Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Boże Ciało - trasy i godziny procesji

 • Dodano: 2021-05-31 13:00, aktualizacja: 2021-06-01 12:34

Już w czwartek - 3 czerwca - będziemy obchodzili uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Znamy trasy i godziny procesji Bożego Ciała w Rudzie Śląskiej. Zobacz, którymi ulicami naszego miasta przejdą procesje!

Boże Ciało najbardziej kojarzone jest z coroczną procesją ulicami miast, która na czele z Najświętszym Sakramentem, przechodzi pomiędzy czterema ołtarzami. Każdy ołtarz symbolizuje jedną z czterech Ewangelii. Na zakończenie udzielane jest uroczyste błogosławieństwo sakramentalne.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzona jest od roku 1246, ale dopiero w 1317 roku ustanowiono ją oficjalnym świętem dla całego Kościoła zachodniego. Trzy lata później wprowadzono ją w Polsce.


Znamy trasy i godziny procesji w Rudzie Śląskiej:
 


 

Parafia pw. Matki Boskiej Różańcowej (Halemba)

W związku z trwającą pandemią procesja Bożego Ciała w parafii odbędzie się wokół kościoła po mszy św. o godz. 8.30. Msze św. w tym dniu o godz.: 7.15, 8.30., 11.00, 12.15., 17.00. 19.00. 


Parafia pw. Ducha Świętego (Czarny Las)

Procesja z Najświętszym Sakramentem wyruszy z kościoła po mszy św. o godz. 7.30 i przejdzie ulicami: Cynkową, Edmunda Kokota, Karola Bytomskiego, Główną, Edmunda Kokota i Cynkową. Po zakończeniu procesji odbędzie się msza św. w intencji budowniczych ołtarzy Bożego Ciała. 


Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (Kłodnica)

Początek procesji Bożego Ciała przy kapliczce na ul. Mikołowskiej o godz. 10, kolejne ołtarze na
zbiegu ul. Szczudlaka i Ligockiej oraz na ul. Poniatowskiego, czwarty ołtarz przy probostwie na błoniach kłodnickich, tam też odbędzie się msza św. polowa ok. godz. 11. Po południu msza św. w kościele o godz. 16.

Uczestnicy procesji powinni obowiązkowo zasłaniać usta i nos maseczką. Osoby chcące uczestniczyć w mszy św. polowej zobowiązane są do utrzymania dystansu albo założenia maseczek.


Parafia pw. św. Barbary (Bykowina)

Procesja rozpocznie się mszą św. o godz. 9.00 w kościele i przejdzie ulicami: Górnośląską, Skowronków, Szpaków i Górnośląską do kościoła. Ołtarze usytuowane będą:

 • I Ołtarz – ul. Górnośląska przy Intermarche,
 • II Ołtarz – ul. Szpaków przy Hurtowni Budowlanej,
 • III Ołtarz – ul. Górnośląska 20,
 • IV Ołtarz – przy kościele.

W czasie procesji obowiązuje nakaz noszenia maseczki i zachowanie dystansu. Po zakończonej procesji odbędzie się msza św. (ok. 11.00), a wieczorem o godz. 17.00. Tego dnia nie będzie mszy św. o g. 13.00 i 20.30.


Parafia pw. św. Wawrzyńca i św. Antoniego (Wirek)

Msze św. odbędą się o 7.00, 9.00 – na osiedlu Paderewskiego, po procesji i 17.00. Procesja rozpocznie się po mszy św. na ul. Paderewskiego i przejdzie tą ulicą, a później ul.: Kubiny, Różyckiego, Jankowskiego, 1 Maja i Nowary. W czasie procesji obowiązuje nakaz noszenia maseczki.


Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej (Kochłowice)

Po Mszy świętej o godz. 7.30 wyruszy procesja z Kościoła Trójcy Przenajświętszej i przejdzie ulicami: Oddziałów Młodzieży Powstańczej, Do Dworca, Radoszowską, Solną, Oświęcimską i Piłsudskiego do Sanktuarium MB z Lourdes. Podczas procesji obowiązuje wymóg zachowania dystansu społecznego (1,5 m). Uczestnicy procesji powinni obowiązkowo zasłaniać usta i nos maseczką ze względu na praktyczny brak możliwości zachowania bezpiecznego dystansu.

Procesja zatrzyma się przy czterech ołtarzach przygotowanych w następujących miejscach:

 • na ul. Oddziałów Młodzieży Powstańczej przy Domu św. Józefa,
 • przy ul. Do Dworca 4 ,
 • przy ulicy Oświęcimskiej 119,
 • na skwerze Sługi Bożego Bpa Wilhelma Pluty przy Sanktuarium.

W związku z procesją nie będzie mszy św. o godz. 9.00 w dużym kościele. Natomiast po zakończeniu procesji msza święta recytowana zostanie odprawiona w Sanktuarium. Wystawienie Najświętszego Sakramentu w sanktuarium rozpocznie się po zakończeniu tej mszy św.


Parafia pw. św. Marii Magdaleny (Bielszowice)

Tegoroczna procesja Bożego Ciała przejdzie ulicami:

 • ks. Niedzieli,
 • Powstańców - I i II ołtarz,
 • Edmunda Kokota - III ołtarz,
 • Cmentarz - IV ołtarz.

Obowiązuje wymóg zachowania dystansu społecznego (1os./4m2). Uczestnicy procesji powinni obowiązkowo zasłaniać usta i nos maseczką.


Parafia pw. św. Józefa (Ruda)

Procesja rozpocznie się po mszy św. o godz. 8.00 i przejdzie ulicami: Antoniego Maya, Ogrodową, Sprusa i Piastowską. Msze św. w tym dniu odbędą się o godz. 7.00; 8.00; 10.30; 11.30; 13.00; 16.30 i 20.00. Kolekta w tym dniu będzie przeznaczona na potrzeby archidiecezji.

Parafia pw. św. Andrzeja Boboli (Wirek)

Procesja Bożego Ciała rozpocznie się po mszy św. o godz. 8.00 i przejdzie od kościoła ulicami: Kąpielową, Polną, 1 Maja, Wyzwolenia. Ołtarze będą usytuowane: 

 • I – ul. Kąpielowa, na osiedlu; 
 • II – ul. Polna, parking przed praktyką lekarską; 
 • III ‑ ul. Polna, przy Centrum Ogrodniczym; 
 • IV – przy kościele. 

Msze święte sprawowane będą o godz.: 8.00, na zakończenie procesji /około 10.30/ oraz 16.00. Adoracja w czwartek od godz. 17.00 do 21.00. Od godz. 20.00 śpiew kanonów przed Najświętszym Sakramentem oraz okazja do spowiedzi.


Parafia pw. Bożego Narodzenia (Halemba)

Procesja rozpocznie się po mszy świętej o godz. 8.30 przy krzyżu na ul. Energetyków. Ołtarze ustawione będą: 

 • na zbiegu ulic Energetyków, Solidarności i Międzyblokowej,
 • przy krzyżu na ul. Zamenhofa, 
 • i przy końcu ul. Leśnej. 

Po powrocie do kościoła, około godziny 11.00 zostanie odprawiona msza święta. Po południu msze św. o godz. 14.30, 16.00 i 18.00. Uczestnicy procesji powinni obowiązkowo zasłaniać usta i nos maseczką.


Parafia pw. Matki Boskiej Różańcowej (Ruda)

Procesja wyruszy po mszy św. o godz. 8.00. Przejdzie ulicami: Kościelną, Wieniawskiego do kapliczki Serca Jezusowego, Norwida, Mickiewicza do placu im. Jana Koniecznego, Wolności, Starowiejską i Morcinka. Z racji niemożności zachowania dystansu, wszyscy uczestnicy zobowiązani są do noszenia maseczek. Msze św. w tym dniu o godz. 6.30, 8.00, 11.00 (po procesji), 12.15 i o godz.19.00. 


Parafia pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela (Godula)

Msze św. odbędą się o godz.: 7.00, 9.00 – po której wyruszy procesja, na zakończenie procesji, 12.00, 16.30 i 20.30. Procesja przejdzie ulicami: Przedszkolną, Fabryczną, na parking przy Biedronce i z powrotem do kościoła. W czasie procesji obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa maseczką.    


Parafia pw. św. Michała Archanioła (Orzegów)

Po porannej Mszy Świętej o godz. 7.30 wierni przejdą w procesji wokół kościoła. W tym dniu o 10.30 odbędzie się także uroczystość I Komunii dzieci Wczesnokomunijnych. Eucharystia będzie sprawowana także o godz. 12.00 i 16.30. Nie będzie mszy św. o godz. 9.00 i 14.00.


Parafia pw. św. Piusa X (Ruda)

Procesja rozpocznie się po mszy św. o godz. 8.00, lecz będzie to krótka trasa, inna niż zwykle, bez budowania ołtarzy. Wierni wyjdą z kościoła na ulicę Szyb Powietrzny, w lewo, skręcą przy bloku Szyb Powietrzny 6, pójdą w dół do ulicy Wawelskiej, znowu w lewo w stronę przychodni i wejdą na chodnik prowadzący do kościoła. W czasie procesji nie będą się zatrzymywać, a modlitwy końcowe i błogosławieństwo odbędą się w kościele. W tym dniu msze św. odbędą się jak w niedzielę. 


Parafia pw. św. Pawła (Nowy Bytom)

Msze św. odbędą się o godz. 6.30, 8.00, 10.00, 11.30 i 18.00. W tym roku cztery ołtarze ustawione zostaną na placu Jana Pawła II. Procesja Bożego Ciała wyruszy z kościoła po mszy św. o godzinie 8.00. Księża proszą o to, aby zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, stosownego dystansu osób, zasłaniania ust i nosa.

Ruda Śląska: Boże Ciało - trasy i godziny procesji

Zobacz także

Komentarze (35)    dodaj komentarz »

 • Oti

  Co to ma znaczyć ł że MY będziemy obchodzić??Mnie to NIC nie obchodzi!!

 • Rudziol

  czyli farorze wnieśli już opłaty za zajęcie pasa drogowego w tym dniu i za posprzątanie ulic po ich spacerku ? czy znowu miasto to za frajer puszcza ? Niech zgadnę........

 • fajerberga

  Farorze zapłacą za zajęcie pasa drogowego wtedy, kiedy za zajęcie pasa drogowego zapłacą maszerujące jakiś czas temu wściekłe macice. Szach i mat :-)

 • Kasia

  Ty Rudzio jestes [...]ek

 • pisior

  a ten na zdjęciu wyżej to jakiś ważniak? że górnicy mu niosą dach nad głową.Kabaret na ulicy

 • Górnik

  pyszny ludzki pan, tylo, że pycha, to jeden z grzechów głównych

 • Górnik

  jakiegoś faryzeusza prawda w oczy kole - ujawnij się pseudokatolicki, parszywy matole

 • wierny

  miejmy nadzieja że bedzie gradobicie i pioruny beda trzaskać wtedy bedą w podskokach lecieli i szybciej bedzie przejazd przez miasto.Dam na mszo by sie pogoda zepiła

 • hanys

  Tymu co wykombinowoł kłodnickie błonia chyba pizło na dekel. I to fest.

 • Antychryst

  chyba Ty, wiele błogosławiństwa. Nie sądź wszystkich jedną miarą

 • ministrant

  Nasza władza już siedzi u farorza i prosi o poparcie przy wyborach -to on decyduje kto wlezie dlatego kasa ładują w kościoły i ich wille a my mieszkomy w familokach - Bóg wszystko widzi i nie grzmi..

 • pyjter

  maherowe berety przejeli władza w Rudzie ŚL zabobony dalej -ha ha ha

 • Ja

  Bydymy się modlić za takich borokow jak ty Pyjter

 • bolek

  Tyś jest cały maherowy

 • pyjter

  cienki jesteś bolek- jestem Pan mom swój rozum a ty trociny ale takich kościół potrzebuje

 • Nick

  Już widzą cię Pyjter.Typowy ślimok czy leber jak wolisz.Tacy przeważnie jak ty są nikim ,dużo szczekają,anonimowo oczywiście a na co dzień nie mają nic do powiedzenia.No nie jest tak.?

 • asia

  fryna - żabka - za kinem - jagienka

 • Gorol z sosnowca

  I kolo jagienki kiosk zapomniałaś wspomniec moze jeszcze sheel i Orlen

 • nina

  16 parafii utrzymujemy a szpitali 2 - istotnie BÓG NAS ULECZY------------------ z głupoty...dlatego takie długie oczekiwania na wszelkie leczenie szpitalne-kasy brak ,poszły na kościoły..

 • monika

  ciebie nie uleczy już nic , przypadek beznadziejny!

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.