Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzianie przygotowują się do kanonizacji Jana Pawła II

 • Dodano: 2014-04-24 08:45, aktualizacja: 2014-04-24 08:54

Spotkanie literackie, sztafeta pływacka i biegi oraz msze święte we wszystkich rudzkich świątyniach – tak Ruda Śląska przygotowała się na kanonizację Jana Pawła II.

-  Mieszkańcy Rudy Śląskiej od wielu lat towarzyszą Janowi Pawłowi II biorąc m.in. udział w Pokojowych Sztafetach Biegowych do Watykanu oraz do miejsc związanych z Ojcem Świętym – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

 
 
 
25 kwietnia o godz. 18:00 w kościele św. Pawła w Nowym Bytomiu zostanie odprawiona msza św. w podziękowaniu za dar kanonizacji bł. Jana Pawła II. Dzień później w tej parafii, jak i w pozostałych będzie można wziąć udział w modlitewnym czuwaniu z okazji kanonizacji Jana Pawła II.
 
 
 
Następnego dnia, tj. 26 kwietnia na krytym basenie miejskim w dzielnicy Ruda odbędzie się pływacka sztafeta pod hasłem „Wypłyń na głębię”, nawiązująca do słów papieża skierowanych do młodzieży na Polach Lednickich w 2001 r.
 
 
- Zapraszamy bardzo serdecznie do udziału w tej sztafecie. Każdy uczestnik otrzyma certyfikat świadczący o wzięciu udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu – zachęca Aleksandra Poloczek, zastępca dyrektora MOSiR.
 
 
Sztafeta startuje o godzinie 12:00, a kończy się w tym samym dniu o godzinie 21:37. Na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji www.mosir.rsl.pl znajduje się harmonogram wolnych godzin, w których można wziąć udział w sztafecie. Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu (32) 342 33 50.
 
 
 
Muzeum Miejskie przygotowało z kolei wystawę pt. „Papież Jan Paweł II w zbiorach Brunona Surmy". Ekspozycja prezentuje znaczki pocztowe, fotografie i medale z kolekcji autora. Zgromadzone pamiątki pochodzą z okresu pontyfikatu papieża Polaka. W filii Biblioteki Miejskiej nr 18 w dzielnicy Halemba można oglądać wystawę  „Jan Paweł II w polskiej filatelistyce i śląskiej mowie”. Polski Związek  Filatelistów Oddział w Rudzie Śląskiej udostępnił walory filatelistyczne związane z Janem Pawłem II, a kurator wystawy, Bronisław Wątroba dołączył śląskie teksty.
 
 
 
W uroczystości kanonizacyjne włącza się także Centrum Inicjatyw Społecznych Stary Orzegów wraz z parafią św. Michała Archanioła. 25 kwietnia o godz. 18:00 w siedzibie CIS przy ul. Hlonda 29  odbędzie się spotkanie literackie „Słowa Papieża do narodu”. Gościem będzie Jerzy Mazurek, poeta, który wyrecytuje zebranej publiczności wybór wierszy.
 
 
 
W najbliższą sobotę, 26 kwietnia 14 ultramaratończyków zamierza przebiec dystans 1 500 km dzielący Rudę Śląską od Watykanu. Chcą tego dokonać w 12 godzin, czyli w czasie trwania 12 godzinnego ultrabiegu ulicznego, który tego dnia już po raz 16. startuje w mieście.
 
 
- Bieg ten odbywa się w przededniu kanonizacji błogosławionego Jana Pawła II i nie wyobrażam sobie, by biegacze raz jeszcze nie uczcili papieża Polaka. Dlatego też 14 z nas postanowiło podjąć dodatkowe wyzwanie i oprócz sportowej rywalizacji na trasie zapragnęliśmy swój wysiłek zadedykować naszemu wielkiemu rodakowi – podkreśla rudzki ultramaratończyk August Jakubik.
 
 
Cała czternastka do biegu wystartuje w specjalnych koszulkach upamiętniających to wydarzenie.
 
 
 
Start 12 godzinnego biegu zaplanowano na godz. 7:00. Zawodnicy  wyruszą z placu Jana Pawła II i na pętli o długości 1310 m, która przebiegać będzie ul. Smolenia, Objazdową, Markowej i Damrota, będą przez 12 godzin pokonywać kolejne kilometry.
 
 
 
Inicjatorem biegu 12 godzinnego jest rudzki ultramaratończyk August Jakubik, który w latach 1993, 1998 i 2003 prowadził Pokojowe Sztafety Biegowe do Watykanu, zakończone spotkaniami z Janem Pawłem II. W 2008 uczestnicy sztafety pobiegli na grób papieża. Natomiast w ubiegłym roku trasę z Rudy Śląskiej do Watykanu August Jakubik pokonał samotnie
 
 
- Pomysł zrealizowania biegu sztafetowego z Rudy Śląskiej do Watykanu pojawił się w moich myślach w czasie uroczystości z okazji 15- lecia pontyfikatu Jana Pawła II. Wówczas w 1993 roku uczestniczyłem w biegu z Żor o podobnej idei jednak przeprowadzonym w bardziej turystyczny niż sportowy sposób. (…)  Moment spotkania z Ojcem Świętym był tą iskrą, która obudziła myśl zrealizowania takiego biegu na kolejną okrągłą rocznicę pontyfikatu – wspomina August Jakubik.
 
 
 
Rudzka sztafeta do Watykanu wystartowała po raz pierwszy w 1998 r.  Punktualnie o godzinie 9:00, 9 października 12 zawodników wyruszyło w trasę „I Pokojowej sztafety biegowej po Europie”. Po pięciu dniach biegacze dotarli do Watykanu.
 
 
- Dokładnie o godzinie 8:30 14 października 1998 roku wbiegamy na plac Świętego Piotra (…).Ojciec Święty Jan Paweł II podchodzi do naszej grupy. Informujemy Go skąd i w jaki sposób przybywamy, przekazując część darów oraz życzenia i pozdrowienia od uczestników sztafety, władz Miasta Ruda Śląska oraz wszystkich mieszkańców. Karol Wojtyła jest pełen uznania dla naszego przedsięwzięcia co wyraził słowami „Jesteście z serca Śląska, górnicy, twardzi ludzie, mogliście tego dokonać”. Udzielił nam błogosławieństwa i większości uczestników tego spotkania popłynęły łzy. Łzy szczęścia i wzruszenia – wspomina ultramaratończyk.
 
 
 
Po śmierci Jana Pawła II August Jakubik zainicjował sztafetę „Śladami Błogosławionego Jana Pawła II”, która co roku 16 października pokonuje trasę z Rudy Śląskiej do Wadowic, po drodze przybiegając do miejsc, które mają związek z Karolem Wojtyłą. Tegoroczna sztafeta „Śladami Jana Pawła II”  będzie najdłuższą, bo przebiegać będzie m.in. przez Podhale.
 
 
 

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • ruda

  Pora coś ochrzcić jego imieniem bo tak modnie. Może odlać jakiś pomniczek...

 • Ja

  Teraz pomnika stawia się żyjącym, co co piszesz już nie modne. Pomniki, ulice, place, ronda to teraz moda by nazywać je żyjącymi.

 • ja

  Nie rudzianie tylko część rudzian, wyolbrzymianie to wasza strategia na artykuły.

 • obserwator

  Oddam telewizor w dzierżawę do poniedziałku !

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.