RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Procesje Bożego Ciała przeszły ulicami miasta! Zobaczcie zdjęcia!

 • Dodano: 2022-06-16 11:30, aktualizacja: 2022-06-20 08:46

Ulicami wszystkich dzielnic naszego miasta przeszły dzisiaj procesje z okazji obchodów Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Wierni wspominają w ten dzień Ostatnią Wieczerzę oraz Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Boże Ciało najbardziej kojarzone jest z coroczną procesją ulicami miast, która na czele z Najświętszym Sakramentem, przechodzi pomiędzy czterema ołtarzami. Każdy ołtarz symbolizuje jedną z czterech Ewangelii. Na zakończenie udzielane jest uroczyste błogosławieństwo sakramentalne.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzona jest od roku 1246, ale dopiero w 1317 roku ustanowiono ją oficjalnym świętem dla całego Kościoła zachodniego. Trzy lata później wprowadzono ją w Polsce.

Procesja z okazji Bożego Ciała

Po uroczystej mszy świętej wierni zebrali się przed kościołem, by wspólnie wyruszyć w procesji. Procesja zatrzymywała się przy ołtarzach polowych, przy których czytane były fragmenty Ewangelii.

- W naszej rodzinie udział w procesji Bożego Ciała to już tradycja. Ja byłam tak wychowana przez moich rodziców i to samo staram się przekazać moim dzieciom i wnukom - mówiła pani Karina, mieszkanka Wirku. - To wyjątkowy dzień w roku dla każdego katolika. Czas radości i pokazania naszej wiary innym - dodała

Dla celebracji kultu trasa procesji jest przyozdabiana poprzez posypywanie kwiatami drogi, po której ma przechodzić kapłan z Najświętszym Sakramentem. W trakcie procesji uczestnicy śpiewali pieśni i litanie. Zobaczcie zdjęcia z procesji Bożego Ciała z parafii pw. św. Wawrzyńca i św. Antoniego w Wirku. 

Zobacz także

Komentarze (6)    dodaj »

 • jo

  a to procesja:-))) a myslalem ze to kolejka przed basenem na frynie w niedziele zeby wejść.

 • Kinia

  bolus miał zawsze problemy z głową, nie zwracaj uwagi na takie byle co

 • Zaskoczony

  Kochany pan Jakubiec rozdowol chlyb tym co byli na procesji. Dziękuję ❤️

 • boluś

  BOŻE CIAŁO! Tako frekcyncjo co pewno tego niy strzymało ! ODLOT !

 • marekss

  Jakiś ty jest tępy muł non stop siedzisz i komentujesz, ty masz mózg wielkości orzeszka laskowego i do tego ci spuchł [...]u , idz się na spacer debiulu.

 • vice

  Nie trzeba aż tak się denerwować nawet królowie rzadko ścinali błaznów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.