Jeżeli gmina nie wywiązuje się z tego obowiązku, zmuszona jest do wypłaty odszkodowań. Dlatego każde utworzone mieszkanie socjalne pozwala nam zredukować koszty w tym zakresie – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. - Aktualnie mamy ponad 550 takich wyroków, a jeszcze cztery lata temu ich liczba oscylowała w okolicach 2300 – dodaje.

Miejska baza mieszkań socjalnych powiększyła się, a wszystko za sprawą remontu nieużytkowanych lokali mieszkalnych oraz użytkowych. 

– Były to mieszkania i pomieszczenia, których nie udało nam się zmodernizować wyłącznie ze środków miasta. Przez lata, z uwagi na duży zakres remontu i mniej atrakcyjną lokalizację, nie znajdowały one najemcy. Dzięki środkom zewnętrznym mogliśmy je na nowo przywrócić do życia – mówi wiceprezydent Michał Pierończyk.

Utworzonych zostało 11 mieszkań o łącznej powierzchni ponad 630 m²

Średnia powierzchnia mieszkania ma ok. 57 m². W adaptowanych lokalach będą mogły zamieszkać 52 osoby. Dwa mieszkania zostały zaprojektowane tak, aby mogły z nich korzystać osoby niepełnosprawne. W ramach prac remontowych, oprócz robót rozbiórkowych i murarskich, we wszystkich lokalach wymienione zostały okna, ponadto przebudowane zostały instalacje wod-kan, elektryczne oraz grzewcze.

Lokale socjalne utworzone zostały w czterech dzielnicach:

 • w Nowym Bytomiu przy ul. Podgórze i Niedurnego,
 • w Wirku przy ul. Sienkiewicza,
 • w Orzegowie przy ul. Hlonda i Bytomskiej
 • oraz w Rudzie przy ul. Norwida, Janasa i Bankowej. 

Obecnie odbywają się już pierwsze zasiedlenia nowych mieszkań socjalnych.

Prace budowlane związane z utworzeniem 11 mieszkań socjalnych to wartość ok 1,3 mln zł, z czego zdecydowana cześć, bo ponad 1 mln zł, sfinansowana została ze środków zewnętrznych pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020. Cztery lata temu ze środków tych miasto pozyskało 1,1 mln zł na realizację I etapu przedsięwzięcia. Dzięki temu w 2017 r. w mieście do użytku oddano 13 mieszkań socjalnych, w których zamieszkało 56 osób.

Kolejne lokale będą adaptowane na mieszkania socjalne

Władze Rudy Śląskiej zamierzają adaptować kolejne lokale i pomieszczenia na mieszkania socjalne. W tym celu w czerwcu miasto złożyło wniosek na dofinansowanie unijne III etapu przedsięwzięcia. Chodzi o blisko 1,2 mln zł. Pozyskane środki miałyby zostać przeznaczone na utworzenie kolejnych 10 lokali socjalnych. Obecnie trwa ocena formalna złożonego wniosku.

Przypomnijmy, że prawo do lokalu socjalnego przysługuje osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej oraz osobom z wyrokiem eksmisyjnym z dotychczas zajmowanego mieszkania z orzeczonym prawem do lokalu socjalnego. W razie przyznania uprawnienia do lokalu socjalnego, obowiązek zapewnienia takiego lokalu ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu, który w drodze eksmisji zostanie opróżniony.

Aktualnie w Rudzie Śląskiej jest 1439 mieszkań socjalnych, z tego 1046 znajduje się w zasobach miasta i 393 wynajmowanych jest przez miasto od spółdzielni mieszkaniowych. Rejestr wyroków eksmisyjnych z orzeczonym prawem do lokalu socjalnego liczy aktualnie 556. Jeszcze cztery lata temu było to 2 300 wyroków, a rok temu ok. 800.

Rozpoczęło się zasiedlanie jedenastu mieszkań socjalnych w Rudzie Śląskiej

Galeria zdjęć

Zobacz także

Komentarze (62)    dodaj komentarz »

 • Los amigos

  Nojlepsze mieszkanie to te z ustympem pod loknem

 • Agnieszka

  To wszystko jest jakieś nienormalne by osoby, które nic nie robią dostawały mieszkania za free, a człowiek wykształcony się załamuje bo szuka pracy by jakoś kredyt spłacić w tym chorym mieście. Kiedy będą ocieplane bloki? Administracja na nic nie ma kasy. No i ci ludzie , którzy teraz bedą mieszkać w pobliżu tych nowych rodzin współczuje.

 • Paweł

  a coo to zamieszkania, z okna familok widac, jak na lipinach, patologia i slamsy , typowe na ten region kraju

 • Maria

  co za patologia na tym ślasku, zazdroszczą biedniejszym ze cos dostana by ich dzieci mogły godnie zyc, wstydzcie sie , zamiast im jeszcze pomóc to zazdroscicie , swoje dzieci maltretujecie, wyrzucacie z okienm a jak ktos chce wychowac dzieci na porzadnych ludzi to im załujecie dachu nad głowa.Patologia to jest tu z was a nie u biednych nas

 • Gość

  Ty nie mam na Ciebie słów pogardy

 • Marta z Orzegowa

  Górników stac na nowe mieszkania zarabiaja po 7 tys zł, moga sobie domy budowac a ludzie co im sie noga podwineła nie maja mieszkan, z 500 + nie da sie wyzyc wiec chociaz mieszkania dostaną. Mam 3 dzieci po 500+ na kazde i po 800 zł alimentów na kazde, i z czego tu zyc, opieka da czasami ze 2 tys na ubrania , bieda aż piszczy

 • Beata

  To masz malo prawie 4 tys zl, i jeszcze czasami z opieki dostaniesz, to co z Ciebie za gospodyni no tak, na papieroski tez trzeba kasy a czasami może na piwko, wstydż sie kobieto, takie rzeczy wypisywać

 • Janek

  Niezła prowokacja ;)

 • ....

  To trzeba było iść do roboty albo się uczyc, a nie robić bezmyślnie dzieci. Wiesz co to antykoncepcja? Patologia.

 • Pińcset

  Przecież to był sarkazm leszcze a wy się plujecie :D

 • Małgorzata

  Cza było se więcej dzieci narobić byłoby więcej z opieki i 500+. Do pracy kobieto! Tylko takiej patologii jak ty z nieba leci i jeszcze narzekasz. Mam czworo dzieci a z mopsy nic nie biorę. Pracuję żeby moje dzieci miały lepiej a nie tylko wymagam jak ty.

 • IK

  Uuuuu,nawet łazienka z okienkiem...

 • Jo

  Zajebiscie niech lompy maja fajnie

 • mama

  hmm dlaczego na ludzi takich jak pobierają świadczenia typu 500plus czy innych świadczeń gadancie na nich patologia każdy kochający rodzic zakupuje potrzebne rzeczy tym pociechą i obrażanie od patologia czy inne okrucieństwa dajcie ludzie spokój takim ludzią a patologia nie znacie słowa tego obrażania a gadacie wejdzcie na neta i tam zobaczcie. patologie chciałabym wiedzieć jacy ludzie sa po drugiej stronie lustra co bzdury wypisują

 • Karolina

  Pociechom a nie pociechą!! Bo taka jest prawda ze te lokale dostanie leniwa patologia która rąk robotą się nie marasi bo wszystko mo pod pysk naszykowane!! Chore miasto.

 • rudzianka

  Szanowni Państwo zgadzam się , że jest to bardzo bulwersujące gdy dla osób żyjących z MOPSU daje się takie mieszkania a dla młodych proponuje rudery do generalnego remontu !!! myślę że Radni powinni się tym zainteresować i interweniować w tej sprawie

 • Janek

  Takie jest prawo. Miasto musi wykonywać wyroki sądu, który daje prawo do lokali socjalnych, a te mają standardy. I kółko się zamyka. Lokale socjalne powinny być w kontenerowcach, to mozeby się starali o lepsze.

 • Xyz

  Młodzi jak przekraczają kryterium dochodowe określone przez UM dostają odmowę i muszą sobie kupić mieszkanie na kredyt bo ich stać... nie mają szans dostać tego do remontu nawet

 • Dawid

  Kto te głupoty wypisuje jak nie znajdowały nowych nabywców że względu na lokalizację ja chodziłem bez przerwy do urzędu i co słyszałem niema ponoć wolnych lokali i stać mnie na kupno to nie ciscie ludziom farmazonow bo mieszkan jest bardzo dużo adrssow z mieszkaniami wolnymi to by was zasypol ale po co lepiej dac takim co piją i zasyfia mieszkanie po tygodniu albo żeby stało po parę lat i gnilo

 • Karolina

  Jak chodziłam do UM mówić ze znalazłam wolny lokal i chce go wyremontowac na własny koszt to Pani powiedziala ze tak nie można i ze ewentualnie mogą mnie przesunąć o kilka miejsc do przodu.... Żenua...

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.