Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzianie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

 • Dodano: 2016-03-05 22:30, aktualizacja: 2016-03-05 23:39

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Nowym Bytomiu odbyła się uroczystość upamiętniająca polskich bohaterów. 

- Oddajemy dzisiaj hołd Żołnierzom Wyklętym - ludziom, o których przez wiele lat nie można było wspominać. Jestem absolwentem historii i na studiach nie za wiele mówiono nam o Żołnierzach Wyklętych. Jednak widzimy wszyscy, że prawda zawsze  w końcu zwycięża i warto w nią wierzyć i o niej mówić - zaznaczył Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej. 

Gościem honorowym uroczystości był kapitan Stanisław Turski, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, Brygady Świętokrzyskiej, który uczestniczył w walkach z niemiecką policją, sowiecką partyzantką i oddziałami Gwardii Ludowej. Natomiast dr Adam Dziuba z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wygłosił wykład pt. „Podziemie poakowskie na terenie Śląska”. "Pod koniec można było zobaczyć przedstawienie "Testament prawdy i wielkości. W hołdzie polskim żołnierzom wyklętym” w wykonaniu zespołu Pętla Ósemki. Widowisku słowno – muzycznemu towarzyszyła wystawa przygotowana na podstawie albumu Adama Borowskiego przez Fundację im. Stanisława Pomian-Strzednickiego.

Rudzianie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Następna informacja

Komentarze (15)    dodaj komentarz »

 • Kriss66

  Dziękuję za wreszcie GODNE uczczenie Bohaterów antykomunistycznego podziemia. Ludzi, którzy w walce o Niepodległą Polskę wolną od sowieckiego i komunistycznego jarzma złożyli daninę krwi. Przez 45 lat komuny prawda o nich miała być zagłuszona. Zrobiono z nich gestapowców, bandytów, hitlerowców, nazistów i gwałcicieli. Pomniki natomiast stawiano zwyrodnialcom z MBP/UB i NKWD.Jak widać po wpisach na forum, komunistyczna "wiedza historyczna" na trwale zagościła w umysłach wielu.Piszecie o Powstaniach Śląskich ale nie wiecie o tym, że wielu Powstańców (którym należy się cześć i szacunek) i ich synów aktywnie walczyło w antykomunistycznym podziemiu. Poczytajcie o "Bartku" czy "Sztubaku" może wtedy się Wam rozjaśni.Ale jeśli czyta się jedynie "50 twarzy greya" to nie dziwota, że wiedzy brak!

 • Gf

  Akurat Brygada Świętokrzyska to jeden z najczarniejszych symboli w polskiej historii II wojny światowej. Współpraca z gestapo tego oddziału nie podlega dyskusji. Jeśli wiceprezydent Meier jest historykiem to źle o nim świadczy...

 • Kriss66

  Komunistyczna propaganda. Gratuluję wiedzy historycznej.

 • Historyk

  Nowa moda na "wyklętych". Więcej było z nich szkody niż pożytku.

 • babcia

  Dlaczego nic się nie mówi o powstaniach śląskich?!

 • esmeralda

  bo były ślaskie a nie polskie

 • Górny Śląsk

  Cześć i chwała bohaterom.

 • Andrzej

  Szanowni Państwo polecam książkę Pana Adama Dziuby ,, Podziemie poakowskie na Górnym Śląsku w latach 1945-47" i Tomasza Toborka ,, Stanisław Sojczyński i Konspiracyjne Wojsko Polskie " s,87 ,,Okręg śląski" KWP.Od historii swojego miasta i tak nie uciekniecie.

 • jo je stond

  Obaj panowie są pracownikami IPN, instytucji dbajacej o "nową, właściwą" historię. Bardziej cenię naukowców nie wspołpracujących z tą instytucją. Dziuba wydał swoją książkę w grudniu 2005 więc za pierwszych rządów PiS. Dziękuję

 • jo je stond

  My tu na Górnym Śląsku mamy swoją historię, której nikt w polsce nie docenia!!! Dla nich jesteśmy ukrytą opcją niemiecką!!! Brać udział w obchodach tego święta to hańba i potwarz dla prawdziwego górnoślązaka!!!

 • Fifik

  Mejer jest jak Petru. Otwierasz lodówkę a tam Mejer z Petru.

 • Log

  Mamy go już wszyscy dosyć. Ale na pozwolenie królowej. To jego czas.

 • Feliks Grom Garbaty

  No i proszę nowa historia dotarła do Rudy.Czy aby na pewno to bohaterowie albo moda na tworzenie historii która nijak ma się do tego co faktycznie miało miejsce (a napewno nie na naszym terenie) patrz historia NSZ Brygada Świetokrzyska.Panie Prezydencie Mejer jako historyk powinien pan wiedziec ze historię jest pisana przez zwyciezców (W.Churchill) i po co dodatkowo się wygłupiać !!!

 • Tom

  Chyba histeryk ha ha ha

 • Grzegorz

  Histerycznie trzyma się kiecki przełożonej :)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.