Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzianka oszukana metodą "na wnuczka". Kobieta przekazała oszustom 15 tysięcy złotych!

 • Dodano: 2021-12-03 13:00, aktualizacja: 2021-12-05 08:40

Mimo licznych apeli i opisywanych przykładów osób pokrzywdzonych przez oszustów kolejni rudzianie stają się ich ofiarami. We wtorek 86-letnia kobieta przekazała przestępcom 15 tysięcy złotych. Rudzianka była przekonana, że pomaga wnuczce, która spowodowała wypadek wykupić się z policyjnego aresztu. Niestety, prawda okazała się zupełnie inna.

Oszuści nie odpuszczają

We wtorek kolejna mieszkanka naszego miasta padła ich ofiarą. 86-letnia kobieta odebrała telefon od nieznajomego mężczyzny, który podawał się za policjanta. Rozmówca poinformował, że jej wnuczka spowodowała wypadek i potrzebuje pieniędzy, aby wykupić się z aresztu.  Zapytał, ile ma oszczędności, a ta szybko przeliczyła gotówkę, którą miała w domu. Zebrało się tego 15 tysięcy. Oszust poprosił o podanie adresu, a do rozmowy włączyła się kobieta, podszywająca się za jej wnuczkę, dziękując babci za pomoc. Seniorka przekazała pieniądze nieznajomemu mężczyźnie, który przyszedł pod wskazany oszustom adres babci. W ten sposób 86-latka straciła całe swoje oszczędności. Po dwóch dniach kobieta w rozmowie z prawdziwą wnuczką dowiedziała się, że została oszukana.

Pamiętaj!

 • policjanci czy prokuratorzy nigdy nie zadzwonią z informacją o prowadzonej akcji, ani nie proszą o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust. Natychmiast się rozłącz i zawiadom Policję.
 • bądź czujny w kontaktach z nieznajomymi i pod żadnym pozorem nie przekazuj im pieniędzy.
 • słysząc w słuchawce prośbę o finansową pomoc rozłącz się i sam zadzwoń do tej osoby, aby zweryfikować tę informację.
 • kieruj się rozsądkiem przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych.

Policja apeluje również do bliskich osób starszych - zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, wyczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby starsze, aby kontaktowały się z Wami i pytały za każdym razem o radę.

Nie dajmy się oszukać! Nietypowe sytuacje oraz wszelkie podejrzane prośby o przekazanie pieniędzy zgłaszajmy na Policję.

Zobacz także

Komentarze (8)    dodaj »

 • novarra

  Powinni dowalić kolegium za korupcję i to trzeba staruchom powiedzieć

 • roztropna

  nie ma kogo żałować

 • żona górnika

  pewnie ma emeryture górniczą za dwa miesiace nadrobi straty

 • yrka

  nie żałujcie naiwniaków, sami chcą oddać kase obcym, mają za swoje

 • emeryt

  naiwna, ale jak by miała to przekazać na Rydzyka to lepiej dac obcym.Niech to bedzie ostrzeżenie dla innych, nie dajcie sie nabierac

 • Rudi

  skad takie oszczednosci ? Nie powinien sie temu przyjzec urzad skarbowy czy moze seniorka nie prowadzi jakis lewych interesow ?

 • emeryt

  rudi jakiś ty gupi kobieta 86 lat i tylko15tyś oszczędności po pisowskiej władzy nie będziesz miał ani grosza oszczędności bo wszystko inflacja zeżre

 • muchozol

  za platfusów kradli z ofe to w ogóle byś nie mioł nic

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.