Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: 14 milionów na modernizację oświetlenia ulicznego w mieście

 • Dodano: 2019-07-08 08:15, aktualizacja: 2019-07-08 06:46

Ponad 14 mln zł dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej pozyskały władze Rudy Śląskiej na modernizację oświetlenia ulicznego w mieście.

Część inwestycji została zrealizowana w 2018 r., pozostałe przewidziane są na lata 2019-2021

Jeżeli tylko jest taka możliwość, to ubiegamy się o środki zewnętrzne. W ten sposób możemy realizować wiele inwestycji bez zwiększania zadłużenia miasta – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Dofinansowanie zostało przyznane w ramach dwóch złożonych przez Rudę Śląską wniosków. Pierwszy dotyczy wykonanej w ubiegłym roku modernizacji oświetlenia ul. Dunikowskiego, Malczewskiego, Tunkla, Chełmońskiego i Pordzika w dzielnicy Kochłowice, ul. Strzelców Bytomskich, Junaków, Chłopskiej, Jutrzenki, Świętojańskiej, Sobótki, Dziewanny i Marzanny w dzielnicy Halemba, ul. Chorzowskiej w dzielnicy Nowy Bytom, ul. Hlonda w dzielnicy Orzegów oraz ul. Na Piaski w dzielnicy Bielszowice.

Łącznie w tych lokalizacjach wymieniono ponad 260 opraw sodowych na energooszczędne typu LED oraz ponad 100 słupów betonowych na aluminiowe. Wartość projektu to 1,5 mln zł – informuje Katarzyna Kuberek, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej UM.

Drugi wniosek obejmuje aż 140 lokalizacji we wszystkich dzielnicach miasta 

Pierwszy przetarg chcemy przeprowadzić w tym roku, a wszystkie zadania objęte projektem zrealizować do końca 2021 roku. Łącznie będzie to wymiana 3751 opraw i 667 słupów oświetleniowych. Wartość tego projektu to prawie 16 mln zł – mówi Katarzyna Kuberek.

Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych, który ma zostać osiągnięty dzięki zastosowaniu energooszczędnego oświetlenia, to prawie 1100 ton równoważnika dwutlenku węgla.

Wspomniane wnioski obejmują odpowiednio trzeci i czwarty etap kilkuletniego projektu „Modernizacja oświetlenia ulicznego w Rudzie Śląskiej”. W jego ramach w poprzednich latach udało się pozyskać dofinansowanie unijne do wymiany oświetlenia przy ulicach: Obrońców Westerplatte, Gen. Hallera, Weteranów, Niedurnego, Lwa Tołstoja, Kościelnej, Żelaznej, Konstytucji oraz Ustronnej. Dofinansowanie pochodziło z puli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, ścieżki pozakonkursowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

W tegorocznym budżecie miasta na modernizację oświetlenia ulicznego zaplanowano 1 mln zł. Do tego dochodzą prace w tym zakresie realizowane w ramach inwestycji drogowych. W latach 2016 – 2018 na terenach miejskich zainstalowano ponad 1000 słupów oświetleniowych i ponad 1300 opraw.

Władze miasta realizują strategię maksymalnego wykorzystania środków zewnętrznych

W ubiegłym roku ze środków unijnych do budżetu miasta wpłynęło 54 mln zł. Wśród 19 miast na prawach powiatu w województwie śląskim dało nam to 6. wynik. Środki europejskie stanowiły 7 proc. wszystkich naszych dochodów - to z kolei 2. wynik wśród miast na prawach powiatu w województwie – zaznacza wiceprezydent Michał Pierończyk. - W 2019 r. przyznano nam już ponad 60 mln zł dofinansowania, a na ocenę czekają nasze projekty o łącznej wartości wnioskowanego dofinansowania ponad 17 mln zł – dodaje.

Warto przypomnieć, że do tej pory ze środków europejskich Ruda Śląska pozyskała ponad 600 mln zł na realizację blisko 100 projektów. 2/3 tej sumy, czyli ponad 400 mln zł, rudzki samorząd „zdobył” w ostatnich 5 latach. Największe rudzkie inwestycje finansowane z pieniędzy unijnych to budowa trasy N-S oraz przebudowa i wykonanie nowego systemu oczyszczania ścieków na terenie miasta.

Zobacz także

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • Rudzianin

  1.5 mln na ok 260 lamp + 100 slupów to wychodzi ok 4000zł za sztuke.Kiedy to się zwróci??? Myśle że do czasu zwrotu lampy będą co najmniej raz wymienione. Lampy LED trzymają parametry góra 5 lat po tym okresie spadek lumenów będzie widoczny gołym okiem.Te wymiany lamp za takie kwoty to interes tylko jednej strony.

 • Mieszkanka

  Co po nowym oświetleniu gdy same dziury na drogach? Zróbcie ważniejsze rzeczy, a potem dopiero bawcie się w nowe latarnie

 • rex

  Zmodernizowane oświetlenie daje niewiele światła. Pod latarnią jest najciemniej ☺

 • Janusz z Paris

  Na Goduli mimo zgłoszeń o awariach nic nie robią - czyżby Dziedzicowa się już z Goduli wyprowadziła???

 • XXX

  A stare osiedle to co tu som lampy co majom 30 lat

 • pitu pitu

  A pola na Bykowinie od dni Rudy nadal oświetlone

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.