Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Boże Ciało - trasy i godziny procesji

 • Dodano: 2021-05-31 13:00, aktualizacja: 2021-06-01 12:34

Już w czwartek - 3 czerwca - będziemy obchodzili uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Znamy trasy i godziny procesji Bożego Ciała w Rudzie Śląskiej. Zobacz, którymi ulicami naszego miasta przejdą procesje!

Boże Ciało najbardziej kojarzone jest z coroczną procesją ulicami miast, która na czele z Najświętszym Sakramentem, przechodzi pomiędzy czterema ołtarzami. Każdy ołtarz symbolizuje jedną z czterech Ewangelii. Na zakończenie udzielane jest uroczyste błogosławieństwo sakramentalne.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzona jest od roku 1246, ale dopiero w 1317 roku ustanowiono ją oficjalnym świętem dla całego Kościoła zachodniego. Trzy lata później wprowadzono ją w Polsce.


Znamy trasy i godziny procesji w Rudzie Śląskiej:
 


 

Parafia pw. Matki Boskiej Różańcowej (Halemba)

W związku z trwającą pandemią procesja Bożego Ciała w parafii odbędzie się wokół kościoła po mszy św. o godz. 8.30. Msze św. w tym dniu o godz.: 7.15, 8.30., 11.00, 12.15., 17.00. 19.00. 


Parafia pw. Ducha Świętego (Czarny Las)

Procesja z Najświętszym Sakramentem wyruszy z kościoła po mszy św. o godz. 7.30 i przejdzie ulicami: Cynkową, Edmunda Kokota, Karola Bytomskiego, Główną, Edmunda Kokota i Cynkową. Po zakończeniu procesji odbędzie się msza św. w intencji budowniczych ołtarzy Bożego Ciała. 


Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (Kłodnica)

Początek procesji Bożego Ciała przy kapliczce na ul. Mikołowskiej o godz. 10, kolejne ołtarze na
zbiegu ul. Szczudlaka i Ligockiej oraz na ul. Poniatowskiego, czwarty ołtarz przy probostwie na błoniach kłodnickich, tam też odbędzie się msza św. polowa ok. godz. 11. Po południu msza św. w kościele o godz. 16.

Uczestnicy procesji powinni obowiązkowo zasłaniać usta i nos maseczką. Osoby chcące uczestniczyć w mszy św. polowej zobowiązane są do utrzymania dystansu albo założenia maseczek.


Parafia pw. św. Barbary (Bykowina)

Procesja rozpocznie się mszą św. o godz. 9.00 w kościele i przejdzie ulicami: Górnośląską, Skowronków, Szpaków i Górnośląską do kościoła. Ołtarze usytuowane będą:

 • I Ołtarz – ul. Górnośląska przy Intermarche,
 • II Ołtarz – ul. Szpaków przy Hurtowni Budowlanej,
 • III Ołtarz – ul. Górnośląska 20,
 • IV Ołtarz – przy kościele.

W czasie procesji obowiązuje nakaz noszenia maseczki i zachowanie dystansu. Po zakończonej procesji odbędzie się msza św. (ok. 11.00), a wieczorem o godz. 17.00. Tego dnia nie będzie mszy św. o g. 13.00 i 20.30.


Parafia pw. św. Wawrzyńca i św. Antoniego (Wirek)

Msze św. odbędą się o 7.00, 9.00 – na osiedlu Paderewskiego, po procesji i 17.00. Procesja rozpocznie się po mszy św. na ul. Paderewskiego i przejdzie tą ulicą, a później ul.: Kubiny, Różyckiego, Jankowskiego, 1 Maja i Nowary. W czasie procesji obowiązuje nakaz noszenia maseczki.


Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej (Kochłowice)

Po Mszy świętej o godz. 7.30 wyruszy procesja z Kościoła Trójcy Przenajświętszej i przejdzie ulicami: Oddziałów Młodzieży Powstańczej, Do Dworca, Radoszowską, Solną, Oświęcimską i Piłsudskiego do Sanktuarium MB z Lourdes. Podczas procesji obowiązuje wymóg zachowania dystansu społecznego (1,5 m). Uczestnicy procesji powinni obowiązkowo zasłaniać usta i nos maseczką ze względu na praktyczny brak możliwości zachowania bezpiecznego dystansu.

Procesja zatrzyma się przy czterech ołtarzach przygotowanych w następujących miejscach:

 • na ul. Oddziałów Młodzieży Powstańczej przy Domu św. Józefa,
 • przy ul. Do Dworca 4 ,
 • przy ulicy Oświęcimskiej 119,
 • na skwerze Sługi Bożego Bpa Wilhelma Pluty przy Sanktuarium.

W związku z procesją nie będzie mszy św. o godz. 9.00 w dużym kościele. Natomiast po zakończeniu procesji msza święta recytowana zostanie odprawiona w Sanktuarium. Wystawienie Najświętszego Sakramentu w sanktuarium rozpocznie się po zakończeniu tej mszy św.


Parafia pw. św. Marii Magdaleny (Bielszowice)

Tegoroczna procesja Bożego Ciała przejdzie ulicami:

 • ks. Niedzieli,
 • Powstańców - I i II ołtarz,
 • Edmunda Kokota - III ołtarz,
 • Cmentarz - IV ołtarz.

Obowiązuje wymóg zachowania dystansu społecznego (1os./4m2). Uczestnicy procesji powinni obowiązkowo zasłaniać usta i nos maseczką.


Parafia pw. św. Józefa (Ruda)

Procesja rozpocznie się po mszy św. o godz. 8.00 i przejdzie ulicami: Antoniego Maya, Ogrodową, Sprusa i Piastowską. Msze św. w tym dniu odbędą się o godz. 7.00; 8.00; 10.30; 11.30; 13.00; 16.30 i 20.00. Kolekta w tym dniu będzie przeznaczona na potrzeby archidiecezji.

Parafia pw. św. Andrzeja Boboli (Wirek)

Procesja Bożego Ciała rozpocznie się po mszy św. o godz. 8.00 i przejdzie od kościoła ulicami: Kąpielową, Polną, 1 Maja, Wyzwolenia. Ołtarze będą usytuowane: 

 • I – ul. Kąpielowa, na osiedlu; 
 • II – ul. Polna, parking przed praktyką lekarską; 
 • III ‑ ul. Polna, przy Centrum Ogrodniczym; 
 • IV – przy kościele. 

Msze święte sprawowane będą o godz.: 8.00, na zakończenie procesji /około 10.30/ oraz 16.00. Adoracja w czwartek od godz. 17.00 do 21.00. Od godz. 20.00 śpiew kanonów przed Najświętszym Sakramentem oraz okazja do spowiedzi.


Parafia pw. Bożego Narodzenia (Halemba)

Procesja rozpocznie się po mszy świętej o godz. 8.30 przy krzyżu na ul. Energetyków. Ołtarze ustawione będą: 

 • na zbiegu ulic Energetyków, Solidarności i Międzyblokowej,
 • przy krzyżu na ul. Zamenhofa, 
 • i przy końcu ul. Leśnej. 

Po powrocie do kościoła, około godziny 11.00 zostanie odprawiona msza święta. Po południu msze św. o godz. 14.30, 16.00 i 18.00. Uczestnicy procesji powinni obowiązkowo zasłaniać usta i nos maseczką.


Parafia pw. Matki Boskiej Różańcowej (Ruda)

Procesja wyruszy po mszy św. o godz. 8.00. Przejdzie ulicami: Kościelną, Wieniawskiego do kapliczki Serca Jezusowego, Norwida, Mickiewicza do placu im. Jana Koniecznego, Wolności, Starowiejską i Morcinka. Z racji niemożności zachowania dystansu, wszyscy uczestnicy zobowiązani są do noszenia maseczek. Msze św. w tym dniu o godz. 6.30, 8.00, 11.00 (po procesji), 12.15 i o godz.19.00. 


Parafia pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela (Godula)

Msze św. odbędą się o godz.: 7.00, 9.00 – po której wyruszy procesja, na zakończenie procesji, 12.00, 16.30 i 20.30. Procesja przejdzie ulicami: Przedszkolną, Fabryczną, na parking przy Biedronce i z powrotem do kościoła. W czasie procesji obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa maseczką.    


Parafia pw. św. Michała Archanioła (Orzegów)

Po porannej Mszy Świętej o godz. 7.30 wierni przejdą w procesji wokół kościoła. W tym dniu o 10.30 odbędzie się także uroczystość I Komunii dzieci Wczesnokomunijnych. Eucharystia będzie sprawowana także o godz. 12.00 i 16.30. Nie będzie mszy św. o godz. 9.00 i 14.00.


Parafia pw. św. Piusa X (Ruda)

Procesja rozpocznie się po mszy św. o godz. 8.00, lecz będzie to krótka trasa, inna niż zwykle, bez budowania ołtarzy. Wierni wyjdą z kościoła na ulicę Szyb Powietrzny, w lewo, skręcą przy bloku Szyb Powietrzny 6, pójdą w dół do ulicy Wawelskiej, znowu w lewo w stronę przychodni i wejdą na chodnik prowadzący do kościoła. W czasie procesji nie będą się zatrzymywać, a modlitwy końcowe i błogosławieństwo odbędą się w kościele. W tym dniu msze św. odbędą się jak w niedzielę. 


Parafia pw. św. Pawła (Nowy Bytom)

Msze św. odbędą się o godz. 6.30, 8.00, 10.00, 11.30 i 18.00. W tym roku cztery ołtarze ustawione zostaną na placu Jana Pawła II. Procesja Bożego Ciała wyruszy z kościoła po mszy św. o godzinie 8.00. Księża proszą o to, aby zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, stosownego dystansu osób, zasłaniania ust i nosa.

Ruda Śląska: Boże Ciało - trasy i godziny procesji

Zobacz także

Komentarze (35)    dodaj komentarz »

 • Oti

  Co to ma znaczyć ł że MY będziemy obchodzić??Mnie to NIC nie obchodzi!!

 • Rudziol

  czyli farorze wnieśli już opłaty za zajęcie pasa drogowego w tym dniu i za posprzątanie ulic po ich spacerku ? czy znowu miasto to za frajer puszcza ? Niech zgadnę........

 • fajerberga

  Farorze zapłacą za zajęcie pasa drogowego wtedy, kiedy za zajęcie pasa drogowego zapłacą maszerujące jakiś czas temu wściekłe macice. Szach i mat :-)

 • Kasia

  Ty Rudzio jestes [...]ek

 • pisior

  a ten na zdjęciu wyżej to jakiś ważniak? że górnicy mu niosą dach nad głową.Kabaret na ulicy

 • Górnik

  pyszny ludzki pan, tylo, że pycha, to jeden z grzechów głównych

 • Górnik

  jakiegoś faryzeusza prawda w oczy kole - ujawnij się pseudokatolicki, parszywy matole

 • wierny

  miejmy nadzieja że bedzie gradobicie i pioruny beda trzaskać wtedy bedą w podskokach lecieli i szybciej bedzie przejazd przez miasto.Dam na mszo by sie pogoda zepiła

 • hanys

  Tymu co wykombinowoł kłodnickie błonia chyba pizło na dekel. I to fest.

 • Antychryst

  chyba Ty, wiele błogosławiństwa. Nie sądź wszystkich jedną miarą

 • ministrant

  Nasza władza już siedzi u farorza i prosi o poparcie przy wyborach -to on decyduje kto wlezie dlatego kasa ładują w kościoły i ich wille a my mieszkomy w familokach - Bóg wszystko widzi i nie grzmi..

 • pyjter

  maherowe berety przejeli władza w Rudzie ŚL zabobony dalej -ha ha ha

 • Ja

  Bydymy się modlić za takich borokow jak ty Pyjter

 • bolek

  Tyś jest cały maherowy

 • pyjter

  cienki jesteś bolek- jestem Pan mom swój rozum a ty trociny ale takich kościół potrzebuje

 • Nick

  Już widzą cię Pyjter.Typowy ślimok czy leber jak wolisz.Tacy przeważnie jak ty są nikim ,dużo szczekają,anonimowo oczywiście a na co dzień nie mają nic do powiedzenia.No nie jest tak.?

 • asia

  fryna - żabka - za kinem - jagienka

 • Gorol z sosnowca

  I kolo jagienki kiosk zapomniałaś wspomniec moze jeszcze sheel i Orlen

 • nina

  16 parafii utrzymujemy a szpitali 2 - istotnie BÓG NAS ULECZY------------------ z głupoty...dlatego takie długie oczekiwania na wszelkie leczenie szpitalne-kasy brak ,poszły na kościoły..

 • monika

  ciebie nie uleczy już nic , przypadek beznadziejny!

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.